Російські фейки про воду в Крим, перетин адмінкордону та місцеві історичні байки: чим запам’ятався херсонський інфопростір минулого тижня

Російські фейки про воду в Крим, перетин адмінкордону та місцеві історичні байки: чим запам’ятався херсонський інфопростір минулого тижня
15 июня 2021 года.

Рівно місяць аналітики проєкту Infocrime у Херсоні моніторять місцеві медіа на предмет маніпуляцій і фейків. Четвертий тиждень моніторингу приніс найменшу кількість маніпуляцій, порівняно з попередніми - лише 13. Водночас, ми зафіксували 3 фейки.

Традиційно, ми виявили кілька публікацій з ознаками політичної та комерційної джинси. Одразу в кількох матеріалах на сайті «Надднепрянка» ми зафіксували низку суджень, які видають за факти, а також маніпуляції на тему дитячого харчування у школах Херсона та проросійські наративи.

Про воду, що «просочується у Крим»

Та найцікавішим цього тижня виявився черговий фейк про постачання води в окупований Крим, який розповсюдили російські медіа, однак його підхопили і деякі українські ЗМІ.

Ще на початку червня російські ЗМІ зарясніли заголовками про зруйновану дамбу на Північно-Кримському каналі. У матеріалах, посилаючись на «місцевих мешканців», «очевидців» та «експертів» автори писали про те, що стара саморобна дамба не стримує воду, яка потрапляє на територію Криму.

Це повторював і сайт «Херсононлайн», розповідаючи про те, що «місцеві жителі стали помічати, що загородження стало пропускати воду, яка тече з Дніпра в Крим».

Але у тому ж матеріалі йдеться і про нову дамбу, яку почали зводити ще у 2015 році. Автори цього тексту, мабуть, дуже здивувались, якби дізналися, що нова дамба розташована нижче за течією, і за нею - сухо. Тобто вода з каналу не йде на півострів.

Цей фейк з'явився у російських медіа після сюжету українського «П'ятого каналу», в якому показали отвори у старій дамбі, через яку протікає незначна кількість води. І хоча далі у сюжеті йдеться про те, що до Криму ця вода не потрапляє, для російських медіа цього було достатньо, аби створити фейк.

До речі, під час підготовки нашого дайджесту «П'ятий канал» оприлюднив новий сюжет із цієї теми. У ньому також чітко пояснюється: вода до Криму не йде, адже на шляху, окрім тимчасової є й капітальна споруда.

«Це - тимчасова споруда на 91-му кілометрі каналу, а є ще стаціонарна дамба, основна споруда, яка запобігає потраплянню води з каналу на півострів. Вона виконує свої функції, проблем з нею немає», - спростовує інформацію у ЗМІ заступник голови Херсонської ОДА Микола Якименко.

Щодо тимчасової дамби, її вже обстежила спеціальна комісія, будуть вжиті заходи щодо її ремонту.

За останні декілька місяців, російські ЗМІ вже вдруге повідомляють про те, що вода з Дніпра потрапляє у Крим. У травні джерелом фейку став телесюжет Крим Реалії, де показували невеликий струмінь води зі старої дамби, але водночас пояснювали неможливість потрапляння води до Криму.

До речі, у російських ЗМІ вже розповсюдили коментар так званого «голови парламенту Криму» Володимира Константінова про те, що «Крим відмовляється отримувати дніпровську воду». Воду, яка так і не просочилася.

Про перетин адмінкордону з Кримом

Ще одна тема, пов'язана з окупованим Росією українським півостровом, стала приводом для поширення маніпулятивної заяви російських силовиків херсонським сайтом «Надднепрянка».

У матеріалі «Крым закрывает пункт пропуска на границе с Украиной», взятого з повідомлення «ФСБ России в Республике Крым», йдеться про те, що російські прикордонники радять своїм громадянам під час перетину «кордону» користуватися російськими пунктами пропуску «Армянськ» і «Джанкой» через те, що КПВВ «Чаплинка» на материковій Україні не працює.

«Пограничники советуют россиянам принимать во внимание закрытие КПП во время их путешествий и пересекать границу через многосторонние автомобильные контрольно-пропускные пункты Армянск или Джанкой», - повідомляє «Надднепрянка».

Автори херсонського сайту слідують проросійському наративу про те, що в Криму діє легітимна російська влада і не пояснюють читачам важливий факт: громадяни РФ можуть перетинати державний кордон з Україною тільки у визначених пунктах пропуску, до яких не входять «Армянськ» і «Джанкой», адже Крим - це територія України.

Слід пам'ятати, що тема Криму є ласою для російських та проросійських пропагандистів, які використовують її для спотворення інформації як для українського так і для російського споживача. Тому, за гучними заголовками, як правило, скриваються маніпулятивні та відверто фейкові меседжі.

Тому, новини про Крим і всі теми, що з ним пов'язані, слід перевіряти в авторитетних джерелах, наприклад на сайті проекту Крим.Реалії.

Історичні байки про херсонські катакомби

Темі таємничих херсонських катакомб було присвячено десятки статей краєзнавців, любителів історії та журналістів. Овіяна таємничістю тема ще з початку ХХ століття мала успіх у читача. А отже, періодично, у ЗМІ виникали «сенсаційні відкриття» та гучні «факти».

Ось і видання Новини Херсонщини, яке потрапило до нашого моніторингу через високу концентрацію проросійських фейків, опублікувало передрук статті історика Сергія Бахматова з сайту Типовий Херсон «Під Херсоном розташоване ціле місто».

Стаття не нова, що видно з її змісту, а черговий передрук з газети «Грані» від серпня 2003 року.

Не пояснивши цього, читачу відразу кажуть про провал грунту, який відбувся «місяць тому на вулиці 9 січня» (ця вулиця вже кілька років носить ім'я Пилипа Орлика) і про численні підземелля в кварталі між театром та кафе «Океан».

Останній факт було спростовано ще у 2007 році, коли на місці цього кварталу було вирито величезний котлован під будівництво ТРЦ із підземним паркингом. Жодних катакомб там не знайшли. Звісно, там були підвали колишнього винзаводу та старих будинків, колодязі та каналізаційні комунікації 19 століття. Але - не катакомби.

Не обійшлося і без байок про підземні ходи, які йшли від фортечного колодязя в різні боки. Цей міф було зруйновано ще у 2009 році, коли розчистили той самий колодязь і знов таки жодних ходів не знайшли.

Ну а інформацію автора про «віднайдені у підземеллі під будівлею Нацбанку лицарські обладунки» взагалі неможливо перевірити, бо жодної згадки про це не було у літературі, а самих обладунків немає у колекції краєзнавчого музею.

Проілюстровані ці байки фотографіями підвалів та зводів якихось споруд, зробленими нещодавно.

Читачам і навіть професійним гідам слід критичніше ставитися до таких матеріалів, щоби не стати ретранслятором вигадок. Красивих, таємничих, але неправдивих.

«Нерозкритий» парашут

Продовжуючи тему гучних заголовків, треба звернути увагу на новину із маніпулятивною назвою «На Херсонщині у чоловіка під час стрибка не розкрився парашут», яку передрукував сайт Херсон онлайн із газети «Каховська зоря».

За гучним, і, як з'ясувалося, маніпулятивним заголовком, ховалася інформація про навчальні стрибки, під час яких спортсмен відпрацьовував спеціальний тренувальний захід - приземлення за допомогою запасного парашута. Саме тому основний «не розкрився».

Про це автори повідомили читачу наприкінці матеріалу.

Моніторинг охоплює 12 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. А також низку анонімних каналів у Telegram.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости