Католицький священник, президент організації “Яхад-Ін Унум” (на івриті означає “разом”, – ред.) з березня 2022 року документує воєнні злочини армії РФ в Україні. Його команда також побувала в Херсоні, у російських катівнях, провели інтервʼю з жертвами й свідками. Ці матеріали вже використовують у міждержавних позовах проти Росії.
Чому масові катування росіянами українців можна вважати підтвердженням геноциду, він разом з німецьким адвокатом Андрієм Уманським розповіли в інтерв’ю “Бабель”.
Патрік Дебуа працює в Україні вже 20 років, його організація розслідувала злочини, які були скоєні німцями під час Другої світової війни.
1 квітня 2025 року у Німеччині “Яхад-Ін Унум” представила свій звіт. Один з його ключових висновків – тортури над цивільними українцями, які росіяни коїли під керівництвом ФСБ, — частина геноциду українського народу.
“Я знаю майже всі села від Львова до Криму чи Харкова, у мене була команда розслідувачів з України. І коли Путін напав на Україну, один з українських колег сказав мені: “Патріку, ти приїдеш досліджувати наші братські могили?”. Я не міг сказати “ні”, – розповідає Патрік Дебуа.
За його словами, спочатку вони досліджували злочини широко, без конкретики, а потім потрапили у звільнений Херсон. Команда побувала у катівнях, де росіяни знущалися з місцевих жителів та почали брати інтервʼю у жертв тортур.

Як розповів німецький адвокат Андрій Уманський, розслідувачі намагались зрозуміти, якої мети хотіли досягнути росіяни. І дійшли висновку, що насильством і шантажем вони хотіли примусити українців зректися своєї ідентичності.
“Це була систематична робота за одними й тими ж схемами з дотриманням певної стратегії. Її ми ще будемо детально вивчати. Але частина тортур була направлена саме на те, щоб промити українцям мізки, щоб вони погодились перейти на бік Росії й таємно на неї працювати всередині України. Люди, які не погоджувались, отримували 15 років в’язниці, і багатьох з них відправляли відбувати покарання у Росію”, – йдеться на сайті “Бабель”.

Під час інтерв’ю, Патрік Дебуа розповів історію одного з полонених – херсонського кікбоксера. Чоловіка спочатку тримали в катівні у Херсоні, а потім перевезли у Сімферополь, де продовжували знущатись ще шість місяців.
“Чоловік був кікбоксером, тому фізичні тортури він переносив досить стійко. Але в якийсь момент до нього прийшов психолог з довгою бесідою, щоб скласти його психологічний портрет. Він зрозумів, що цей чоловік має дуже тісний звʼязок з мамою. Після цього ФСБшники сконцентрувалися на психологічному тиску і почали шантажувати його матірʼю. Вони казали, що її катують у тій самій будівлі. Чоловік погодився співпрацювати та зробив відповідну заяву на камеру. Згодом йому погрожували, що відео покажуть українцям”, – розповів Патрік.

Під час окупації населених пунктів, росіяни заарештовували людей, серед яких були вчителі, журналісти, голови громад та інші впливові й відомі люди. Теж саме стосується українських дітей, яких вивозили до Росії, віддавали на всиновлення та змінювали їх громадянство.

Андрій Уманський каже, спираючись на Конвенцію, однією з ознак геноциду в статті ІІ (b) вказано “заподіяння серйозних тілесних ушкоджень або психічного розладу членам такої групи”. Тортури, допити, постійний психологічний тиск, погрози — це все підпадає під цю статтю.
“Коли ми опитували потерпілих, то завжди просили їх максимально повно описати людей, які їх катували. ФСБ працювала дуже обережно, вони закривали обличчя, не називали один одного на ім’я чи навіть за позивними. Але декого вдалося ідентифікувати завдяки розслідуванням ваших колег із Kyiv Independent, і жертви катувань їх упізнали”, – зазначив Уманський.

Дані та висновки, які задокументувала організація “Яхад-Ін Унум” із погодження зі свідками злочинів РФ передадуть у німецьку юстицію.
“В таких справах юстиція працює довго, але ці злочини не мають строку давності, злочинців шукатимуть і судитимуть навіть через десять чи двадцять років. Німецькі правоохоронці самі будуть вирішувати, як кваліфікувати злочини — геноцид або злочини проти людяності. Але для цього потрібно показати системність злочину та охопити найширшу географію”, – додав Уманський.
В кінці розмови Андрій Уманський та Патрік Дебуа закликали українців ділитися історіями та свідченнями воєнних злочинів росіян.

Раніше ми писали, що 20 березня 2025 року президент Росії Володимир Путін підписав указ, згідно з яким громадяни України, які перебувають у РФ без законних підстав, мають виїхати з країни до 10 вересня 2025 року або легалізувати свій статус.