Відсутність успіхів російської армії на фронті пропагандисти з РФ компенсують зовсім безглуздими акціями, під час яких напевне їм самим хочеться водночас і гомерично реготати від позамежного градусу маразму, і згоріти від «іспанського сорому».
Можливо, саме такі відчуття пропагандисти з російського видання Readovka переживали під час так званої «експедиції» моделі російського військового корабля «Адмірал Ушаков». Пропагандисти стверджують, що під час акції ця іграшка подолала 1700 кілометрів від витоків Дніпра в Смоленській області Росії до гирла річки в Херсонській області.
Російські пропагандисти претензійно назвали свою акцію «Російський військовий корабель пройшов Дніпро!», але є великі сумніви, що модель подолала річку на всій її протяжності. Є ще більші сумніви, що цей «військовий корабель» взагалі перебував на не окупованій росіянами території України.
В ролику про акцію люди є в кадрі лише на зйомках з Росії, Республіки Білорусь і з окупованого Херсона. Виникає враження, що модель корабля майже весь шлях подолала самотужки, що ніяк неможливо. Рух моделі повинні постійно супроводжувати люди, обізнані на управлінні рухомими моделями кораблів, на догляді за ними, підтримці в робочому стані. До того ж вони повинні мати човен на випадок несподіваного виходу моделі з ладу під час її перебування на воді. Якби такі люди дійсно були, пропагандисти неодмінно показали б їх, приховавши обличчя та інші деталі, за якими можна було б ідентифікувати людей. В крайньому випадку навіть заблюрили б частину кадру, щоб було видно лише силуети.
Перебування в кадрі людей мало б відчутний пропагандистський ефект. Мовляв, дивіться, в Україні діє «руськомирське підпілля», й таке, що здатне провести настільки складну акцію!
Але жодної людини в кадрі частини ролика з не окупованої території України не було. Й взагалі пропагандисти якось дивно показали рух Дніпром «російського військового корабля»: зняли лише початок акції в Смоленську, «прибуття» моделі в Могильов, «перебування» іграшки в Києві і фініш в Херсоні.
До речі, кадри з «кораблем», нібито зняті в Києві, дуже схожі на монтаж.
І немає жодного кадру, знятого в інших містах України. А на шляху від витоків Дніпра до гирла – чимало міст, через які «корабель» точно мав проходити. Невже пропагандисти не похизувалися б, як їх «російський військовий корабель» на шляху до Херсона проходить через Черкаси, Кременчук, Дніпро, Запоріжжя, Нікополь?
В ролику не обійшлося й без «вологих фантазій» пропагандистів.
Також невідомо, як «корабель» пройшов лінію розмежування, як його, а, головне, групу супроводження, пропустили річкою українські військові. Виникає й ще чимало питань щодо цієї пропагандистської акції. Але, скоріше за все, ніякого 1700-кілометрового «рейду» моделі корабля не було. Дуже ймовірно, що модель просто привезли з Росії в Херсон, завітавши по дорозі в Білорусь. Навіть в коментарях до повідомлення про акцію на лояльному до окупантів херсонському Телеграм-каналі користувачі висловлюють сумніви в правдивості написаного.
Пропагандисти просто створили, як кажуть, шитий білими нитками фейк й ізганьбилися по повній програмі. По-перше, тому, що оприлюднили просто феєричну брехню, бо в реальності провести таку акцію зараз просто неможливо. А, по-друге, тому що сама по собі ідея акції – ілюстрація неспроможності Росії завершити так звану «спецоперацію» так, як було заплановано.
Ступінь карикатурності й самопародійності акції, яку провели пропагандисти з видання Readovka, просто зашкалює. Вони й самі розуміють, що справжні російські військові кораблі якщо й опиняться на воді Дніпра біля Києва, то лише у вигляді трофеїв або знищеної ворожої техніки на кшталт тієї, яка виставлена на Хрещатику. І ніяк інакше не буде.
Кадри з окупованого Херсону – з того мізеру, що відповідає дійсності у ролику пропагандистів.
Але пропагандистам треба якось відпрацьовувати кремлівські гроші. Тому й вдаються до зовсім безглуздих вчинків, неприховано дурять аудиторію (а, може, – й спонсорів), видають контент, за який напевне соромно й самим. Але вони потрапили туди, де «вхід коштує рубль, а вихід – два». І їх анітрохи не шкода.
Остап Шапіро
___
Цей матеріал було виготовлено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії в рамках проекту «Протидія інформаційній навалі Росії у Херсонській області» (як частина проекту «Голоси України»). Відповідальність за зміст цього документа несе ГО «Херсонська обласна агенція громадської журналістики «МІСТ», і за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Уряду Великої Британії».