Сумнівна соціологія, джинса, «зовнішнє управління» та інші маніпуляції: інфопростір Херсона за тиждень до виборів

Сумнівна соціологія, джинса, «зовнішнє управління» та інші маніпуляції: інфопростір Херсона за тиждень до виборів
28 октября 2020 года.

Місцеві політики і медіа продовжили використовувати приховану агітацію, матеріали з ознаками чорного піару та маніпулятивну соціологію напередодні дня голосування. Про це свідчать результати моніторингу, проведеного аналітиками проєкту Infocrime з 19 по 25 жовтня.

Із 1185 проаналізованих медіаповідомлень 200 є маніпулятивними. Переважно - це прихована політична реклама (87%) та прихована комерційна реклама (9%). Серед політичної «джинси» є випадки маніпулятивної соціології та матеріали з ознаками чорного піару.

Також ми зафіксували три фейки: про «зовнішнє управління» Україною, про небезпечні захисні маски, через які нібито грабують квартири та про «зайві» бюлетені для голосування на дільниці у психлікарні.

Маніпулятивна соціологія

В останній тиждень передвиборчої кампанії херсонські політики і медіа продовжили поширювати результати соціологічних досліджень без вихідних даних.

Видання «Любимый Херсон» опублікувало рейтинги від «Центру соціальних та економічних досліджень «Південь», які показують високий рівень підтримки кандидата на посаду міського голови Володимира Сальдо та його однойменного блоку. Про попередні дослідження цієї організації та їх прихильність до Сальдо ми писали у попередніх дайджестах. Таку ж новину з ознаками замовності поширило видання «Херсон.нет».

В опитуванні не вказано замовника, як того вимагає Виборчий кодекс України. Дані цього дослідження мають ознаки маніпулятивності, адже за даними аналітичної системи YouControl, керівником громадської організації «Центр соціальних та економічних досліджень «Південь» є Трубаєв Ігор Володимирович, який балотувався до Херсонської обласної ради від «Блоку Володимира Сальдо».

Видання «Перший регіональний» оприлюднило результати «дослідження» Українського інституту моделювання, статистики та соціології. Ознаки фейковості цієї організації ми наводили у попередніх оглядах. Цього разу результати теж показують високий рейтинг у Сальдо. Замовник опитування не вказаний. Сайт, на який посилаються у новині, не працює. Він був створений у липні 2020 року. Інших згадок про цей інститут або оприлюднених ним інших соціологічних досліджень ми не виявили. За даними аналітичної системи YouControl, юридичної особи з такою назвою не існує.

Ще одні результати соцопитування без вихідних даних ми зафіксували в матеріалі «Першого регіонального» під назвою «Партію УДАР готові підтримати 6,2% жителів Херсонської області». Автори посилаються на невідому «групу громадських ініціатив (місто Київ)», яка нібито провела опитування в Херсоні та області. Його результати демонструють підтримку партії УДАР. Замовники опитування не вказані, так само як і конкретна назва організації, яка його проводила.

Вода в Крим

Ситуація з водопостачанням в окупований Росією Крим залишається темою для маніпуляцій у медіа. Протягом кількох тижнів ми фіксували матеріали у херсонських виданнях, де у різному вигляді обговорюється проросійський наратив про «катастрофу», яка нібито виникла на півострові через те, що Україна не постачає воду Північно-Кримським каналом.

Цього тижня «катастрофу» описують у матеріалі «Херсон онлайн» під маніпулятивним заголовком «Крым оказался на грани катастрофы из-за отсутствия воды: спасет ли зима от засухи». Текст опублікований з посиланням на видання OBOZREVATEL.

21 жовтня у Херсонській ОДА відбулася онлайн-зустріч на тему «Проблемні питання водопостачання та використання водних ресурсів на території Криму в умовах російської окупації». В ході зустрічі перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джепарова назвала спекуляції довкола можливого відновлення водопостачання до Криму елементами гібридної війни.

«Ми констатуємо, що впродовж цього року Російська Федерація зосередила всі зусилля на відновленні водопостачання з материкової частини України. Це питання окупанти виносять на всі можливі міжнародні майданчики, ініціюють відповідні звернення. Все це - елементи гібридної війни», - наголосила Джепарова.

«Поки територія півострова є окупованою, ми вважаємо недоцільним та неможливим говорити про відновлення водопостачання», - заявив Постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич.

Зовнішнє управління

На сайті «Херсон онлайн» в «день тиші», 24 жовтня вийшов передрук матеріалу з сайту «Багнет» про нібито закриття сервісом YоuTube каналу нардепа Віктора Медведчука. В тексті, який передрукували десятки сайтів, просуваються стандартні наративи про цензуру США, зовнішнє управління та інші кліше проросійської пропаганди.

І якщо раніше автори заяв про «зовнішнє управління» посилалися бодай на якісь припущення, на кшталт ухвалення Законів про продаж землі чи інші законодавчі ініціативи, то тут ми бачимо дивний аргумент несамостійності України: «Google давно і тісно співпрацює з урядом і спецслужбами США».

Не забули автори фейкового матеріалу поагітувати за партію ОПЗЖ і нагадати виборцям про «боротьбу Медведчука із біолабораторіями США в Україні». Цей фейк вже неодноразово спростовували, але перед виборами його використали для агітації.

Нагадаємо, за даними аналізу Інституту масової інформації, проведеного на основі моніторингу російських онлайн-медіа, вже протягом 6 років війни російськими медіа просувається наратив про несамостійність України і її залежність від західних партнерів.

Небезпечні маски

Видання «Херсон.нет» опублікувало новину під заголовком «Просят примерить маску, а потом грабят квартиры», - в сети ширится информация о мошенничестве нового формата». Йдеться про відомий фейк: нібито по квартирах ходять «волонтери від різних партій» і роздають «небезпечні маски», які нібито просочені наркотиками, від яких людина непритомніє. А «волонтери» тим часом грабують квартиру.

Ця інформація є фейком, який прийшов до нас із Росії. За даними фактчекінгового проєкту «По той бік новин» жодного подібного злочину в Нацполіції не було зафіксовано.

В матеріалі на сайті «Херсон.нет» також зазначено, що у Херсоні правоохоронці не зафіксували таких випадків пограбувань. Втім, автор матеріалу вирішив натякнути: «излишняя бдительность никогда не навредит».

Натомість можна було пошукати більше інформації в мережі, де неодноразово описували цей фейк. Подібні повідомлення ще навесні 2020 року поширювали у Великій Британій, США, Південній Африці. На фейковість вказують анонімність інформації, відсутність посилань на реальні випадки, стилістика тексту з емоційним нагнітанням та прохання поширити. Вочевидь, така фейкова інформація покликана посіяти паніку, недовіру.

Бюлетені в психлікарні

В «день тиші», 24 жовтня, коли Виборчим кодексом заборонено агітацію, один із херсонських сайтів повідомив про те, що в Херсонську психіатричну лікарню завезли виборчі бюлетені із надлишком. Посилаючись на депутата Херсонської міської ради Віталія Богданова, в матеріалі йдеться про те, що в лікарню завезли 500 бюлетенів, тоді як там мають голосувати всього 50 виборців.

У якості коментарів журналісти навели коментарі під записом у фейсбук, де користувачі припускають, що це шлях до фальсифікацій.

При цьому, у маніпулятивному матеріалі не пояснюється основне питання - чому так сталося? Хоча про це чітко написано у Виборчому кодексі.

За словами голови Херсонської обласної виборчої комісії Тараса Бузака, дійсно до спеціальної виборчої дільниці в цій лікарні завезли надмірну кількість виборців. Але зроблено це було в рамках закону, адже замовляють бюлетені згідно кількості ліжкомісць у лікарні, а не хворих, які там будуть на момент голосування.

«Зрозуміло, що використали тільки 10%. Завезли набагато більше, ніж потрібно було. Це дивно. Це нелогічно. Але це вимога закону, яку ми виконали. Всі хто каже про можливі фальсифікації - маніпулюють. Всі невикористані бюлетені були погашені і будуть зберігатися», - розповів Бузак.

Наразі говорити про «вкидання» чи інші порушення важко, адже депутат сам сказав, що у списки виборців у лікарні включено 50 виборців. Отже, більше 50 бюлетенів у урнах знайти не змогли б. Цим фейком, скоріш за все, ЗМІ мали гучно нагадати виборцям про кандидата Богданова.

Моніторинг охоплює 10 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсонщина 24), 2 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс) та 6 Facebook-сторінок кандидатів на посаду міського голови (Володимир Сальдо, Юрій Кирилов, Василь Федін, Ігор Колихаєв, Михайло Опанащенко, Руслан Рубан).

Проєкт реалізується ГО "Інституту масової інформації" і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе?рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.
Контакти: infocrimekherson@gmail.com
Наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimekherson

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости