Херсонський міський суд відпустив Віталія Яремчука, який підозрювається в проведенні російського референдуму в Антонівці, бо правоохоронці не змогли довести ризики його перебування на волі.
Про це свідчить ухвала з судового реєстру.
Правоохоронці просили суд відправити Яремчука під варту. Вони обгрунтували необхідність цього тяжкістю можливого покарання. Через нього Віталій Яремчук міг би переховуватись.
Також вони згадали контакти з людьми, які знали про участь Яремчука в проведенні референдуму і могли б дати покази про це. За версією правоохоронців, це може призвести до тиску Віталія Яремчука на цих людей та інших свідків, які вже дали покази проти чоловіка.
Крім цього, правоохоронці вважали, що Яремчук на волі може скоїти новий злочин, бо раніше мав проблеми з законом.
Дослідивши клопотання правоохоронців, суддя виявив, що його обгрунтування складається з кількох абзаців цитування Кримінального процесуального кодексу, вирваних з контексту фраз з рішень Європейського суду з прав людини, не має посилань на жоден факт або обставину з життя Віталія Яремчука, які б доводили ризики його перебування на волі.
Також правоохоронці зовсім не обгрунтували ризик потенціального знищення, переховування або спотворення Яремчуком речових доказів.
По ризику, який пов’язаний з тяжкістю можливого покарання, суддя зазначив, що він не передбачений Кримінальним процесуальним кодексом. Також прокурор не вказав, де може переховуватись Віталій Яремчук, враховуючи його службу в армії, і чи має матеріальні можливості для цього.
Суддя відзначив те, що Яремчук не втік за два роки з моменту скоєння злочину, а сам чоловік заявив про відсутність мети брати участь саме в референдумі. Свої дії Віталій Яремчук пояснив безкоштовним виконанням технічної роботи за завданням керівника КП “Наддніпрянка”, де працював з 2019 року, в складних життєвих умовах.
Станом на 2022 рік, директоркою комунального підприємства “Наддніпрянка” була Олена Пересунько. За словами Яремчука, вона погрожувала звільненням тим працівникам, які не будуть виконувати поставлені завдання.
Ще чоловік сказав, що під час окупації правобережної Херсонщини надавав українським військовим інформацію про розташування російських позицій (цю інформацію правоохоронці не перевірили) і має сім’ю з двома дітьми, яка свідчить про наявність про міцних соціальних зв’язків.
Суддя піддав крайньому сумніву ризик переховування Яремчука від слідства при його теперішній поведінці та наявності сім’ї. Щодо ризику тиску на свідків прокурор не вказав жодної людини, яка могла стати жертвою цього. Також він не описав можливий вплив та його наслідки для кримінального провадження.
Також суддя не визнала освітній рівень та поведінку Віталія Яремчука такими, що можуть дозволити чоловіку орієнтуватися у змісті і значимості показань свідків, а відповідно і тиснути на них. Крім цього, Яремчук не знає людей, які дали проти нього свідчення.
По ризику вчинення нового злочину прокурор не зазначив жодну конкретно обставину або факт на його обгрунтування. На думку судді, поведінка Віталія Яремчук протягом періоду життя після скоєння злочинів вказує на те, що Віталій Яремчук більше не має наміру їх вчиняти.
Водночас вона визнала повідомлення про підозру чоловіку обгрунтованим. Сам Яремчук теж фактично визнав участь в проведенні референдуму, але відкинув звинувачення в проросійській агітації та членстві у незаконній виборчій комісії.
Віталію Яремчуку інкримінували колабораціонізм. За інформацією слідства, він проводив референдум в якості члена незаконної виборчої комісії № 301, яка працювала у школі та на хлібокомбінаті в Антонівці.
Як стверджує слідство, він приймав бажаючих взяти участь в незаконному референдумі, обліковував їх за списком, видавав бюлетені та закликав до голосування “за” анексію Росією.
Також за результатами підрахунку голосів Яремчук визнав дійсним проведення референдуму на дільниці № 301. Чоловіку загрожує від 5 до 10 років в’язниці (з додатковими обмеженнями та конфіскацією майна або без такої). Триває досудове розслідування.
За інформацією обласної прокуратури, на Херсонщині за колабораціонізм засудили 96 людей.