Справа депутата Карамалікова: що наразі відомо?

Справа депутата Карамалікова: що наразі відомо?
12 мая

14 квітня на одному з блокпостів на виїзді з Херсонської області співробітники Служби безпеки України затримали депутата Херсонської міської ради Іллю Карамалікова.

МОСТ повідомляв про це 16 квітня, тоді як офіційно про затримання служба повідомила тільки 21 квітня - у день, коли Карамалікова суд відправив на 60 діб у СІЗО без права внесення застави.

В СБУ повідомили, що Карамалікова підозрюють у зборі та передачі росіянам інформації.

Хто такий Ілля Карамаліков?

Ілля Карамаліков - відомий у Херсоні політик, бізнесмен та меценат. У 2020 році його обрали від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити». До цього він вже був депутатом у четвертому скликанні. У 2015 році балотувався до міської ради від БПП-Солідарність по квоті тодішнього голови ОДА Андрія Путілова, з яким має давні дружні стосунки.

Основний бізнес Карамалікова складають два нічні клуби, мережа магазинів та велика кількість комерційної нерухомості.

Окрім політичної діяльності та бізнесу, він активно займався благодійністю.

У міській раді позиціонував себе як реформатора, який прийшов «наводити лад у місті». Називав себе журналістом та членом НСЖУ, хоча у Національній спілці журналістів від нього відхрестилися.

карамаліков

На початку 90-х, за його ж словами, Ілля Карамаліков мав проблеми із законом, пов'язані із валютними операціями.

Чим він займався з початку повномасштабного вторгнення Росії?

З перших днів активної фази війни, Карамаліков займався волонтерською діяльністю та створив і очолив так звану «дружину» - загони, що складалися з місцевих чоловіків, які мали забезпечити громадську безпеку в місті замість поліції. Поліцейські, в більшості своїй, з міста виїхали у перший день вторгнення.

Про свою роботу і варту він активно звітував у соцмережах, проводячи ледь не щоденно стріми. Це дозволило йому швидко стати місцевим лідером громадської думки і зібрати непогану аудиторію у facebook.

Окрім цього, він багато спілкувався із українськими та іноземними журналістами.

Пізніше «дружина» перейшла під юрисдикцію «Муніципальної варти», але Карамаліков продовжував координувати її роботу.

В середині березня в нічних клубах Карамалікова проводили обшуки. Росіяни викрали обладнання та комп'ютери.

Цікаво, що у багатьох своїх прямих ефірах Ілля Карамаліков казав, що багато чого зможе розповісти тільки після завершення війни.

Затримання

16 квітня джерела МОСТа в СБУ повідомили, що при спробі виїхати з території Херсонської області, було затримано депутата Херсонської міської ради Карамалікова. Цю інформацію підтвердили джерела з оточення мера Херсона та самого депутата.

Депутат із родиною намагався потрапити в Одесу. Звідти він планував виїхати за кордон, адже окрім українського, мав ще паспорт якоїсь країни.

Наявність паспорта іншої країни підтвердили і в СБУ.

Офіційно інформацію про затримання херсонського депутата Служба безпеки України підтвердила тільки 21 квітня.

карамаліков

Як каже його син Артем, саме в цей день, 21 квітня, за документами, Ілля Карамаліков сам приїхав до місця його теперішнього утримання за повісткою. Тобто, з 14 по 21 квітня Карамаліков знаходився в СБУ, але його затримання не оформлювали.

«Після того, як мене затримали, мене повезли у невідомому напрямку, після чого помістили до підвалу та за допомогою фізичної сили намагалися змусити зізнатися у всіх звинуваченнях, які мені пред'являють. Також казали, що розстріляють, якщо не підпишу зізнання. Мене били по животу, спині, колінах, кололи ножем», - переказав слова батька Артем.

карамаліков

Акцентуємо, що Артему Карамалікову ці слова переказав адвокат Михайло Величко, про якого ми вже повідомляли.

За словами адвоката Михайла Величка, ніхто Карамалікова не допитував у якості підозрюваного і слідчий суддя відправив його у СІЗО на 60 діб без протоколу допиту.

В чому підозрюють херсонського депутата?

Пресслужба ГПУ повідолмила, що Карамаліков, діючи всупереч присязі, перейшов на бік ворога.

"Маючи доступ до документів, він збирав та передавав так званому куратору - представнику країни-агресора, відомості щодо проукраїнських політичних діячів, активістів, представників правоохоронних органів та учасників бойових дій на сході України, а також іншу інформацію. Окрім цього, підозрюваний закликав посадовців регіону співпрацювати з окупантами, організовував розміщення особового складу військовослужбовців рф та сприяв у проведенні ремонту їх техніки. З метою дискредитації діючої влади, активно брав участь у створенні проросійськими медіа пропагандистських матеріалів приходу «руського миру» на Херсонщину", - йшлося у повідомленні.

У повідомленні про скоєнні кримінального правопорушення, яке опубліковано в мережі, розкриваються певні подробиці.

З нього стає відомо, що справу веде 1 відділ ГВЗНД УСБУ в Херсонській області (так званий відділ Т), а документ підписаний розжалуваним бригадним генералом Сергієм Криворучком, який раніше очолював Управління.

карамілков справа

У документі йдеться про те, що з 12 березня і по теперішній час Ілля Карамаліков здійснював дії, спрямовані на шкоду суверенітету, шляхом переходу на бік країни-агресора російської федерації.

12 березня - це день, коли російські військові чи/або силовики прийшли до Херсонської міської ради і мали бесіду з мером Ігорем Колихаєвим та членами його команди. СБУшники підозрюють, що саме в цей день Карамалікова завербували.

Хоча жодної згадки про це у документі, як бачимо, немає. Як і жодного підтвердження, що хтось когось вербував.

Більше того, вже після публікації цього матеріалу людина з оточення Ігоря Колихаєва підтвердила нам, що в момент, коли росіяни зайшли в будівлю міської ради та розмовляли з посадовцями, Іллі Карамалікова там не було. 

За словами декількох наших джерел у міській раді, в день першого візиту росіяни розмовляли із усіма, хто був присутній у приймальні мера Херсона, але основна бесіда Колихаєва із «гостями» проходила без свідків. Підтвердити або спростувати цю інформацію ми поки не можемо.

Пізніше, росіяни не раз бували у міській раді і навіть були присутніми на нарадах. Про це розповідають чиновники, які виїхали з Херсона.

Під час першого візиту людина у масці, яку називали позивним «Альфа», роздав присутнім свій номер телефону.

Скоріш за все, «Альфа» має прізвище Науменко. Невідомо, чи справжнє воно, як і невідомо, як він виглядає. Під час всіх візитів до херсонської мерії ця людина була у масці, що приховує частину обличчя.

За словами наших джерел в СБУ, Карамалікова звинувачують у співпраці з окупантами через телефонний дзвінок цьому «Альфі».

По одній з версій, яку ми чули від декількох джерел, у березні, після першої Чорнобаївки, частина розбитих військових росії та так званої ДНР, розбіглися і ховалися по місту. Одного з таких ДНРівців на Острові і затримали члени дружини.

Поки з'ясовували обставини, рани бранця забинтували, а його самого нагодували. Це важливий момент. Пізніше слідчі будуть казати, що це і була допомога ворогу.

Після роздумів, що робити з затриманим, члени дружини ухвалили рішення віддати його російським військовим. Як керівник дружини, Карамаліков зв'язався з Науменком «Альфою» і віддав дезертира.

Можливо саме це у наведеному документі називають «допомогою, організацією харчування, лікування та реабілітації».

Ще одним епізодом, в якому підозрюють депутата, є надання військовослужбовцям РФ інформації. Нібито він передавав дані про місцезнаходження та установчі дані проукраїнських політичних діячів, активістів, правоохоронців, ветеранів тощо з метою їх фізичного знищення і залякування.

Як бачимо, перелік діянь, у яких підозрюють Карамалікова, доволі широкий. Але довести їх у суді, скоріш за все, буде надскладно.

І наостанок. Очевидно, що це не перша і не остання підозра, яку оголосять тим, хто залишався і працював в окупованому Херсоні. Але, що цікаво, СБУ підозрює, що «Науменко» завербував не тільки Карамалікова, хоча з тих, хто часто бував у приймальні і кабінеті мера за останні 2,5 місяці, не затримали нікого. Як мінімум троє людей, з оточення мера Херсона, вже полишили Херсон і всіх їх бачили у різних містах країни.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости