Мережа з щонайменше 20 камер тортур у нещодавно звільненій Херсонській області на півдні України була «спланована та безпосередньо фінансована російською державою», заявили в четвер слідчі військових злочинів, посилаючись на нові докази.
Про це повідомляється у матеріалі Alarabiya News.
Виїзна команда спеціалістів з питань правосуддя, що фінансується Великою Британією, ЄС і Сполученими Штатами, працює з українськими прокурорами у справах про військові злочини по всій Україні та в Херсоні після того, як місто було звільнено від російських військ у листопаді після більш ніж восьми місяців окупації.
У відповідь на запит Reuters Кремль не надав жодної відповіді.
Агентство Reuters повідомляло про велику кількість катівень у Херсоні в січні, коли українська влада заявила, що близько 200 людей нібито були закатовані в 10 місцях. Ті, що вижили, розповіли Reuters про тортури, які включали в себе електричний струм і техніку удушення.
Тоді Кремль і міністерство оборони Росії не відповіли на запитання Reuters, у тому числі про ймовірні тортури та незаконні затримання. Москва, яка заявила, що проводить «спеціальну військову операцію» в Україні, заперечує вчинення військових злочинів або націлювання на цивільне населення.
Виїзна група за підтримки міжнародних експертів підтримує Генеральну прокуратуру України у розгляді понад 71 000 повідомлень про військові злочини по всій країні з моменту вторгнення 24 лютого 2022 року.
«Нові докази, зібрані з нещодавно звільненого Херсона, свідчать про те, що камери тортур планувалися та безпосередньо фінансувалися російською державою», – йдеться в заяві групи, створеної британським адвокатом Уейном Джордашем.
Свідки розказали про застосування російськими військами катувань електричним струмом і утоплення. Щонайменше 1000 осіб, які пережили перебування в камері тортур, надали докази слідчим, а понад 400 людей вважаються зниклими безвісти в Херсоні, йдеться в повідомленні.
Фінансування мережі закладів тортур було частиною російського державного плану «підпорядкувати, перевиховати або вбити українських громадських лідерів і звичайних інакомислячих», заявила група.
Центри тортур керувались різними російськими спецслужбами, зокрема Федеральною службою безпеки (ФСБ), місцевою ФСБ у Херсоні та Управлінням пенітенціарної служби Росії.
Reuters не зміг перевірити звинувачення.
Міжнародний кримінальний суд також проводить розслідування, яке є частиною внутрішніх і міжнародних зусиль щодо притягнення до відповідальності винних у військових злочинах, злочинах проти людяності та геноциді в Україні.