Центральний районний суд міста Миколаєва відпустив жінку, яку СБУ запідозрила в роботі головним бухгалтером в управлінні праці та соціальної політики окупаційної адміністрації Херсонського району області.
Про це свідчить ухвала з судового реєстру.
На жінку поклали тільки обов’язок прибувати за кожною вимогою до суду, прокурора та слідчого у кримінальному провадженні. Їй інкримінували колабораціонізм.
За інформацією слідства, на посаді підозрювана керувала підпорядкованими працівниками і вела бухгалтерський облік фінансово-господарської діяльності управління.
Також, як стверджує слідство, вона нараховувала, виплачувала зарплату працівникам управління, видавала людям соцзабезпечення від окупаційної адміністрації та складала документи про це.
За словами жінки, вона допомагала знайомій з бухгалтерським обліком управління окупаційної адміністрації, а згодом працювала касиром. На цій посаді підозрювана видавала зарплату та соціальні виплати з каси.
Вона працювала в окупаційній адміністрації Херсонського району до 1 вересня 2022 року. Проти жінки дали свідчення 7 людей і вони ж впізнали підозрювану на фотографіях. Також правоохоронці знайшли ряд документів, проаналізували підпис жінки і т. д.
Підозрювана виступила проти задоволення клопотання правоохоронців, які хотіли відправити її під варту. Також вона заявила, що пішла на співпрацю з росіянами під тиском. Адвокат просив суд відправити жінку під домашній арешт через недоведеність ризиків її перебування на волі.
Своє клопотання про арешт правоохоронці обгрунтували ризиками переховування, незаконного впливу на свідків, вчинення нового злочину або продовження вчинення старого.
Щодо ризику переховування суд врахував заяву підозрюваної про співпрацю під тиском, яку правоохоронці не спростували. Також він відзначив самостійне прибуття жінки на суд після отримання повідомлення про підозру.
Крім цього, підозрювана має постійне місце проживання, міцні соціальні зв’язки, а правоохоронці не довели наявність у неї родичів в іноземних країнах та грошей для тривалого переховування.
Стосовно ризику тиску суд виявив, що представлені правоохоронцями свідки виправдовують жінку або дали покази, які грунтуються на здогадках і припущеннях. В таких умовах, на думку судді, мета можливого тиску підозрюваної на свідків є незрозумілою.
А ризик вчинення нового злочину взагалі не доводиться жодним матеріалом кримінального провадження. При цьому суддя визнала повідомлення про підозру жінці обгрунтованим, але мінімально, зважаючи на “вкрай низьку” вагомість зібраних доказів.
Раніше жінка вже була засуджена за колабораціонізм. Їй дали 10 років заборони обіймати державні посади за фактом роботи касиром-бухгалтером в управлінні праці та соціальної політики окупаційної адміністрації Білозерки.
На новому суді підозрювана та її адвокат заявили, що нове звинувачення нібито ідентичне старому, а тому порушує Конституцію України. Прокурор твердження захисту не заперечив і не спростував. В результаті жінку взагалі можуть виправдати.
Але це з’ясується з часом. Зараз підозрюваній загрожує від 5 до 10 років в’язниці (з додатковими обмеженнями та конфіскацією майна або без такої). Триває досудове розслідування.
За інформацією обласної прокуратури, на Херсонщині за колабораціонізм засудили 96 людей.