Як не дивно, китайська та японська чайні церемонії досить відрізняються. Вся справа в чаях, які є зовсім не схожими один на одний, тож для них необхідні різний посуд та інструменти. Про те, де потрібна чабань, і чим розмішувати матча – в нашій статті.
Здавалося б, дві східні церемонії чаювання мають бути схожими, та чи так це насправді? Чаї з Китаю та Японії є дуже різними, тож і підхід до них має бути досить індивідуальним. Сьогодні обговоримо основні факти про чайні церемонії Піднебесної та Країни Вранішнього Сонця.
Основа китайської чайної церемонії – чабань
Ємність для чаю, пуерний ніж, чаша для заварювання, піали для пиття, чайні божества – фігурки, що благословляють чайну церемонію… Нічого не забули? В китайській чайній церемонії важливе врівноваження всіх стихій, а тримаються вони на основі, що символізує землю.
Який чай ви б не обрали, скількох учасників не запросили б до чайної церемонії, новачок ви чи обізнаний чаєзнавець – обов’язковим атрибутом вашого дійства неодмінно стане чабань – https://newtea.ua/uk/posuda-dlya-chaya/chaynye-doski/contruksija-chaban. Це столик-піднос, на якому розставляються всі предмети, необхідні для чайної церемонії.
Вона виконує безліч функцій:
- вміщує весь необхідний посуд та інструменти;
- створює простір для дійства та «збирає» учасників навколо себе;
- не потребує додаткового місця та столу;
- збирає злиту воду в піддон для зручності.
Чабань купити можна в різних розмірах, а також вироблену з різних порід дерева, із каменю чи металу. Найпопулярнішими є бамбукові чабані.
Зручний піддон зі зливом дозволяє легко проливати воду з чабані всередину, щоб вона не заважала насолоджуватися дійством. А пролити треба: і очистити посуд, і вилити перший чайний настій, що омиває заварку, і «пригостити» чайних божеств. В в цілому – що більше води пролилося – то краще, адже вона символізує достаток і щедрість долі до учасників китайської чайної церемонії.
Як тут не купити чабань? Сучасна повсякденна церемонія може обійтися без багатьох атрибутів, та без чабані – ніколи.
Матча – причина особливостей японського чаювання
Скоріше за все, ви знаєте, наскільки чай матча (https://newtea.ua/uk/chay/yaponskiy-chay/vid-matcha) відрізняється від всіх інших напоїв. Це не просто висушений та оброблений чайний лист, який треба настоювати, а смарагдово-зелений порошок із листя елітних японських чаїв. Його необхідно розмішувати за збивати з гарячою водою, отримуючи рівномірно густий унікальний напій. Саме через це правила китайських чайних церемоній тут не підходять жодним чином.
Зелений чай матча заварювати досить просто, і для цього потрібно кілька важливих посудин та інструментів:
- тяван – чаша, в якій буде приготовлений матча-чай;
- тясаку – мірна ложечка, завдяки якій можна взяти ідеальний об’єм чайного порошку;
- тясен, або часен – вінчик, яким збивається матча.
Звичайно, можна довго підбирати особливий посуд для японської чайної церемонії, радувати себе ситечком для просіювання матчі та іншими аксесуарами, та головне – правильно розмішати чайний порошок для кожного гостя, ополоснути вінчик та поставити його вертикально, щоби бамбукові ворсинки зберегли свою форму. Ось і всі секрети.
В японських традиціях головне – поняття «сибуй», тобто, поєднання естетики з мудрістю. Тож розібратися з дизайном кожного елемента для чайної церемонії ви зможете, орієнтуючись виключно на власні смак і стиль. Саме тому японське чайне дійство проводити легше.
А яка з чайних церемоній більше подобається особисто вам?