Різного роду «страшні казки» про Україну – одна з найзначніших складових російської пропаганди, точніше, її антиукраїнського сегменту, який останнім часом став провідним в індустрії «промивання мозків» країни-ворога.
Серед цих «казок» – і історії про Україну як про чи не найкорумпованішу державу якщо не в світі, то на пострадянському просторі.
Що кажуть окупанти
Активіст кримського проросійського руху і прокремлівський пропагандист Костянтин Книрік, який нещодавно став головою так званого «Херсонського обласного відділення» російської громадської організації «Опора Росії», розповів в інтерв’ю херсонському телеканалу «Таврія» (контролюється окупантами) про своє бачення відмінностей ведіння бізнесу в Україні і в Росії.
Зокрема, в повідомленні пропагандистів йдеться про таке:
«За України (до російської окупації, – МОСТ) потрібно було визначити чиновника, якому ти нестимеш хабар і який вирішуватиме твої питання, сказав керівник обласного відділення «Опори Росії» Костянтин Книрик про українську політику ведення бізнесу. Зараз для всіх підприємців нових регіонів (окуповані українські території, – МОСТ) триває складна перебудова з українських порядків на російські, і важливо пояснити, що робота в білу краща, оскільки з’являються еквайринг, безготівкові платежі та хороша кредитна історія, а також пільгові умови кредитування та налагоджується спілкування з потенційними інвесторами».
Чому це брехня
Твердження Костянтина Книріка – огульне звинувачення без наведення бодай якихось конкретних фактів. Тобто, можна говорити про банальну маніпуляцію.
Корупція, і такий її прояв, як хабарництво, – негативні явища, властиві всім країнам, але Україна – точно не найкорумпованіша країні в світі. В рейтингу країн за рівнем сприйняття корупції, який формує і оприлюднює Міжнародний антикорупційний рух Transparency International Україна зараз посідає 116 місце серед 180 країн з результатом в 33 бали.
Згідно з висновками експертів Transparency International, Україна увійшла до списку 15 країн світу, які протягом останніх 10 років демонструють найбільший прогрес в Індексі сприйняття корупції. Індекс нашої держави покращав за цей період на 8 балів.
Індекс сприйняття корупції (ІСК) – складовий індекс, який вимірює рівень сприйняття корупції у державному секторі різних країн. Він виходить щорічно з 1995 року і вже понад два десятки років залишається найбільш широко використовуваною оцінкою корупції у публічному секторі.
Transparency International складає індекс сприйняття корупції на основі експертних оцінок, які надають незалежні організації по всьому світу. В ІСК-2022 180 країн та територій оцінено на базі 13 експертних оцінок та опитувань. Країни ранжуються за шкалою від 0 до 100 балів, де 0 позначає найвищий рівень сприйняття корупції, а 100 – найнижчий.
А Росія в рейтингу 2022 року набрала 28 балів зі 100 і посіла 137-е місце зі 180. Стільки ж набрали Республіка Малі і Парагвай.
Згідно з висновками експертів Transparency International, значення індексу в 28 одиниць характеризує дуже високий рівень сприйняття корупції. Протягом усіх років, коли результати країн в ІСК коректно порівнювати рік до року, показники Росії незначно коливаються. Це вказує на відсутність системних змін на краще у сфері протидії корупції.
Тобто, виходить, що Росія – значно корумпованіша країна, ніж Україна.
Але навряд чи Костянтин Книрік знає про такі «високі матерії». Бо він – людина, далека від бізнесу. Книрік відомий як дуже активний учасник кримського проросійського руху, а також – безпринципна людина, яка понад усе прагнула дорватися до влади.
Так, у період до 2014 року він встиг побувати одним із керівників партії «Соціал-Патріотична Асамблея Слов’ян» та членом ворожої до неї організації «Руське віче». Також Книрік відомий як організатор пропагандистських фейків, зокрема, такого, як знята на відео і розтиражована російськими ЗМІ бійка української та кримськотатарської молоді. Згодом виявилося, що «бійка» була організованим Книріком інсценуванням.
Книрик у 2014 році брав участь у силовому захопленні Будинку профспілок у Сімферополі, де розміщувався «Центр журналістських розслідувань». Журналістів кримські проросійські «козаки» вигнали силою, техніку конфіскували, а у приміщенні Книрик облаштував власне пропагандистське інформаційне агентство News Front. Книрик і очолюване ним агентство стають чи не одними з головних інструментів Кремля в агресивній інформаційній війні проти України.
Агентство проводить потужну агресивну пропаганду ідеї створення «Новоросії» та фактично стає рупором бойовиків незаконних збройних формувань. Діяльність News Front насамперед спрямована на створення спотвореної картини реальності для пересічних громадян. Підконтрольні Книрику журналісти героїзують окупантів та їх поплічників. А воїнів ЗС України називають «фашистами» і «карателями».
Чому це важливо
Дегуманізація України – один з наріжних каменів розгорнутою Росією антиукраїнської пропаганди. Зокрема, пропагандисти зображують нашу країну як «філію пекла», де усе – найгірше.
Такі пропагандистські методи використовуються з метою виправдування російської агресії, позиціонування окупантів як «визволителів».
Але усі пропагандистські меседжі про «погану Україну» швидко перетворюються на ніщо, якщо наведені пропагандистами «беззаперечні факти» порівняти з взятими з офіційних джерел аналогічними фактами з російської дійсності.
І стає ясно, що «філія пекла» – це точно не про Україну.
Цей матеріал було написано ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” в рамках програми IWPR «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю ГО “Херсонська обласна агенція громадської журналістики МІСТ” i не відображає погляди Уряду Великої Британії чи Інституту висвітлення війни та миру.