Сантоку – це більше, чим просто кухонний інструмент. Це результат поєднання традицій та інновацій. Його історія сягає середини XX століття, коли японські кухарі, шукаючи універсального інструменту, створили ніж, який змінив підхід до приготування їжі по всій Японії.
Що означає слово “сантоку” і чому саме назва розповідає про цей кухонний ніж все?
Термін “сантоку” перекладається як “три доброчесності”. Ця дещо загадкова назва відображає універсальність ножа: він відмінно справляється з нарізанням, рубанням та подрібненням. Підходить для нарізання овочів, риби та м’яса. Тобто, цю “сантоку” можно перекласти менш поетично, але більш зрозуміло – “багатофункціональний ніж”.
Концепція універсального кухонного ножа у ті часи була дещо незвичною для японських кулінарів. Вона виникла в період, коли японська кухня вперше зазнала значного впливу з боку західної. Кухарям потрібен був інструмент, який би об’єднав точність і ефективність японських ножів з універсальністю європейських.
До того як сантоку ніж з’явився на світ та став відомим, японці використовували велику кількість різних ножів для нарізання самих різних інгредієнтів.
Для нарізання м’яса використовувався ніж гюто. Для нарізання овочів використовували ніж накірі. Він був найбільш популярний, бо страви з овочів прості японці їдять і їли дуже часто. Для нарізання риби використовували ніж деба. І так далі…
До того ж, у різних місцевостях існували різні варіанти як самої кухні так і кухонних ножів. А місцевостей в Японії дуже багато, бо це країна островів. Часто у нас вважають, що Японія – країна маленька, але це не так. Японія насправді дуже велика та різноманітна.
Ви тільки подумайте: там цілих 14 000 островів. З них більше чим – 400 населені. Мають міста, села. Там живуть люди. Більш ніж 124 мільйони людей.
І всі ці острови розкидані на площі у 377 000 квадратних кілометрів. Кожен острів – свій маленький окремий світ зі своїми особливостями (включаючи кухню). Так було, принаймні, поки транспорт не досяг сучасного рівня розвитку і остаточно не з’єднав таки усі острови між собою.
Саме тому варіантів народної кухні у Японії насправді було дуже багато.
Як XX століття змінило Японію та її кухню?
Але дуже велике значення для Японії мало те, що сталося з нею у XX столітті. Після Другої світової (яку Японія, як ви знаєте, програла), на островах довгий час стояв окупаційний корпус американської армії та флоту. Там жило багато американців, які, крім усього іншого, щось їли.
До Другої світової війни основними інгредієнтами щоденних японських страв були все ті ж овочі. І саме тому, як ми вже казали, найбільш популярним кухонним ножем в Японії був накірі. Його в Японії навіть інколи так і називали – “овочевий ніж”. Він спеціально розроблений для нарізання овочів.
А ось американці та європейці, частіш за все, не можуть наїстися, якщо у стравах немає якоїсь кількості м’яса чи хоча б риби. Тому у Японії м’яса та риби стали їсти куди більше. Хоч спочатку не самі японці, але попит зріс.
Але у вас можуть виникнути певні труднощі при нарізанні таких страв ножем накірі. Наприклад, для філе риби, як ми вже казали, використовували ніж деба. М’ясо ріжуть ножем гюто. І так вже виходить, що вам треба мати на кухні дуже багато різних ножів.
Це не дуже зручно. Особливо це незручно, якщо ви готуєте вдома. Або, якщо у вас маленький ресторанчик, яких багато в Японії.
Було б краще, якби була можливість нарізати різні інгредієнти, застосовуючи всього один кухонний ніж. І ще була потреба, щоб цей ніж став за своїми можливостями чимось середнім між накірі та європейським шеф-ножем.
Тож японські виробники кухонних ножів прийшли до ідеї універсального кухонного ножа, ножа, який придатний для приготування овочів, риби та м’яса.
І це і є ті чесноти, які ми бачимо у назві сантоку. Для цього ножа універсальність – головне. І ніж сантоку насправді універсальний.
Ніж виявився дуже зручним. З часом сантоку став дуже популярним у Японії. А далі, як часто це бувало, завдяки американцям здобув куди більше поширення спочатку у США, а потім і по всьому світі.
І дійсно, ніж сантоку виявився таким зручним, що зараз ви можете його побачити у багатьох наборах. Причому, не обов’язково японського виробництва.
Конструкція сантоку – головний секрет його популярності
Секрет популярності сантоку криється в його конструкції.
І що ж такого в ньому гарного? Особливо у порівнянні з європейським шеф-ножем?
По-перше – сантоку легший та краще збалансований. В нього не таке велике та громіздке лезо. Тому, якщо ви – не професійний кухар, цей ніж може вам підійти більше, бо його просто простіше використовувати.
По-друге – сантоку дійсно ефективний кухонний ніж (якщо використовувати його правильно). Цей кухонний ніж має дещо тонший клинок. І якщо подивитися збоку вздовж клинка, ви побачите паралельний лезу ряд оригінальних заглиблень (повітряних кишень). Повітряні кишені зменшують тертя леза о матеріал, що нарізається. Також вони не дають налипати на ніж тонким скибочкам сиру чи риби.
Тобто, завдяки сантоку можно робити багато чого, але особливо добре він справляється з точним та акуратним нарізанням інгредієнтів.
І хоч цей ніж трохи схожий на такий маленький сікач, нагадуємо, що його лезо досить тонке, і краще щось тверде ним не рубати, щоби не пошкодити ніж.
Сантоку – це універсальний різак. І дуже гарний. Широке лезо дозволяє легко та без особливих проблем розрізати навіть великий інгредієнт, (великий овоч, великий шмат риби чи м’яса).
До того ж, сантоку значно безпечніший у роботі. Завдяки широкому лезу та розташуванню в такому особливому рукояті, пальці кухаря знаходяться досить далеко від ріжучої кромки. Якщо ви тримаєте сантоку правильно та обачно, одним з правильних варіантів, так скажемо, ніж стає дуже керованим, що також підвищує безпечність роботи з ним.
Також у сантоку немає небезпечного направленого вперед вістря. Хоча гострий кінчик, (на відміну від накірі) таки є.
Цю особливість інколи вважають і деяким недоліком сантоку. Скаржаться, що не дуже звично цим ножем щось проколювати. На це можна відповісти, що таким кінчиком можна робити доволі вдалі, точні та глибокі надрізи чи насічки. Так що, якщо і ви може не зможете на такий ніж щось від душі наколоти, але розрізати або прорізати кінчиком таким цілком можливо. Надрізати м’ясо чи кірку пирога, щоб перевірити ступінь готовності, за допомогою сантоку ви цілком зможете.
Чому сантоку – це вигідно та зручно?
Один ніж, який може замінити собою цілий набір? Це дійсно вигідно. А наші люди гроші рахувати вміють! Тому і вам варто придивитися до сантоку.
Безпечний, простий у використанні, універсальний, зручний кухонний ніж.
З першого погляду він може здаватись трохи екзотичним, але звикнути до нього (як і до всього гарного та зручного) можна дуже і дуже швидко. І отримати від цього дуже багато користі!
Тому завітайте до магазину, знайдіть там сантоку, зважте його у власних руках, подивіться поближче. Сенс у тому, щоби купити цей кухонний ніж точно є, повірте.
Джерело – https://grossman.com.ua