Росіянкою, яка вивезла 4-річну дівчинку з тимчасово окупованої Херсонщини, виявилася представниця організації “Жена і мать гєроя. Крим” Ольга Дорохіна.
Про це йдеться в розслідуванні журналістів “Суспільного”.
Дорохіна зізналася у викраденні дитини під час зустрічі з Путіним 6 березня 2025 року, заявивши, що хоче її вдочерити.
За даними журналістів, Дорохіна народилася в місті Єлець (Липецька область, РФ), а у 2016 році її родина переїхала до тимчасово окупованого Сімферополя.
Її старший син Владислав Дорохін вступив до університету, але покинув навчання заради армії. Він служив у Чорноморському флоті, а після початку повномасштабного вторгнення РФ приєднався до 810-ї бригади морської піхоти. Загинув у червні 2022 року на Донеччині у віці 21 року.

Після смерті сина Дорохіна вступила до організації “Жена і мать гєроя. Крим” і почала їздити на окуповані території України з так званими “гуманітарними місіями”. Саме під час однієї з них вона вивезла дитину з Херсонщини.
Чоловік Ольги Дорохіної, Олександр, — колишній співробітник федеральної служби виконання покарань РФ та ветеран чеченської війни. Він працював у виправних колоніях Єльця та Сімферополя, а з 2017 року перебуває у відставці. У соцмережах він публікує фото загиблого сина, кадри з війни в Чечні та заходи ветеранів ФСІН.

У Сімферополі на честь Владислава Дорохіна відкрили мілітарний клас “юних дорохінців” — частину системи пропагандистських військових класів, які РФ створює на окупованих територіях.
За словами юристки ГО “Регіональний центр прав людини” Катерини Рашевської, викрадена Дорохіною дитина могла бути вихованкою Херсонського обласного будинку дитини, звідки у 2022 році російські військові вивезли вихованців у невідомому напрямку.
За даними журналістів, 50 дітей віком від 4 місяців до 4 років звідти вивезли до Сімферополя, а 20 з них віддали у російські родини. Частину розмістили у Сімферопольському дитячому будинку “Ёлочка”.
Зазначається, якщо дитина до початку повномасштабного вторгнення не була сиротою, її вивезення можна розцінювати як викрадення. Якщо ж вона осиротіла через війну, це свідчить про примусову депортацію.
За міжнародним правом, навіть у разі офіційного усиновлення, така ситуація є порушенням прав дитини, оскільки вона має право зберігати свою національну ідентичність, – йдеться у дописі.
“У випадку цієї жінки, якщо вона прямо з Херсонщини забрала цю дівчинку, примусово перемістила в Крим, тоді це воєнний злочин — примусове переміщення. І також це буде невиправдана затримка репатріації, бо вона не хоче її повертати й, ба більше, ми в її словах у відео бачимо умисел не обмежуватися опікою. Вона каже: “Поки що опіка”. Тобто другий крок — це удочеріння. Інших форм немає. Це умисел залишити дитину назавжди під своїм контролем, і це може мати характер воєнного злочину. У будь-якому випадку мова йде про серйозні порушення прав дитини. Не може дитина зростати в родині, де батько — службовець ФСІН. Там не можуть виховати дитину, в якої буде українська ідентичність. І це означає, що це порушення статті восьмої Конвенції про права дитини, тобто забезпечення права зберігати свою ідентичність”, — пояснює журналістам Рашевська.
Юристка також додає, що сім’я Дорохіних приховує інформацію про дитину, щоб Україна не змогла її ідентифікувати та повернути. Проте українські правозахисники вже мають дані про дітей, яких вивезли з Херсонського обласного будинку дитини, включно з їхніми фото, іменами та прізвищами.