Страшилки про енергетичну кризу, російські наративи, клікбейтні заголовки: основні маніпуляції у херсонських медіа за минулий тиждень

Страшилки про енергетичну кризу, російські наративи, клікбейтні заголовки: основні маніпуляції у херсонських медіа за минулий тиждень
17 / 11 / 2021

 

 

 

 


У період з 8 по 12 листопада херсонські медіа оприлюднили 82 матеріали з ознаками маніпуляцій. Всього до щотижневої вибірки моніторингу проєкту Infocrime потрапили 1806 публікацій 13 найпопулярніших онлайн-видань.

Цього тижня у деяких місцевих медіа помітна тенденція до зростання текстів із проросійськими наративами. Йдеться переважно про видання Kherson.life, яке агрегує матеріали з різних всеукраїнських ресурсів і поширює заяви проросійських політиків в Україні. Наприклад, пишуть про «репресії» проти Медведчука або заяви Азарова про те, що Зеленський нібито шкодує про звільнення України від нацистів. 

 

Окремою темою для маніпуляцій стали початок опалювального сезону та енергетична криза у Європі. Проросійські політики та спікери один за одним заявляють про те, що Україні доведеться просити Росію про підтримку у постачанні енергоносіїв. І навіть у цих текстах автори маніпулюють у заголовках, видумуючи висновки, які спікери не роблять у своїх коментарях. До когорти подібних «страшилок» можна віднести і новину про віялові вимкнення електроенергії, до яких нібито готуються в регіонах України. Наприклад, таку новину з видання UBR передрукували сайти «Херсон онлайн» та «Типичный Херсон» : «Веерные отключения по 10 часов в день. Киевская и Херсонская области готовятся к энергокризису».У тексті посилаються на коментар «експертки з ЖКГ» Христини Ненно, яка заявила, що «По электроэнергии уже есть по Киевской и Херсонской областях заявки старост с объявлениями о веерных отключениях от электропотребления».

У тексті не наводяться конкретні імена і коментарі старост, про яких говорить Ненно. Або зразки подібних оголошень.

Водночас, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна має достатню кількість енергоресурсів для проходження опалювального сезону, а підстав для для віялових відключень в Україні немає

«Уряд ухвалив рішення про заборону відключення або не включення під час опалювального сезону тепла й газу для населення й для всіх підприємств. Безперервне постачання газу й тепла забезпечено законодавством і рішеннями Уряду», – цитує прем’єр-міністра сайт кабміну.


Вигадані побічні ефекти вакцини від коронавірусу 

Сайт «Kherson Life» опублікував новину про те, що нібито європейський регулятор з лікарських засобів повідомляє про нові побічні ефекти від вакцин Johnson & Johnson та Moderna. 

«Так одним из побочных эффектов вакцины Johnson & Johnson является редкий тип воспаления позвоночника. Он также оценил сообщения о синдроме капиллярной утечки после прививки инъекцией Moderna», – йдеться у повідомленні. 


При цьому «Kherson Life» нібито посилався на повідомлення Reuters, хоча гіперпосилання на новину чи результати досліджень регулятора не надав. 

Наші експерти виявили, що подібний матеріал дійсно був на Reuters, проте він був спростований за кілька годин після публікації. 

Зазначається, що опублікована інформація була неправдивою та оприлюднена на сайті помилково. При цьому жодних досліджень європейського регулятора з лікарських засобів, які підтверджували б такі побічні ефекти від вакцин немає. 


Маніпуляції на питаннях роботи банків

Херсонські медіа продовжують завзято маніпулювати на питанні роботи банків. Вже традиційно, на минулому тижні сайт «Херсон онлайн» розмістив передрук з форуму Мінфін, у якому чергове напіванонімне повідомлення видали за новину «ПриватБанк стал блокировать зарплаты военным».

Якщо прочитати матеріал, то з’ясується, що мова йде не про «військових», а про військового, який так і не пояснив у своєму пості, що сталося з його картою.

Але це не завадило авторам через узагальнення заявити про блокування карт.

Окрім цього, у незбалансованому матеріалі містяться посилання на Держмоніторинг, хоча у пості, який став джерелом «новини» про цей орган не йдеться.

Нагадаємо, що це далеко не перший випадок, коли журналісти цього видання вдаються до написання матеріалів на основі записів на форумах від анонімних дописувачів. 

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Український південь, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. 

 

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости