Російські пропагандисти оприлюднили відео, на якому жінка, яка представлена як мешканка села Кохани Голопристанської громади, розповідає про насадження російської мови в школах цієї місцевості.
Відео розповсюджене херсонським проросійським Телеграм-каналом.
Жінка пенсійного віку, яка каже про себе, що працювала вчителькою російської мови та літератури, обурюється тим, що, за її словами в українських школах заборонили російську мову, і розповідає, як вона та її учні із задоволенням вивчали її.
Але при цьому жінка каже, що і в її шкільні роки, і в часи, коли вона працювала в школі, місцеві мешканці в побутовому спілкуванні користувалися українською мовою. Пенсіонерка каже, що в часи її дитинства «все було українською», але «коли прийшла вчителька і почала викладати нам російську літературу, я одразу закохалася у все це».
Жінка розповідає, що діти з україномовних сімей спілкувалися між собою російською мовою, писали російською мовою диктанти краще, ніж українською.
Цим сюжетом пропагандисти хотіли дати своїй аудиторії зрозуміти, що Херсонська область – територія «руського миру», але натомість показали зовсім іншу картину.
«Любов до російської мови», про яку розповідає колишня вчителька, справді, скоріше за все, є бажанням мешканців сільської місцевості стати ближче до «цивілізованого світу». В радянські часи, на які припали шкільні роки героїні відео, вільне володіння російською мовою вважалося неодмінною ознакою освіченого і цивілізованого мешканця СРСР.
В той же час мови і культури народів СРСР вважалися чимось другорядним, що має ознаки провінційності і навіть хуторянства.
Тому не дивно, що радянські школярі «закохувалися» в російську мову та російську літературу, бо вони були, так би мовити, однією з «перепусток» в цивілізований світ. В програми вступних іспитів на всі спеціальності радянських вишів входили написання твору, викладу або диктанту російською мовою.
Нагадаємо, група «Чайф», яка свого часу виступала в Херсоні, дарувала гітару підрозділу, причетному до підриву Каховської ГЕС.