13 листопада 2022 року. На площі Свободи у щойно звільненому Херсоні тисячі цивільних і військових святкують деокупацію єдиного обласного центру, який росіянам вдалося захопити у перші дні повномасштабного вторгнення.
Серед натовпу непомітно ходить людина у військовому однострої, кепці NY захисного кольору. І тільки чорний баф, який приховує нижню частину обличчя, рятує його від довгої черги охочих зробити селфі.
Навесні 2022 року ця людина стала медійною зіркою, і очевидно, що цю медійність голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім, який і був тим непомітним чоловіком, зараз хоче конвертувати в електоральні відсотки. А для цього Кіму та його союзникам потрібен ресурс. І ми, здається, знайшли одне з джерел, яке може допомогти під час війни заробити гроші, які опісля можна буде конвертувати у місця в парламенті.
Наступного дня Віталій Кім, вже без бафу, супроводжував Президента Володимира Зеленського, який несподівано для всіх відвідав щойно звільнений Херсон. А через день сталася подія, на яку тоді навряд хтось би звернув увагу, настільки вона була дрібною та малозначущою.
15 листопада 2022 року в реєстрі змінилося прізвище директора Державного підприємства “Дослідне господарство “Піонер”, що у Бериславському районі Херсонщини.
До чого тут голова Миколаївської ОДА? Він каже, що ні до чого, але у нас є сумніви, якими ми поділимося в цьому тексті.
Що таке ДП «ДГ «Піонер» та чим воно займається
У селі Любимівка Нововоронцовської громади, яке розташоване неподалік межі Херсонської та Дніпропетровської областей є Державне підприємство “Дослідне господарство “Піонер”.

Підприємство підпорядковується Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства Національної академії аграрних наук України та в основному займається вирощуванням та реалізацією пшениці, ячменю, вівса, ріпаку та соняшнику.
У власності цього підприємства є 54 земельні ділянки загальною площею понад 8,4 тис. га, які розташовані на території прифронтової Нововоронцовської громади.
Основним видом діяльності ДП “ДГ “Піонер” є активне сприяння Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства, а також іншим науковим установам в роботі з проведення наукових дослідів, виробничої перевірки і впровадженню науково-технічних розробок.
Тобто, в першу чергу “Піонер” – це наукова установа, але великої кількості згадок про наукову діяльність цієї установи немає. Ми намагалися шукати будь-які наукові публікації співробітників або проривні дослідження, повʼязані з підприємством, але знайшли тільки побіжні згадки у відгуку на дисертацію начальника Херсонського гідрометеоцентру Юрія Кіріяка, який у 2018 році стверджував, що проводив апробацію свого наукового доробку в “Піонері”. Щоправда, як саме зʼясувати не вдалося.
У дисертації діючого директора ДП “ДГ “Піонер”, яку він от-от захистить, є всього дві згадки про дослідження, які він проводив, очолюючи підприємство.
Насправді згадок так мало, що підприємство вже багато років веде звичайну сільськогосподарську діяльність і паралельно з цим довкола нього ходили чутки про те, що компанії херсонського міського голови Ігоря Колихаєва, який мав великий аграрний бізнес, фактично контролюють землі “Піонера” та використовують їх як свої власні для отримання прибутку.
Науковцем мер Херсона до повномасштабного вторгнення точно не був. А після того, як Колихаєв потрапив до російського полону, ключові особи у сфері впливу агробізнесу Херсонщини дещо змінились.
“Піонер” та Колихаєв
Херсонський міський голова Ігор Колихаєв з червня 2022 року перебуває в російському полоні. Раніше він був ключовою фігурою у фінансово-промисловій групі “Продексим”, до якої входить низка агропідприємств, розташованих у Бериславському, Каховському та Генічеському районах Херсонської області. Одна з основних компаній це – ТОВ “Продексим, ЛТД”.
Факт співпраці ТОВ “Продексим, ЛТД” та “Піонера” підтверджує інформація з судових ухвал від 2017 року.
В ухвалах йдеться, що у 2016 році компанія уклала з “Піонером” договір співпраці, згідно з яким, підприємство самотужки мало вирощувати врожай зернових на площі понад 5 тис. га, а потім його мали передати компанії.
Ще у 2020 році МОСТ писав про “плідну працю” “Піонера” та ТОВ “Продексим, ЛТД”. Тоді журналісти дізналися, що Колихаєву така співпраця була потрібна, тому що держпідприємство має значні податкові пільги і через нього було вигідно провертати схеми для ухилення від податків. “Піонер” же відпрацював гроші за паливо, які підприємство заборгувало ще у 90-х роках.
Тож, як встановили правоохоронці, у результаті угоди “Піонер” отримав пільги на суму 856 846 гривень. Щоправда, витрачати їх можна було на цільові потреби, тобто, на товари та послуги, пов’язані із вирощуванням врожаю. Згодом ці послуги держпідприємство замовило у київського ТОВ “УПК”, яке у свою чергу перераховувало гроші ТОВ “Продексим, ЛТД”. Сприяв цьому головний бухгалтер, який працював в обох компаніях.
Правоохоронці не квапилися розслідувати справу, і тоді ця історія зависла в повітрі, аж поки у 2018 році “Піонер” звернувся до суду з позовом проти ТОВ “Продексим, ЛТД”, у якому просив визнати недійсним той самий договір, який уклали у 2016 році.
Держпідприємство вважало договір удаваним, адже завдяки такій співпраці приховувався факт оренди земельних ділянок. Але суд вирішив відмовити у позові через відсутність правових підстав. Пізніше “Піонер” подав апеляцію, яку теж залишили без задоволення. Про цей договір знову згадали аж у 2023 році, але про це ми розкажемо трохи згодом.
Окупація, бойові дії та мінування
У 2022 році Херсонська область була майже повністю окупована, і територія Любимівки не стала виключенням. На полях “Піонера” військові РФ облаштували окопи та оборонні позиції. Протягом семи місяців територія села та його околиці перебували під постійними обстрілами, а більшість полів були заміновані.
Лінія фронту з весни до осені 2022 року проходила просто по трасі між селищами Нововоронцовка та Високопілля. Важкі бої та небезпека танкового прориву, який врешті ЗСУ здійснили на початку жовтня, перетворили навколишні поля буквально у мінні. Наприклад, у лютому 2023 року кореспонденти МОСТа були у Нововоронцовській громаді, тоді поля “Піонера” мали приблизно ось такий вигляд:
Очевидно, що на той момент ні про які сільськогосподарські роботи не могло йти мови, але через кілька місяців на полях “Піонера” вже повним ходом йшли роботи з розмінування, а згодом навіть почали посівну… Звідки ми це знаємо? Про це нам розповів виконуючий обов’язки керівника ДП “ДГ Піонер” Сергій Степанов.
Хто такий Сергій Степанов та до чого тут Віталій Кім?
З 2012 року ДП “ДГ Піонер” очолював Вячеслав Бєлов. Він мешкав у селищі Нововоронцовка та у 2020 році став депутатом Нововоронцовської селищної ради від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» (у 2023 році він склав мандат). Бєлов керував “Піонером” до середини жовтня 2022 року, а новим директором підприємства став мешканець Миколаєва Сергій Степанов.
Журналісти МОСТа зустріли Степанова майже випадково, під час чергової поїздки до Нововоронцовської громади. Porsche Cayenne, за кермом якого був Сергій Степанов, виглядав доволі екзотично на розбитих дорогах громади.
До речі, авто, куплене у 2023 році в Одесі, оформлене не на Степанова, а на мешканку Миколаєва Катерину Бенедик.
В Instagram Бенедик чимало фотографій з миколаївського нічного клубу “Ушуайя”, співвласниками якого є родина Віталія Кіма.
Ці фото нічого не доводять, а от звʼязок між Степановим та Кімом довести не складно.
З 2012 року Сергій Степанов керував миколаївським ТОВ “Южное море“, а його рідний дядько Олександр Степанов вказаний засновником цієї фірми. ТОВ “Южное море” володіє тим самим розважальним комплексом “Ушуайя”.
За даними миколаївських медіа, до приходу в політику Віталій Кім був керуючим “Ушуайї”. Тобто, з родиною Степанових він має давні бізнес-звʼязки, які актуальні й дотепер.
Олександр Степанов є бенефіціаром ТОВ “Арена Спорт 2011”. З 2020 року засновницею компанії вказана мешканка Миколаєва Ольга Кім, а до березня 2016 року керівником був сам Віталій Кім.
Ця компанія вийшла на ринок держзакупівель лише у 2020 році, саме того року Віталій Кім очолив Миколаївську облдержадміністрацію. Перші два роки повномасштабної війни компанія завершила різким скороченням доходів та збитками, але наприкінці 2024 року отримала підряд на будівництво шкільного укриття на Миколаївщині на суму 59 млн грн.
Олександр Степанов також є засновником та бенефіціаром ТОВ “Мисливець Миколаїв”. З 2018 по 2019 рік компанією керував Віталій Кім, а зараз це робить його дружина Юлія.
Загалом родини Степанова та Кіма пов’язані бізнесовими зв’язками ще як мінімумі у трьох компаніях.
В особистій розмові з нашим журналістом керівник “Піонера” Сергій Степанов так і не зміг визначитись має він зв’язки з Віталієм Кімом чи не має, але запевнив, що наявність чи відсутність цих зв’язків ніяк не вплинули на те, що саме він став директором ДП “ДГ Піонер”.
На відміну від Сергія Степанова, у телефонній розмові з журналістом МОСТа Віталій Кім підтвердив, що він знайомий і з Сергієм, і з Олександром Степановими. За його словами, останній є його другом протягом багатьох років, а Сергій – племінник Олександра.
«Куди він (Сергій Степанов, – МОСТ) призначався я знаю, бо він (Олександр Степанов, – МОСТ) мені це розповідав, але я ні разу там не був. Знаю, що вони сільським господарством займаються. Був колгосп на окупованих територіях, який вони втратили. Я знаю про це, тому що ми зустрічалися і він мені розповідав, але мене не цікавить це. Я міг би йому допомогти, у деяких питаннях, але він принципово не звертається до мене ні по яких питаннях», – розповів Віталій Кім.
Тож як Сергій Степанов став керувати «Піонером»?
За словами самого Сергія Степанова, ще до його призначення в ДП “ДГ “Піонер” він і раніше працював на підприємствах Національної академії аграрних наук України, зокрема, він був головним агрономом ДП “Дослідне господарство “Копані”, яке розташоване у селі Благодатне Білозерської громади Херсонщини.
За даними реєстру НАЗК, з 2016 по 2021 рік головним агрономом на цьому підприємстві був місцевий мешканець Сергій Сергієнко. У деклараціях Степанова інформації про його роботу на цьому підприємстві немає.
Аби перевірити, чи дійсно Степанов працював в ДП “ДГ “Копані”, МОСТ надіслав до підприємства запит, проте відповіді ми так і не отримали.
Тож ми зателефонували директорці Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН Раїсі Вожеговій, адже, як ми згадували на початку, саме цьому Інституту підпорядковується ДП “ДГ “Піонер”.
Вожегова згадала Сергія Степанова, оскільки він є аспірантом її наукової установи, а керівником підприємства, за її словами, він став, пройшовши конкурсний відбір.
«Це був конкурс в академії. Всіх директорів призначає академія. У нас є процедура, згідно Закону про науку і наукову діяльність. Всі бажаючі подають документи. Комісія приймає документи, а потім проводить конкурс. Претендента запрошують, задають питання, голосують і обирають директора», – сказала Вожегова.
От тільки сам Сергій Степанов про конкурсний відбір нічого не пригадав.
«20 жовтня (2022 року, – МОСТ) мені зателефонували з академії і кажуть – треба працювати. Що у них сталося з Бєловим (попереднім директором “Піонера”, – МОСТ) – я не знаю. Він з’являвся, передавали мені бухгалтерію, але нікого зі старого керівництва тут немає», – розповів він.
Тож, або Сергій Степанов забув, що проходив ретельний конкурс, або хтось з науковців каже не зовсім правду. Дізнатися про позицію віцепрезидента НААН Ігоря Гриника, який відповів нам відпискою на один з запитів, ми теж не змогли – секретарка каже, що він постійно зайнятий.
Землі «Піонера» розмінували в першу чергу?
Як ми вже згадували вище, за словами Сергія Степанова, першу посівну після деокупації підприємство почало навесні 2023 року. Тоді вони працювали на 2,5 тис. га розмінованих земель.
Журналісти МОСТа припустили, що зв’язки Степанова могли посприяти пришвидшенню розмінування земель “Піонера” та направили до Херсонської ОВА інформаційний запит. У відповіді ХОВА повідомила, що “Піонер” надіслав до обласної адміністрації заявку щодо обстеження 43 своїх земельних ділянок у січні 2023 року, а фактичне розмінування першої ділянки почалось у грудні 2023 року.
У розмові з журналістом МОСТа Сергій Степанов стверджував, що підприємство розміновувало свої поля самотужки. На жаль, ситуація, коли фермери самостійно розміновують поля на Херсонщині доволі розповсюджена, адже Херсонська область є однією з найбільш замінованих в Україні, а одразу після деокупації саперів сильно бракувало.
На початку березня 2023 року на сайті Верховної Ради повідомили про складну ситуацію із замінуванням полів на правобережжі Херсонщини, а вже в середині березня Міністерство економіки повідомило, що саме Миколаївська область стала першим регіоном де почалося гуманітарне розмінування сільгоспземель, і там сапери розпочали обстеження.
Про початок розмінування земель сільськогосподарського призначення на території Нововоронцовської громади начальник місцевої СВА Андрій Селецький оголосив аж у січні 2024 року.
«З кінця грудня 2023 року заїхали перші групи чарівників, які відразу почали свою небезпечну роботу. І станом на сьогодні (12.01.2024) ми вже маємо 1567,87 гектар чистої і готової до роботи орної землі», – написав Селецький.
Тобто станом на початок 2024 року в адміністрації громади знали лише про офіційні 1,5 тис. га розмінованих земель, у той час як “Піонер” вже встиг засіяти 2,5 тис. га ще навесні 2023 року.
Враховуючи зв’язки Степанова з владою Миколаївської області, можна припустити, що швидшому розміновуванню полів “Піонера” могли посприяти саме миколаївські посадовці. Або херсонські, на прохання миколаївських.
Інтерес до Херсонщини
Насправді миколаївські підприємці придивилися до агросфери Херсонщини ще до повномасштабного вторгнення. Окрім того, що Сергій Степанов керує компанією, що наближена до Кіма, у 2021 році він був директором ТОВ “Сучасна Агрономія”, яке знову ж таки належить його дядьку Олександру Степанову.
ТОВ “Сучасна Агрономія” Олександр Степанов заснував у 2021 році у Миколаєві. У власності компанії є 14 земельних ділянок загальної площею понад 100 га, які розташовані у Херсонській області.
Також він є власником фермерського господарства “Іванівський Степ”. Зараз в його власності є нерухомість у селі Агаймани Генічеського району Херсонщини, яке нині окуповане. У 2018 році господарство навіть подало до суду на обласне управління Держгеокадастру, яке хотіло здати в оренду земельні ділянки, на яких були насосна та зрошувальні системи “Іванівського Степу”. Тобто, очевидно, що господарство працювало або ж планувало працювати на Херсонщині.
Ймовірно, що саме про це підприємство й говорив Віталій Кім на початку нашої розповіді.
Олександр Степанов також є засновником ТОВ “Агропроект Юг”. Ця компанія має у власності 375 земельних ділянок на Херсонщині загальною площею 1 723 га.
Крім цього, з 2003 по 2010 рік Олександр Степанов був зареєстрований як ФОП, і на той час у його власності були 163 земельні ділянки на території Херсонської області площею майже 500 га.
Такі збіги наводять на думку, що до “Піонера” Сергій Степанов потрапив не з вулиці, і не тому що він єдиний агроном у Херсонській та Миколаївській областях, а тому, що його родичі, які мають тісні зв’язки з Віталієм Кімом, вели тут бізнес та хочуть продовжувати це робити, використовуючи землі “Піонера”, як це раніше робив Ігор Колихаєв.
Аб’юзивні відносини «Піонера» з ТОВ «Продексим, ЛТД»
Саме час згадати про той самий договір, який ДП “ДГ “Піонер” та ТОВ “Продексим, ЛТД” уклали у 2016 році.
Після того як Сергій Степанов став новим керівником держпідприємства, у березні 2023 року Херсонська обласна прокуратура подала позов до суду проти “Піонера” та ТОВ “Продексім, ЛТД”, аби знову спробувати визнати той самий договір недійсним, адже, як стверджувала прокуратура, земельні ділянки підприємства використовуються не для дослідних цілей, а для товарного сільськогосподарського виробництва.
Після довгих місяців розгляду справи договір все ж визнали недійсним, але ТОВ “Продексім, ЛТД” подало апеляцію на рішення суду, яку задовольнили, скасувавши рішення.
І вже у березні 2024 року Херсонська облпрокуратура подала касаційну скаргу до Верховного суду, аби скасувати постанову, яка відновила договір, проте її залишили без задоволення. Тобто станом на 2025 рік договір продовжує діяти.
Варто зазначити, що під час розмови (яка відбулась у січні цього року, – МОСТ) директор “Піонера” Сергій Степанов запевняв нас, що підприємство не має жодного договору співпраці ані з “Продексимом”, ані з будь-якими іншими сторонніми компаніями.
«Я їздив в Херсон, писав директорам «Продексима» адвокатські запити – тиша», – запевнив Степанов.
Слова Степанова викликають сумніви, адже як керівник підприємства може не знати про суди та те, що договір з ТОВ “Продексім, ЛТД” досі дійсний? Хіба він свідомо вирішив приховати від журналістів цю інформацію.
У ході підготовки цього матеріалу МОСТ відправляв “Піонеру” інформаційні запити, аби дізнатися, з ким співпрацювало підприємство до повномасштабного вторгнення та вже після деокупації, проте всі вони були проігноровані.
Запит до Національної академії аграрних наук не проігнорували, а просто… перенаправили Сергію Степанову, який на нього, очевидно, не відповів.
Ба більше, в академії відповіли, що нічого не знають про діяльність свого державного підприємства.
Тобто Національна академія аграрних наук має дослідне підприємство, яке не проводить дослідів і взагалі не цікавиться, чим воно займається?
Питання про запити ми ставили й особисто Сергію Степанову, але їх він теж проігнорував…тричі.
Роботи йдуть, а грошей немає?
З відкритих джерел нам вдалося отримати звіт про фінансовий стан ДП “ДГ “Піонер” за 2023 рік.
Цифри в ньому дуже скромні. За словами Сергія Степанова, підприємство у 2023 році обробляло близько 2,5 тис. га землі. І отримало сукупну виручку трохи менше ніж 7,5 млн грн, з яких прибуток склав 1,4 млн грн. Тобто, з одного гектара землі державне підприємство заробило… 560 грн.
Якщо врахувати кредиторську заборгованість та збитки, завдані війною, все одно ця цифра просто смішна.
У 2024 році підприємство значно покращило свої показники, отримавши 45 мільйонів виторгу, з яких 16,9 млн грн склав валовий прибуток. Якщо взяти за константу все ті ж 2,5 тис. га землі, про які каже директор Степанов, то підприємство заробило 6780 гривень з гектара землі.
За словами одного з фермерів, який не побажав вказувати своє імʼя, середній урожай пшениці з одного гектара може становити від 3 до 5 тонн, залежно від умов вирощування та сортів. Вартість вирощування включає в себе насіння, добрива, засоби захисту рослин та витрати на обробку землі. За сприятливих умов дохід від одного гектара пшениці не може бути меншим за 200-500 доларів США.
Тож або Сергій Степанов не дуже вправний аграрій, або дуже вправно приховує доходи.
“За рік вартість оренди землі може складати від 4 до 6 тисяч гривень за гектар”, – розповів нам інший фермер, який працює в сусідній громаді.
Тобто академікам було б вигідніше звільнити директора та всіх працівників державного підприємства та просто здавати землю в оренду.
З цим не згодна директорка Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН Раїса Вожегова.
“Вони (керівництво “Піонера”, – МОСТ) витягують це господарство. Там же зруйновано все. Вони викручуються, не маючи ні фінансування, нічого. Ми знаходимося в зоні ризикованого землеробства, там немає зрошення, ми залежимо від погодних умов”, – сказала Вожегова.
Колишній керівник одного з господарств, який близько 15 років працював у структурі Національної академії, розкрив Економічній правді схему з землею.
“У мене є кілька друзів, яким дзвонили (від керівництва НААН – ЕП) і питали, чи хочуть вони і надалі “робити” директорами господарств. Якщо хоче, то йому кажуть: “До тебе прийде чоловік, ти йому, “пожалуйста”, виділи в обробіточок 1000 га або 1500 га землі і все в нас буде добре, – переповідає він. Приходить чоловічок з якоїсь фірми з транспортом, комбайнами, з усім на світі, оформляється договір надання послуг з насінням, посівом, усім. А в кінці сезону ці 1000 га землі “улітають в повітря”. Як? Був соняшник по 30 центнерів (урожайність – ЕП), вони забрали понад половину, по кругу з тих полів лишилося 8 центнерів. Приїхала, наприклад, комісія з НААН, нічого не побачила, значить, усе нормально, ти свій “парень”, – додав співрозмовник.
Тобто для того, аби заробляти на державній землі, не потрібен навіть договір, який був у компанії Колихаєва. Достатньо мати свого директора, краще племінника, звісно, який може просто не помічати, що частину земель обробляє хтось інший.
Додамо, що ми не можемо стверджувати, що підприємство ховає доходи, адже не маємо на руках всіх документів, але цифри кажуть самі за себе. Підприємство працює на межі рентабельності, і це, як бачимо з відповіді засновника – нікого не хвилює.
У сухому залишку
Історія у якій вже багато років фігурує ДП “ДГ “Піонер” прекрасно ілюструє неефективність держави, яка не може контролювати, чим, окрім науки, займаються академіки та їхні призначенці, і хто взагалі контролює державні землі.
Очевидно, що такі державні підприємства можуть ставати об’єктами тіньових схем і боротьби між впливовими бізнесменами та чиновниками. Контроль над величезним земельним банком, що належить державі, яка його фактично не контролює, переходить дуже легко до тих, хто має владу.
Зазначимо, що у січні 2020 року президенту Нацакадемії аграрних наук Ярославу Гадзало детективи НАБУ повідомили про підозру у причетності до незаконного відчуження 15 га особливо цінних земель НААН. Такі ж підозри отримали чотири його заступники. Під час обшуку вдома у Гадзала правоохоронці сфотографували цікаве трюмо, яке краще за все ілюструє стан справ у вітчизняній науці.
За даними Рахункової палати, на початок 2020 року у постійному користуванні Національної академії аграрних наук перебувало 465 тисяч гектар землі, але до Державного земельного кадастру були внесені відомості лише про 320 тис. га (69%). Дані про 145 тис. га земель відсутні. Реєстрація права постійного користування земельними ділянками також здійснена частково.
До речі, у травні 2021 року Гадзалу повідомили про підозру за фактом одержання хабаря на 4 мільйони гривень. Але ця людина досі очолює наукову установу.
Загалом ситуація навколо “Піонера” показує, що, попри тотальне мінування та величезні гуманітарні проблеми, Херсонська область залишається важливим об’єктом для аграрного бізнесу, а боротьба за контроль над державними землями триває.
Попри політичні зміни, ключові гравці залишаються тими ж – великі бізнесмени та представники влади, які використовують вплив для отримання великого ресурсу. Втрачає ж в цьому випадку тільки держава.
Над матеріалом працювали: Маргарита Доценко, Сергій Нікітенко.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.