Судді, податківці та правники провели круглий стіл на тему медіації в податкових спорах

Судді, податківці та правники провели круглий стіл на тему медіації в податкових спорах
30 апреля

Новостворене регіональне відділення Асоціації правників України провело круглий стіл на тему податкової медіації.

30 квітня у Олешківському районі на території Заміського комплексу Grand Prix відбувся круглий стіл за участі суддів, податкової служби, правників та представників платників податків на тему «Медіація та врегулювання спору за участю судді у податкових спорах».

Круглий стіл було організовано Асоціацією правників України - це всеукраїнська громадська організація, заснована у 2002 році, що об'єднує більше 6 тисяч правників у професійну спільноту, яка є потужним голосом правничої громади нашої країни.

У жовтні 2020 року АПУ відкрило своє регіональне відділення у Херсонській області.

В ході круглого столу відбулося обговорення існуючої практики вирішення податкових спорів, яка, переважно, є судовою та пролягає по конфліктній стежинці аж до самої касаційної інстанції. Так, за останні півтора роки, як зазначила суддя п'ятого апеляційного адміністративного суду Лариса Зуєва, втрати держави по сплаті судового збору у справах, в яких судові рішення були ухвалені не на користь Податкового органу, склали більше 22 мільйонів гривень.

На сьогоднішній день наша країна лишається єдиною пострадянською республікою, яка досі не запровадила законодавство про адміністративну медіацію.

В той же час, в Німеччині, не дивлячись на формальну відсутність у законодавстві терміну медіація, переважна частина податкових спорів (більше 80 відсотків) вирішується саме шляхом медіації, керуючись ратифікованими директивами ЄС. Так само, не унормовано і вартість медіаційних послуг, тому вартість узгоджується під час укладення медіаційної угоди.

Цікава практика створилась в Нідерландах. Сторони самі через форму на сайті Податкового органу заповнюють певні графи форми, відповідаючи на певні питання, з метою визначення медіаційної перспективи спору (медіабельність спору). Що цікаво, навіть після невдалої спроби досудового врегулювання спору шляхом досудової медіації та подальшого звернення до суду, суд перше, що робить - це знову пропонує сторонам звернутись консультанта-медіатора в суді за вирішенням спору шляхом переговорів.

Як було відзначено Регіональним координатором АПУ в Херсонській області Ігорем Кізимою, в усіх розвинених країнах Світу не більше 20% податкових спорів вирішуються шляхом позасудових альтернативних способів, здебільшого - через медіацію. У США, наприклад, тільки 5% податкових спорів потрапляє до суду.

В ході круглого столу виступили суддя Одеського окружного адміністративного суду Елла Катаєва та суддя Херсонського окружного адміністративного суду Олена Ковбій, які висловили абсолютну готовність сприяти сторонам податкових спорів у їх врегулюванні шляхом медіації. Зокрема, Елла Катаєва зазначила, що відсутність позитивного досвіду та потенційні корупційні ризики, які неминуче супроводжують будь-які державницькі процедури, - є нічим іншим, як застарілими стереотипами на шляху до медіації в податкових спорах. Вони долаються впровадженням прозорих адміністративних процедур податкової медіації та активним напрацюванням позитивного досвіду.

Цікавою була доповідь представника Управління Державної податкової служби у Херсонській області Ганни Торбіної, яка розкрила існуючу на сьогодні практику вирішення податкових спорів та тенденції до впровадження медіації у цій категорії спорів. Окрім іншого, Ганною Торбіною було задекларувано свій щирий інтерес до медіаційного врегулювання податкових спорів та готовність Управління ДПС у Херсонській області до впровадження медіації в роботі своїх підрозділів.

Своїм практичним досвідом участі у податкових спорах та проблематикою в цій сфері поділились фахові правники, які працюють з великими платниками податків Олександр Щедров (АО «КАНОН»), Юрій Сначов (АО «Сначов та партнери»), Євген Загорулько (Аудиторська фірма «Профі Аудит»), Олександр Сперчун (приватний нотаріус, член Ради відділення Нотаріальної палати України в Херсонській області), Лариса Жованник (адвокат-медіатор, Голова ГО «Центр медіації та врегулювання спорів», керуючий партнер АО «Жованник і партнери»).

Резюмуючи проведений фаховий захід, його учасники одноголосо погодили резолюцію про ініціювання законодавчих змін до поточного податкового законодавства щодо впровадження прозорої процедури врегулювання податкових спорів за участі судді. Адже безперечними перевагами цієї процедури є не лише економія часу та грошей учасників спорів, а й налагодження справжнього ефективного партнерства між бізнесом та податковими органами, яке так потрібно нашій країні.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости