На Херсонщині від затоплення постраждає близько 50 об’єктів природно-заповідного фонду.
Про це Укрінформу повідомив член правління Української природоохоронної групи, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко.
Через підрив росіянами Каховської ГЕС під удар потрапили території, що мають міжнародні природоохоронні статуси, зокрема, Рамсарські угіддя, об’єкти Смарагдової мережі.
Також у зону підтоплення потрапляють Чорноморський біосферний заповідник, три національні природні парки – Нижньодніпровський, Білобережжя Святослава та Олешківські піски. У біді й велика кількість малих об’єктів: заказники, пам’ятки природи й садово-паркового мистецтва, регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса».
За словами вченого, суттєвої трансформації зазнають водні й прибережно-водні перезволожені ділянки.
Там буде відбуватися процес осушення. Загине дуже багато тварин. Очеретяні зарості, угруповання водних рослин загинуть, – каже Іван Мойсієнко.
Що стосується таких мобільних видів, як птахи, то частина їх популяції збережеться.
– Птахи напевне гинутимуть, але не так сильно, як, наприклад, молюски чи ракоподібні, які взагалі не можуть рухатися швидко. Я бачив жахливі кадри, коли біля Мар’янівки за Нововоронцовкою із зимувальної ями вода відійшла – і просто все дно всипане рибою. Риба не встигла піти за водою. Тобто навіть ті тварини, які можуть швидко рухатися, яким, здавалося б, нічого не загрожує, масово гинуть, – констатує вчений.
Вчений зазначає, що наразі неможливо обстежити і задокументувати втрати. За його словами, зараз не можна потрапити навіть на ті території, які звільнили рік тому, бо вони ще не розміновані. Фахівці виїжджали, наприклад, у Кам’янську Січ, але подивилися лише невеличку частину її, біля доріг.
У степ нас ніхто не пускає, а ситуація кричуща, – констатує професор.
Раніше ми повідомляли, що на Херсонщині вода розмиває кургани та виносить старовинні артефакти на берег.