Російські наративи, освіта, баржа кавунів: які маніпуляції публікували херсонські медіа минулого тижня

Російські наративи, освіта, баржа кавунів: які маніпуляції публікували херсонські медіа минулого тижня
31 / 08 / 2021

З 23 по 27 серпня аналітики проєкту Infocrime зафіксували найбільшу кількість маніпуляцій у порівнянні з попередніми тижнями моніторингу. Із 1366 повідомлень ми виявили 70 публікацій (5,12%), які містять маніпулятивний контент різного характеру.

Значною мірою це пов'язано із політичною джинсою, а саме із численними привітаннями до Дня національного прапору та Дня Незалежності України від місцевих політиків. Традиційно траплялися і приклади комерційної джинси.

Про найцікавіші приклади, зафіксовані минулого тижня, - далі у нашому дайджесті.

Російські наративи та історичні маніпуляції

Напередодні Дня Незалежності України херсонський сайт «Надднепрянка» опублікував матеріал «Президент против истории», у якому зібрано цілу колекцію маніпуляцій та оціночних суджень, що подаються як факти.

Ці маніпуляції і судження транслюють російський погляд на дійсність та історичні події, поширюють вороже ставлення до України як незалежної держави, заперечують окремість української нації, культури і мови.

Цей текст ми також знайшли на пропагандистських проросійських сайтах «Одна Родина» та News Front під авторством Владислава Гулевича.

Маніпуляції в тексті починають з першого абзацу: «Как известно, президент Украины Владимир Зеленский отвергает факт единства русского и украинского народов...». Що означає «факт единства» і як цей факт можна перевірити? Питання риторичне.

Автор поширює відомий російський наратив про те, що українців як народу фактично не існує, бо все це проєкт ворогів Росії.

«В XIX веке украинцев «выращивали» поляки, в Первую мировую - австрийцы..., во Вторую мировую - гитлеровцы, в годы холодной войны и сейчас - американцы», - марить Гулевич.

У своєму бажанні стерти будь які відмінності між росінами та українцями, автор доходить висновку, що українська і російська - «не два разных языка, а литературный русский язык и его южнорусский диалект, она же украинская мова».

Ми не будемо вдаватися до історичних довідок, щоб черговий раз розвінчати наративи російської пропаганди. Це робили сотні разів фахові історики, археологи, етнографи, лінгвісти. Беручи такі тексти до дайджестів, ми хочемо на реальних прикладах продемонструвати, як виглядає інформаційна агресія Росії в регіональному розрізі.

Поряд із потужними державними телеканалами передусім для своєї аудиторії, російська пропаганда проникає і в маленькі видання, аби всюди дістатися свого читача, підживлювати їх погляди та поширювати свою картину світу.

Необґрунтовані прогнози ректора

Одразу кілька місцевих видань, серед яких «Любимый Херсон», «Типичный Херсон» та «Надднепрянка» під різними заголовками і без жодних коментарів поширили спіч ректора Херсонського державного університету і депутата облради Олександра Співаковського, який він виголосив під час попередньої сесії обласної ради.

Коментуючи останню вступну кампанію, ректор заявив, що херсонські заклади вищої освіти отримали 8,5 тисяч заявок від абітурієнтів. Водночас, зазначив ректор, київські ЗВО отримали 380 тисяч заяв на вступ.

Після цього ректор зробив кілька маніпулятивних висновків, спираючись на статистику.

«В этoм гoду тoлькo пo нaшeму унивeрситeту мы пoтeряли oкoлo 10% пo бaкaлaврaтурe, oкoлo 30% - пo мaгистрaтурe. У кoллeг - aнaлoгичнaя ситуaция, пoтoму чтo живeм в oднoй сoциaльнo-экoнoмичeскoй экoсистeмe. Этo знaчит, чтo у нaс сoкрaщaeтся кoличeствo людeй, кoтoрыe будут имeть oбрaзoвaниe и мoгут рaбoтaть в иннoвaциoннoй сфeрe, кoтoрыe будут учить, лeчить, прoeктирoвaть, тo eсть сoздaвaть будущee», - заявив Співаковський.

Чому ректор ХДУ вирішив, що зменшення кількості вступників до херсонських ЗВО дорівнює зменшенню людей, які отримають освіту - невідомо. Це перша маніпуляція, яку медіа подали як пряму мову і ніяк не врівноважили додатковою інформацією.

«Eщe фaкт. Пo рeзультaтaм вступитeльнoй кaмпaнии чуть бoлee 2000 дeтeй пoступили в хeрсoнскиe унивeрситeтoв. Нa миллиoнную oблaсть - этo 0,2%. Этo крaйнe нeдoстaтoчнo, чтoбы oблaсть мoглa вoсстaнaвливaть сeбя с тoчки зрeния рaзвития чeлoвeчeскoгo кaпитaлa. Зa 10-15 лeт мы нeизбeжнo стoлкнeмся с тeм, чтo Хeрсoнщинa ужe нe будeт имeть прaвa быть oблaстью», - наводять ЗМІ слова ректора.

Знов таки, нам невідомо, як Співаковський вирахував, що саме цих людей буде замало і тим більше невідомо, чому ми «нeизбeжнo стoлкнeмся с тeм, чтo Хeрсoнщинa ужe нe будeт имeть прaвa быть oблaстью». Це друга маніпуляція від Співаковського.

Цікаво, що в одному з попередніх дайджестів ми описували іншу маніпулятивну новину, пов'язану з ХДУ і вступною кампанією.

Тільки того разу тон Співаковського був зовсім іншим. Нагадаємо, йшлося про те, що ХДУ став єдиним закладом вищої освіти Херсонщини, який потрапив до рейтингу інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA», що оприлюднює списки абітурієнтів, хоча й посів там лише 78 сходинку.

«Для нас цей рейтинг - стимул для аналізу та зростання. Цей стимул - довіра до вищої освіти, яку можна отримати у Херсонському державному університеті», - говорив тоді Співаковський.

Справа Гандзюк

Два херсонські сайти - «Херсон Онлайн» та «Херсон.net» - опублікували новину «Суд в «деле Гандзюк» отказал в отводе предвзятого прокурора, - адвокат Мангера».

Основою матеріалу став коментар адвоката Владислава Мангера Дмитра Ільченка, а сама стаття містить ряд оціночних суджень та маніпуляцій.

Наприклад, ось цей коментар Дмитра Ільченка: «Нынешнее заседание суда было странным. Началось оно с заявления об отводе прокурора, поскольку национальное законодательство предусматривает, что прокурор должен быть непредвзятым. Если прокурор в ходе судебного заседания начинает понимать, что человек невиновен, то он должен первым встать и сказать: освободите человека, он невиновен. Сегодня оказалось, что прокурор в своём Facebook активно пишет посты о том, что Мангер - убийца, Левин - убийца, комментирует эти события именно с позиции, что они виновны и уже называет их преступниками. О какой непредвзятости может идти речь? Как может такой прокурор признать свою ошибку».

Насправді, прокурор у справі Гандзюк Синюк не писав жодного поста з тих, про які каже Ільченко.

На сторінці Синюка адвокати Мангера помітили перепост допису батька Катерини Гандзюк Віктора Гандзюка, який він написав до річниці нападу на Катерину.

До того ж, за словами адвоката сторони потерпілих Ольги Веретільник, відвід повинен бути вмотивованим. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КПК України прокурор, слідчий не має права брати участь у кримінальному провадженні якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї зацікавлені в результатах кримінального провадження або існують інші обставини, які викликають обґрунтовані сумніви в його неупередженості.

Під «іншими обставинами», які викликають обґрунтований сумнів у неупередженості прокурора, можуть розглядатись, наприклад:

  • у результатах судового розгляду зацікавлені родичі дружини чи чоловіка прокурора; 
  • прокурор перебуває в дружніх або неприязних стосунках з кимось із учасників кримінального провадження; 
  • прокурор перебуває в матеріальній, службовій або іншій залежності від когось із учасників кримінального провадження.

 

Тобто дійсно, прокурор має бути неупередженим, але його неупередженість полягає в дотриманні вимог КПК і повному встановленні обставин справи.

Незгода з процесуальною позицією сторони захисту, чи складення обвинувального акту по справі, чи поширення в соцмережі інформації з аналізом матеріалів справи, який збігається з його процесуальною позицією по справі, чи просто чийогось поста без власних коментарів, не говорить про те, що він упереджений.

У судженні Ільченка «Ему заявили отвод, но сам прокурор заявил, что он ничего такого не делал. Суд отказал нам в удовлетворении отвода, а прокурор тут же удалил все свои посты с Facebook» також є маніпуляція, оскільки Синюк не видаляв свої пости про Мангера чи Левіна, адже таких просто не було, про що Синюк сам заявив у суді.

«Доказательств предположения, что Мангер будет скрываться от суда, у них также нет» - насправді такі докази є, прокурор кожного разу подає з клопотанням три томи документів, показання свідків, яким погрожували, інформацію про неявку Мангером в Печерський суд, через те, що він "терміново" вирішив лягти в лікарню.

Анонімні джерела

Сайт «Херсон онлайн» зманіпулював на темі банківських установ, при чому, джерелом новини знову став один з форумів.

Посилаючись на користувача форуму з ніком «aleno4ka301», тобто на анонімне, неперевірене джерело, журналісти повідомили, що «Ощадбанк» звинуватили у незаконному стягненні грошей із клієнтів.

Насправді, у дописі аноніма, який приводять у матеріалі, мова йде не про «клієнтів», а про одиничний випадок. Крім того, незрозуміло, чи були у людини обтяження або борги. Також невідомо, чи існує ця людина взагалі чи цей акаунт фейковий.

В іншому прикладі журналісти цього видання взяли дані з невідомого джерела, і на їх основі зробили висновки про трудову міграцію українців. У матеріалі «Переводы от заробитчан власти выдают за инвестиции: почему из Украины выехало 10 миллионов человек» автори маніпулюють «статистичними даними» без даних і стверджують, що «українська влада десятиліттями негласно підтримувала виїзд громадян держави за кордон на роботу», хоча жодного доказу цього не наводять.

Ми нагадуємо, що читачам слід бути уважними і критично ставитися до повідомлень, джерело яких неможливо верифікувати.

Баржа як фактор здешевлення кавунів

У матеріалі «Дешевле хлеба: херсонские арбузы с баржи обвалили цены на сладкую ягоду в Киеве», який сайт «Херсон онлайн» передрукував із сайту УНІАН, автори вдалися до маніпуляцій, пов'язавши здешевлення кавунів у столичних магазинах із прибуттям баржі, яка чотири роки вже є національним мемом.



Автори прямо пишуть, що ціни впали, бо до Києва з Херсонщини відправили 850 тонн кавунів. При цьому, вони наводять перелік магазинів, з яких тільки одна мережа має прямий контракт і отримує ті самі кавуни з баржі.

Насправді, падіння цін на кавуни сталося ще до завантаження баржи, про що писали багато медіа.

Вже в середині серпня фермери знизили оптову ціну до 50-80 копійок за кілограм, що пов'язують із пропозицією, яка значно перевищила попит. Про це, до речі, також писав УНІАН.

Такі ціни актуальні і на теперішній час, хоча, об'єми, завезені у Київ, не такі вже і великі.

Моніторинг охоплює 13 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости