Підтримати

Війна і окупація лишили багатьох херсонців без роботи. Зараз, звісно, неможливо визначити точну кількість безробітних в окупованій області, очевидно, що вона чимала.

Але навіть за таких умов робота в Херсоні є, її можна знайти, більш того, є роботодавці, які пропонують певні вакансії.

Як змінився ринок праці

За час окупації ринок праці на Херсонщині зазнав суттєвих змін. Найпомітніша з них: значне зниження вимог до майбутньої роботи у людей, які її шукають. Тут все просто: людям часто нема чого їсти, тому потрібен будь-який заробіток. Тому, вводячи в пошуковики запити «робота в Херсоні» або «робота в Херсонській області», вони вивчають будь-які пропозиції. Зараз не до вибагливості. Тому люди в вищою освітою часто не гребують некваліфікованою і брудною роботою.

Але разом з тим і роботодавці істотно знизили рівень вимог до претендентів на вакансії. Тут теж все просто: чимало висококваліфікованих спеціалістів протягом останніх місяців виїхали з Херсонської області. Тому в розділах пабліків, присвячених вакансіям і пошукам роботи, часто йдеться лише про наявність базових навичок або навіть про наявність бажання працювати, а навчити обіцяють на робочому місці. Зокрема, це стосується таких спеціальностей, як перукар, продавець, нескладних будівельних професій і деяких інших.

Втім, з освітою і досвідом все ж мають більше шансів непогано працевлаштуватися навіть зараз.

Які професії користуються попитом

В цьому плані ми повернулися в 90-ті роки минулого сторіччя. Зараз робота в Херсоні – це здебільшого вакансії в торгівлі і сфері послуг. Тобто:

  • продавці;
  • кухарі;
  • баріста;
  • охоронці;
  • бармени;
  • офіціанти;
  • вантажники;
  • фасувальники і пакувальники;
  • перукарі;
  • спеціалісти з різних сфер візажу.

Звісно, це – не повний перелік спеціальностей, за якими можна знайти роботу в Херсоні.

Так, є затребуваною робота водія в Херсоні. У відповідних групах в Фейсбуці і Телеграмі можна знайти об’яви про вакансії для водіїв категорій «В» (легковик) і «С» (вантажні авто до 7,5 тон). Є і вакансії для водіїв в Херсоні для профі з категорією “D” (великовантажні авто), але їх небагато.

Потрібні роботодавцям і фахівці з ремонту автомобілів.

Частина вакансій в Херсоні і області – від установ, підконтрольних окупантам. Це – так звані «бюджетні установи»: освітні, культурні, медичні, адміністративні, силові.

Чи не єдина перевага роботи в таких установах – висока зарплата. Зараз вона навіть вища, ніж на деяких таких же посадах в Росії. Але для людей, які погоджуються працювати на окупантів, така робота в Херсоні в кращому випадку – безславне завершення кар’єри, в гіршому – кримінальна відповідальність, якщо не вийде втекти після деокупації регіону.

Найменш затребувані вакансії в Херсоні – спеціалісти, які раніше працювали в промисловості. Херсонська область і раніше не могла похизуватися великим розвитком цієї сфери, але війна і окупація майже добили навіть те, що було. Є працюючі підприємства, але їх небагато і відповідно вакансій від них – теж. Там можна непогано заробляти, але потрібні кваліфікація і досвід.  

Заробітна платня

Зараз неможливо точно визначити, яка середня зарплата в Херсоні, але можна стверджувати, що вона навряд чи велика, бо економіка окупованого регіону перебуває в «коматозному стані».

Заробітки переважної більшості мешканців міста дозволяють хіба що не без труда зводити кінці з кінцями.

Останнім часом ціни в Херсоні постійно зростають. І навіть людям, яким пощастило знайти або не втратити через війну роботу з більш-менш пристойною зарплатою, жити в окупованій області важкувато.

Можна навести лише один приклад: ще наприкінці вересня батон хліба коштував в Херсоні 20-25 гривень, зараз коштує 30-35 грн. Приблизно про таку ж тенденцію можна говорити і стосовно інших товарів.  

Чимало людей, які шукають роботу, віддають перевагу тим пропозиціям, де гроші виплачуються щоденно або хоча б щотижнево. Бо ціни в Херсоні зростають постійно і гроші відповідно знецінюються.

Стосовну сум, то в оголошеннях, наприклад, вказана денна оплата продавця: часто це – 300 грн + відсоток від виручки. Різноробочим і прибиральницям пропонують 200-300 грн в день. Щодо місячної зарплати, то, судячи з об’яв, щоб в Херсоні знайти роботу з зарплатою більше 10 тисяч гривень на місяць, треба дуже постаратися. Але, враховуючи, теперішні херсонські ціни, варто зазначити, що 10-15 тисяч гривень – сума, яка гарантує хіба що скромне життя.

Іноді в об’явах вказується зарплата в рублях, і тут можна припустити, що роботодавець має зв’язки з окупантами, тому працевлаштування у нього пов’язане з певними ризиками.

Що треба враховувати

Будь-які смутні части вважають благодатними для себе люди з кримінальними нахилами. І зараз, вивчаючи об’яви про роботу в Херсоні і вакансії в Херсоні, варто буде дуже обережними.

Серед об’яв трапляються і такі, які розміщують, наприклад, наркоділки. Якщо раніше вони вербували кур’єрів обережно, то зараз майже не соромляться.

Якщо людині, яка шукає роботу і мріє про працевлаштування в Херсоні, запропонують стати кур’єром-закладчиком, від такої пропозиції варто однозначно відмовлятися. Заради і безпеки, і свободи.

Можна знайти і об’яви про роботу в Росії. Бажаючим пропонують відносно пристойні гроші. Але чи варто погоджуватися на пропозицію працювати в країні, яка веде з Україною неоголошену війну, яка в будь-який момент може перетворитися на оголошену з відповідними наслідками для воюючих країн? В Росії це – посилення репресій, мобілізація. До того ж кожна людина, яка приїхала в РФ з України може стати «шпигуном» або «диверсантом» і надовго поселилися за «колючкою» десь в Магаданській області.    

Також зараз при працевлаштуванні треба враховувати, що в теперішні часи майже все залежить від порядності роботодавця, бо контролюючих органів і профспілок по суті немає. Тому з роботодавцями, які, користуючись особливостями теперішнього смутного часу, намагаються «кинути» або перетворюють трудові відносини на рабство, варто якнайшвидше прощатися, бо краще там не буде. Терпіти обман і знущання не варто ніколи.

Остап Шапіро                

Поділитися цим матеріалом

Розвиваємо проект за підтримки