Підтримати

Держава запровадила для вимушених переселенців новий вид допомоги – субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення. Претендувати на субсидії можуть лише ті ВПО, які не отримують грошову допомогу для цієї категорії людей.

Тобто, держава бере на себе відшкодування частини орендної плати. Але отримати субсидію можна лише за певних умов.    

Оренда – тільки за договором

Субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення запроваджені Постановою Кабміну України № 1225 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору».

Прийнята ця постанова 25 жовтня 2024 року, але діяти по всій території України вона тільки почала, бо 29 січня 2025 року оприлюднена нова редакція документу.

«Вже у назві постанови ми бачимо, що держава субсидує як внутрішньо переміщених осіб на оренду житла, так і власників, які здають житло в оренду, компенсуючи їм сплачені податки і військовий збір», – зазначила Інна Токарєва, адвокатка, консультантка благодійного фонду «Право на захист», під час зустрічі з переселенцями, яка відбулася у Координаційному центрі гуманітарної допомоги херсонцям у місті Дніпро.

Зустріч консультантки фонду “Право на захист Інни Токарєвої з ВПО у Координаційному центрі гуманітарної допомоги херсонцям у місті Дніпро.

За словами Інни Токарєвої, одна з цілей, які має ця постанова, окрім допомоги переселенцям, – стимулювання появи в Україні «білого» (легального, офіційного) ринку оренди житла, насамперед – оренди житла вимушеними переселенцями. Бо і субсидія орендарям, і компенсація частини сплачених податків орендодавцям надаються виключно за умови оренди житла на підставі договорів.

«Переважна більшість людей, які здають житло в оренду, не хочуть укладати договори з орендарями, – каже адвокатка. – Тому субсидія для орендарів і компенсація частини податків для орендодавців – спроба держави «підсвітити» цей ринок, зробити переселенців більш захищеними».

Згідно з редакцією Постанови від 29 січня 2025 року, її дія поширюється на усі регіони України, окрім тимчасово окупованих територій, а також – зони активних бойових дій.

Або – грошова допомога, або – субсидія

Консультантка фонду «Право на захист» зазначила, що субсидія призначається тим ВПО, які не мають права на отримання звичайної державної допомоги для цієї категорії або добровільно відмовилися від цієї допомоги.

«Маються на увазі, – говорить Інна Токарєва, – виплати у розмірі 2000 гривень для ВПО на загальних підставах і у розмірі 3000 гривень – для ВПО у віці до 18 років і для ВПО, які мають інвалідність. Тут треба враховувати дуже важливий чинник. Якщо переселенець добровільно відмовляється від виплат, то він втрачає на них право назавжди. Виплати можуть поновити тільки якщо територія, де живе переселенець, стане небезпечною, і там буде оголошена евакуація».

І тут варто враховувати, що субсидія на оплату оренди житла призначається згідно з діючими зараз нормами не більше, ніж на рік: спочатку – на шість місяців, а потім за наявності підстав для подовження – ще на такий же термін.

Тобто, добровільно відмовившись від звичайних переселенських виплат, людина може втратити право на них назавжди, отримавши взамін субсидію терміном на рік.

«Тим ВПО, – зазначає адвокатка, – які отримують звичайні виплати і мають підстави, щоб отримувати їх і надалі, думаю, навряд чи варто відмовлятися від виплат заради отримання субсидії протягом року. А ті ВПО, які виплати не отримують (зокрема, через доходи у розмірі понад 9444 гривні на члена родини), можуть спробувати оформити субсидію».

Хто має право на субсидію

За словами Інни Токарєвої, головні діючі особи програми субсидій для ВПО: самі вимушені переселенці, які орендують житло; орендодавці (фізичні особи або фізичні особи-підприємці); Мінсоцполітики України (відомство-розробник програми), Національна соціальна сервісна служба України (перевіряє дотримання переселенцями умов отримання субсидії) і Пенсійний фонд України, який оформляє і виплачує субсидію.   

Субсидія призначається на домогосподарство, де живуть ВПО.

«Якщо домогосподарство складається більше, ніж з однієї людини, – каже консультантка фонду «Право на захист», – проживати там має родина, усі члени якої повинні бути зареєстровані як ВПО. При чому, у цій постанові є критерії, які, можливо, вперше застосовуються в українському законодавстві. Так, згідно з Постановою Кабміну № 1225, людьми, які перебувають у родинних зв’язках вважаються не тільки подружжя та їх діти, а й чоловік та жінка, які живуть разом, ведуть спільне господарство, але офіційно не зареєстровані як подружжя. Також зараховуються до людей, пов’язаних родинними зв’язками, діти чоловіка чи дружини навіть якщо вони не всиновлені іншим членом подружжя».

Згідно з постановою, до складу домогосподарства наймача входять усі особи, які з ним проживають в найманому приміщенні і з якими він пов’язаний родинними зв’язками:

  • чоловік, дружина, діти, пасинок, падчерка, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема ті, що навчаються в онлайн-режимі) до досягнення ними 23-річного віку і не мають власних сімей, повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі;
  • діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи;
  • особи, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом із батьками;
  • непрацездатні батьки чоловіка/дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
  • особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
  • жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім’єю) або не пов’язані родинними зв’язками (неповнолітня дитина, яка не входить до складу сім’ї наймача).

Склад домогосподарства визначається станом на дату звернення за субсидією і вказується у заяві.

«До складу домогосподарства, – зазначає Інна Токарєва, – не входять і не вказуються у заяві на субсидію діти, які вчаться у виші чи закладі середньої спеціальної освіти та проживають у гуртожитку навчального закладу. Також не зараховуються до складу домогосподарства і члени родини, які перебувають у Збройних Силах України та живуть окремо. Доходи цих людей не враховуються під час нарахування субсидії. Не враховуються також члени родини, які живуть за кордоном, перебувають у полоні або вважаються зниклими безвісти».

Адвокатка вказала і на такий важливий при нарахуванні субсидії момент, як можливість виключити зі складу домогосподарства члена родини, який є таким офіційно, але тривалий час не проживає з родиною і не веде спільного господарства.

«Якщо, – зазначає юристка, – чоловік або дружина не проживають з родиною, для офіційного підтвердження цього факту під час оформлення субсидії достатньо відповідної довідки з ОСББ, вуличного комітету чи органу місцевого самоврядування. Постанова передбачає можливість не враховувати таку людину як члена домогосподарства і, відповідно, не будуть враховуватися її доходи. Також не враховуються члени родини, які перебувають на повному державному забезпеченні, наприклад, підопічні інтернатів для дітей, для літніх людей та людей з інвалідністю».

Заяву на отримання субсидії на оплату оренди житлового приміщення (на сайті Верховної Ради України є типова форма цього документу) заповнює та подає у місцеве відділення Пенсійного фонду України представник домогосподарства – людина, яка є наймачем. Після цього співробітники Національної соціальної сервісної служби України можуть прийти до переселенців, щоб перевірити, чи відповідає реальний склад родини вказаному у заяві.

Як оформити договір найму житла

Якщо власник квартири чи будинку не заперечує проти оформлення договору оренди житла, типову форму угоди між власником та орендарем житла також можна знайти на сайті Верховної Ради України.

«Договір, – каже Інна Токарєва, – може бути оформлений у паперовому або в електронному вигляді. Останній посвічується кваліфікованим електронним цифровим підписом. Таку електронну форму можна подати через web-портал Пенсійного фонду або через уповноважені банки. У разі оформлення договору у паперовому варіанті приходять для подачі заявки на субсидію і наймач, і власник житла. Якщо договір оформлений в електронному вигляді, необхідна особиста присутність тільки орендаря. Також документи можна принести в місцевий Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який має передати їх до Пенсійного фонду».

Після подачі заяви Пенсійний фонд протягом 10 робочих днів перевіряє надану заявником інформацію і приймає рішення про призначення субсидії або про відмову.

Які документи треба подати і як розраховується субсидія

Згідно з Постановою Кабміну № 1225, для встановлення органами Пенсійного фонду України права на призначення субсидії на найм житла та компенсації необхідно подати такі документи:

  • заяву;
  • договір найму;
  • копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпорядження житловим приміщенням (у разі потреби);
  • інші документи, якщо треба підтвердити якісь особливі факти: наприклад, документи про факт знищення нерухомого майна або документи про факти знищення транспортного засобу або незаконне заволодіння їм.

«До заяви, – говорить консультантка фонду «Право на захист», – додаються паспорт, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків, довідки ВПО усіх членів родини (усі в домогосподарстві мають бути ВПО), документи, що підтверджують родинні зв’язки з іншими мешканцями будинку чи квартири».

Під час розгляду заявки Пенсійний фонд отримує від податкової служби інформацію про доходи людей зі складу домогосподарства.

«Якщо до початку 2025 року, – зазначає Інна Токарєва, – дохід вираховувався по схемі: нарахована заробітна плата мінус 18% (розмір сплаченого податку), то зараз від нарахованої заробітної плати віднімається ще 5% військового збору. Суму, яка виходить у результаті, і  вважають доходом при обрахуванні субсидії».

Згідно з Постановою Кабміна № 1225, субсидія на найм житла призначається за наявності різниці між розміром граничної вартості найму (оренди) житлового приміщення протягом одного місяця у відповідному населеному пункті та розміром обов’язкового платежу, встановленого для наймача.

Обов’язковий платіж для наймача визначається як добуток середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача та обов’язкового відсотка платежу.

Обов’язковий відсоток платежу розраховується за такою формулою: Ро = Кд/Кг × Рг, де Ро – обов’язковий відсоток платежу (частка доходу), який округлюється до двох знаків після коми.

Кд – коефіцієнт доходу домогосподарства – співвідношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла наймачу.

Кг – базовий коефіцієнт доходу домогосподарства наймача, що становить два розміри прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2).

Рг – базова норма плати за найм житлового приміщення, що становить 20 відсотків середньомісячного сукупного доходу домогосподарства наймача (Рг = 20);

Кд/Кг – коригувальний коефіцієнт базової норми плати за найм житлового приміщення, що зменшує або збільшує таку норму залежно від фінансової спроможності домогосподарства наймача.

«Для розрахунку розміру субсидії на найм житла, – розповідає консультантка фонду «Право на захист», – застосовується не ринкова вартість оренди, яку сплачує ВПО, а показник середньої вартості найму (оренди) однокімнатної квартири загальною площею 35,22 м², який визначено на рівні 193,6 гривні за м². Цей показник визначений на підставі відомостей Держстату про середню споживчу ціну за січень 2024 року на оплату послуг з оренди однокімнатної квартири. Якщо люди живуть у квартирі площею більше, ніж 35,22 м², розмір субсидії визначається з розрахунку жилої площі – 13,65 м² на людину. Максимальна площа житла, на оплату якої призначається субсидія, – 130 м² для квартири і 230 м² для будинку. Якщо розмір орендної плати перевищує 20% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства, значить домогосподарство має право на субсидію».

Інна Токарєва розповіла, що спробувала розрахувати розмір субсидії для умовної родини ВПО, яка живе у Дніпрі і орендує квартиру загальною площею 36 м².

«Це, – пояснює юристка, – умовна родина з трьох людей і доходом 10 000 гривень на людину. Тобто, ці ВПО не мають права на державну допомогу. Субсидія цієї родини буде нараховуватися, виходячи з показника середньої вартості найму житла у 7411 грн. У результаті підрахунку вийшло, що ця родина отримуватиме субсидію у розмірі 4111 грн на місяць. Ці гроші ВПО отримують на вказаний ними банківський рахунок».

Окрім того, Пенсійний фонд України протягом періоду надання наймачу житлового приміщення в найм щокварталу перераховує наймодавцю компенсацію у вигляді частини сплачених ним податків. Маються на увазі податок на доходи фізичних осіб, єдиний податок та військовий збір.

Підводні камені

За словами Інни Токарєвої, субсидія на оренду житла для ВПО може стати допомогою для тих переселенців, які мають дохід, що не дозволяє їм отримувати звичайну державну допомогу. Але й цей варіант підходить не усім.

«Коли, – каже адвокатка, – я пробувала розраховувати розмір субсидії, то якщо умовній родині, для якої робила розрахунки, вказати дохід у 12 000 гривень на людину, то виходить, що ця родина не має права на субсидію. Але я б усе одно радила переселенцям, які не отримують державну допомогу та орендують житло за договором, подавати заявки на субсидії незалежно від розміру доходу. Бо кожен випадок треба обраховувати індивідуально».

Та разом з тим, консультантка фонду «Право на захист» зазначила, що формула, за якою розраховується субсидія настільки складна, що з точки зору пересічного заявника сам процес більше нагадую лотерею.  

Також і Інна Токарєва, і переселенці з Херсонщини, які брали участь у зустрічі, і співробітники Координаційного центру гуманітарної допомоги херсонцям у місті Дніпро визнали, що середня вартість оренди, виходячи з якої розраховується розмір субсидії, – геть нереалістичний показник, який навіть із застосуванням коригуючого коефіцієнту не відповідає реальній ситуації на ринку оренди житла у великих містах.

Під час обговорення субсидій йшлося про те, що, наприклад, у Дніпрі важко знайти пристойну однокімнатну квартиру з орендною платою менше 8 тисяч гривень на місяць. Тоді як формулою, яка міститься у Постанові Кабміну № 1225, передбачена вартість оренди однокімнатної квартири в місті Дніпро у 7411 грн. Тобто, і при розрахунку субсидії на оренду квартири більшої площі формульна вартість оренди буде менше реальної, ринкової.

Щодо вимоги оренди житла тільки за договором, то у тому ж Дніпрі можна знайти оголошення з відповідними пропозиціями, але їх небагато, і такі квартири здебільшого недешеві, а їх власники часто не погоджуються здавати житло родинам з дітьми або тим, хто має тварин.  

Інна Токарєва каже, що вже читала у медіа повідомлення про оформлення субсидій першим родинам ВПО, але визнає, що сумнівається у тому, що ця програма буде популярною серед переселенців. 

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки