Підтримати

Лідер партії “Справедлива Росія” Сергій Миронов разом із дружиною усиновили вивезену з України дитину. 10-місячна дівчинка Маргарита Прокопенко перебувала у дитячому будинку у Херсоні під час окупації міста. Звідти її вивезли до Росії та таємно змінили ім’я та громадянство: так вона стала росіянкою Мариною Мироновою.

Про це стало відомо з документів, які опинилися у редакції одного із російських видань.

“Це перший документально доведений випадок усиновлення української дитини російським політиком такого рангу. За словами опитаних нами юристів, з погляду міжнародного права, це може кваліфікуватися як військовий злочин і вважається геноцидом”, – ідеться у матеріалі.

Журналісти вияснили, що наприкінці серпня 2022 року дружина Миронова, Інна Варламова, приїхала до Херсонської області разом із першою заступницею Миронова у Держдумі Яною Лантратовою.

Виїхали вони не одні. Місцева окупаційна влада видала на них доручення на вивезення двох дітей — 10-місячної Маргарити Прокопенко та дворічного Іллі Ващенка, розповідало видання Hromadske. До початку повномасштабної війни ці діти жили у Херсонському будинку дитини.

Інна Варламова (у центрі), Яна Лантратова (праворуч від неї) та призначена після окупації головою Херсонського будинку дитини Тетяна Завальська (ліворуч) у Херсонській області

Під час приїзду Варламової та Лантратової Маргарита лікувалася від бронхіту у Херсонській обласній дитячій лікарні, розповіла завідувачка педіатричного відділення лікарні Наталія Лютікова журналістам зі студії документальних фільмів Top Hat/Hayloft Productions. За її словами, дружина Миронова приїхала до лікарні не сама, а з Тетяною Завальською, яку після окупації Херсона призначили головою місцевого будинку дитини. Лютикова розповіла, що Варламову їй представили як “начальницю у справах дітей із Москви”. Жінки оглянули дітей та залишилися задоволені їхнім станом та умовами утримання. Після цього Завальська стала щодня дзвонити та вимагати виписати дітей, каже Лютикова.

«Коли я запитала, чому я маю виписувати хворих дітей, Завальська сказала, що та жінка їх вибрала і повезе до Москви, вже все готово і є квитки», – розповіла співробітниця лікарні. Лікарям вдалося відкласти виписку лише на тиждень.

Наступного дня після виписки Маргариту та Іллю забрали з будинку дитину. Офіційно дітей вивезли до Москви для «обстеження, визначення подальшої тактики лікування та проходження реабілітації».

Через тиждень після вивезення з України Маргарита та Ілля опинились у Підмосков’ї. Про це свідчить запит, який управління №16 Мінсоцрозвитку Московської області направило до Херсонського будинку дитини на початку вересня 2022 року. Відомство просило надіслати документи, які підтверджують, що Маргарита та Ілля залишилися без піклування батьків. «В даний час діти знаходяться на території Московської області і визнані такими, що потребують державної підтримки», – йдеться в документі.

Для усиновлення дитини в Росії слід звернутися із заявою до суду. Ці справи розглядають в особливому порядку. У листопаді 2022 року така справа була розглянута у Подільському міському суді Московської області. Зацікавленою особою по ньому проходила Інна Варламова, а заявником було управління підмосковного Мінсоцрозвитку №16 — те саме, що запитувало інформацію про Маргариту та Іллю з Херсонського будинку дитини.

У розпорядженні журналістів є документи, які вказують: за місяць після рішення суду, у грудні 2022 року, Сергій Миронов та Інна Варламова удочерили вивезену з Херсона Маргариту Прокопенко. Їй було трохи більше року. На прохання усиновлювачів особисті дані дитини можна змінити, що було зроблено: дівчинка стала Мариною Сергіївною Мироновою. Їй поміняли не лише ім’я та батьків, а й місце народження: замість українського Херсона – підмосковний Подольськ.

Знайоме з ситуацією Маргарити та Іллі джерело повідомило журналістам, що біологічна мати Маргарити позбавлена батьківських прав, а батько помер, проте має інших родичів. Доля Іллі до кінця невідома. Видання встановило, що лише через рік після депортації у вересні 2023 року він отримав нове свідоцтво про народження. З нього випливає, що Ілля знаходиться у Московській області.

Юристи, з якими спілкувалось медіа зазначають: якщо депортовану дитину усиновили, родичам чи опікунам в Україні буде вкрай складно її повернути. Усиновлювачі отримують такі ж права, як кровні батьки, і можуть змінити особисті дані дитини, як і сталося з Маргаритою. Скасувати усиновлення можна тільки через суд, при цьому підставами для скасування може бути жорстоке поводження з дитиною, алкоголізм та наркоманія усиновлювачів або відсутність нормальних умов розвитку та виховання дитини. Розшук Міжнародним кримінальним судом за геноцид до цього списку не входить.

«У цих дітей немає батьків, про них ніхто не подбає. І вони вкрали ще й батьківщину. Ніхто у відсутності права цього робити. Адже це не речі, це живі люди, це діти!» — каже лікар Херсонської обласної дитячої лікарні Наталія Лютікова.

18 листопада Рада національної безпеки та оборони України ввела санкції проти Інни Варламової.

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки