Ринок землі, астрологія та ЛГБТ: які маніпуляції минулого тижня фіксували у херсонських медіа

Ринок землі, астрологія та ЛГБТ: які маніпуляції минулого тижня фіксували у херсонських медіа
14 июля 2021 года.

 

 

 

Значну кількість маніпулятивних повідомлень протягом восьмого тижня моніторингу зафіксували аналітики проєкту Infocrime у херсонських медіа.

Із 1567 проаналізованих матеріалів 38 виявились маніпулятивними, а один текст ми віднесли до фейків.

Найбільше цього тижня медіа публікували комерційну джинсу. Аналітики проєкту зафіксували 16 таких текстів.

Виявили також і політичну джинсу - 11 матеріалів. Наприклад, від голови Херсонської облради Олександра Самойленка, депутата облради Олександра Співаковського та партії Європейська солідарність та її лідера Петра Порошенка.

Окрім цього, ми знов фіксували маніпуляції адвокатів Владислава Мангера щодо справи Каті Гандзюк, а також маємо історію успіху, коли не тільки місцеві, а і центральні ЗМІ виправили матеріали з ознаками маніпуляцій по цій важливій справі.

Ось ще кілька прикладів маніпуляцій, які привернули нашу увагу.

Про ринок землі

Телеканал "Херсон плюс" оприлюднив сюжет під назвою "Відкриття ринку землі в Україні! Що гадають з цього приводу херсонці", в якому журналісти розповідають про зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні та наводять коментарі мешканців Херсона.

Поряд із фактами про рішення Верховної Ради щодо зняття мораторію та нових норм щодо обігу землі, автори сюжету вдалися до маніпуляцій.

Опитавши кількох осіб на вулицях Херсона, журналісти роблять власний узагальнений висновок: «як бачимо, більшість херсонців виступають категорично проти розпродажу українських земель».

Автори сюжету у своєму висновку спираються виключно на думку кількох людей, які висловилися проти продажу сільгоспземель і чиї коментарі вони показали в матеріалі.

В сюжеті не наведено жодних результатів актуальних соціологічних досліджень, які б демонстрували ставлення мешканців Херсона до цього питання. Не представлено і думок експертів.


Фейки та маніпуляції від астролога

Традиційно херсонські медіа радували читачів астрологічними прогнозами, але минулого тижня відомий астролог Росс замість прогнозів про вдачу та побутові негаразди для людей певних знаків зодіаку, вирішив зробити кілька прогнозів, пов'язаних із війною і пандемією.

І відразу розповсюдив фейкову статистику. Передбачаючи чергову хвилю пандемії, астролог заявив, що наразі "40-50% українців вже перехворіли на коронавірус". Ця інформація не відповідає дійсності, адже за офіційною статистикою, станом на 13 липня 2021 року, в Україні перехворіли 2 241 698 осіб. Отже, астролог, який вже не раз промахувався із своїми пронозами, подав неіснуючу статистику.

Окрім цього, астролог передбачив загострення на Донбасі та у Криму, зманіпулювавши, що "Росія нічого не робить, щоби вирішити проблему з водопостачанням Криму".

Хоча, як відомо, окупаційна влада перекидає каналом у Криму воду з артезіанських свердловин. Отже, астролог вчергове маніпулює даними.

Дані про загострення на фронті перевірити складно, адже прогноз, як завжди робиться на декілька місяців наперед і обґрунтовується положенням Марсу, а не офіційними даними.

Читаючи такі прогнози, слід пам'ятати, що переважно їх ціль - увага читача, якої добиваються гучними, але пустопорожніми заявами, які складно, а інколи неможливо перевірити. Отже, слід критично ставитися до прогнозів, особливо на суспільно-політичні теми. Адже ніякого аналізу в таких повідомленнях не буде.

ЛГБТ

Сайт «Наддніпрянка», який відрізняється проросійською риторикою, порушенням журналістських стандартів та часто навіть використанням ненормативної лексики, на минулому тижні звернув увагу на черговий Марш рівності, який проводили у Херсоні ще 26 червня.

Використовуючи хейтспіч, автор описав «парад» у стилі радянських газет, повідомивши, що учасники маршу «боялися нападу Правого сектору та «азовців», хоча це брехня і подібні марші намагалися перетворити на бійки востаннє ще у 2016 році. Применшив автор і кількість учасників, написавши про 15 осіб, подавши як доказ фото, зроблене до маршу та фото з маршу 2016 року, коли відбувалися провокації.

«Насправді, учасників було біля шестидесяти, а автор цього тексту подав фото взагалі з іншого заходу», - прокоментувала організаторка Марина Усманова.

Журналістам, які висвітлюють цю тему, треба розрізняти поняття та не вдаватися до публікації штампів на кшталт «гейпарад», адже ні про які паради в Україні мова не йде, а люди виходять на захист прав ЛГБТ.

"Історія успіху": кілька сайтів спростували маніпулятивну інформацію після звернення аналітиків

Кілька днів тому ряд сайтів - Рубрика, УНН, Фокус, РБК-Україна, у тому числі херсонських - Типовий Херсон, Мій Херсон розмістили новину "Верховний суд визнав справу Мангера політично", яка містила ряд маніпуляцій.

Зокрема, адвокати підозрюваного у замовленні нападу на Катерину Гандзюк Владислава Мангера розповідали про постанову Верховного суду, яка нібито підтвердила, що Тимчасова слідча комісія для здійснення парламентського контролю за розслідуваннями нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів протягом 2017-2018 років здійснила політичний тиск на Генеральну прокуратуру.

Аналітики проєкту Infocrime звернулись до адвокатів сторони потерпілих у цій справі і детально проаналізували постанову Верховного суду. Матеріал-спростування опублікував партнерський сайт МОСТ, його передрукувала і Фейсбук-сторінка "Хто замовив Катю Гандзюк?"

Після цього сайти Рубрика, Фокус та РБК-Україна також розмістили спростування маніпулятивного матеріалу.

Про цей кейс також написали сайти Кий-Інфо, Детектор-Медіа.

Великий потік інформації кожного дня дуже важко аналізувати навіть людям, які працюють у медіа. Ми це розуміємо. Ніхто не застрахований від того, що час від часу на сайті може з'явитись маніпуляція. Тому важливе розуміння та готовність ЗМІ йти назустріч та спростовувати маніпулятивні матеріали. Вважаємо, що це саме такий приклад адекватної комунікації та реакції медіа.


Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Мій Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради.

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

 

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости