Підтримати

Журналістка Олена Піменова останніми роками працювала в медійному департаменті Херсонської міськради. Як і багатьом українцям, з рідного краю їй довелося виїхати через окупацію. Вирватися із загарбаної ворогом Херсонщини вдалося із третьої спроби, наприкінці травня. Там, у вільному Кривому Розі, дівчина замислилася, чим займатиметься, окрім основної роботи. Хотілося бути чимось корисною Україні в такий непростий час, надто – людям, які залишилися в окупації. І тоді Олена згадала свою давню ідею. Якось взяла й намалювала Херсон таким, яким його бачила. Це були літери, зашифровані в символах, дотичних до південного міста (якір, карась, рятівний круг, скибка кавуна, сонце, очерет). Авторський принт Олена вирішила перенести на футболку. Фото в ній свого чоловіка і виставила в Фейсбуці. З’ясувалося, людей зацікавило, багато хто захотів і собі таку футболку. Тим більше, що Олена одразу ж написала – всі кошти, виручені з даної ініціативи, підуть на підтримку жителів Херсона та прилеглих населених пунктів, тоді ще окупованих.

– Ідеї наступних принтів народилися у Львові, куди я поїхала на пресконференцію до Дня журналіста. Це тризуб із кавуна, розшифровка Херсона (хоробрий, енергійний і т.д.) і «Я з Херсона. Яка твоя суперсила?». Так і пішло-поїхало. Ідеї мої, а Сергій їх малює, перетворюючи в принти. Така виходить у нас колаборація. Один принт нам подарував медійник Олег Слободян – кавун з автоматом», – розповідає Олена.

Зараз у креативної пари 9 видів продукції з власними друкованими брендами: футболки, світшоти, худі, кепки, шкарпетки, шопери, чашки, дерев’яні ялинкові іграшки, патріотичні пазли з авторськими фото Олени.

Та це ще не все. Є фішка, завдяки якій Херсонщину можна спробувати на смак, – «Джемки від Оленки». Ідея авторського смаколика виникла спонтанно. Просто захотілося бабусиного абрикосового варення… А всі рідні дівчини були в окупованому Херсоні. Цікаво, що консервацію Олена ніколи не робила, а тільки дегустувала.

«І тут раптом клац, як лампочка над головою: стоп, так можна ж спробувати самій зварити! Насилу знайшла такі маленькі баночки, це виявилося цілою проблемою. Перший джем був, уявіть, із кизилу. Та просто йду собі вулицею, сидить бабуся з домашнім кизилом і так вже просить купити. Забрала неї три кілограми. Чесно кажучи, і гадки не мала, що з цим робити. Але є в нас великий Гугл. Там і знайшла рецепт. Тільки ж ніхто не попередив, що в кизилі 90% – це кісточка. Довелося виварювати ягоду, потім перетирати через сито. Довбалася пів дня. Вийшло 6 маленьких баночок. Потім думаю, треба ж етикетку, якось ідентифікувати смоколик. У голову прийшло – «Джемки від Оленки», що там думати?», – пригадує Олена.

Етикетки розробили й надрукували в одній із рекламних агенцій. Далі невгамовна Олена стала думати, який ще джем зварити, щоб це був смак рідного краю. Виручило опитування на сторінці у Фейсбуці – «З якими смаками асоціюється Херсонщина?». За побажаннями знайомих Олени і не тільки народився набір із 6 джемів «Херсонський привіт» (кавун, диня, слива, абрикос, персик і груша). Зараз в Олени вже 13 смаків. Кілька таких наборів поїхали до Польщі, один – до Брюсселю. Щасливий замовник відписався: «Ми ото відкрили коробочку, сидимо й милуємося баночками, їсти шкода».

Авторка наголошує – її проєкт суто благодійний, про що свідчить і сама назва – «Підтримай Херсон». Бізнес, спрямований на розвиток туризму, можливий вже після війни. А зараз всі кошти, виручені з продажу ексклюзивної продукції, Олена перераховує волонтерам, які допомагають жителям Херсонщини. Це «Фонд громади міста Херсон «Захист», ініціатива «Котики-патріотики», Сергій Павлюк, який організував центр допомоги для переселенців, та волонтерське подружжя – Володимир Косюк, Ірина Мезенцева. Цих людей Олена знає особисто і впевнена, що допомога йде за призначенням. Зараз, як ніколи, треба гуртуватися.

-По-перше, щиро вірю, що 2023-й – це рік нашої великої Перемоги. Іноді бісить слово «тримайтесь». Тому просто всіх подумки обіймаю. Херсонці незламні. Ми показали всьому світу, що «руський мір» тут ніхто не чекає, і показали, що ми сильні, ми єдині. Хочеться, щоб ця єдність зберігалася й після Перемоги, коли будемо відбудовувати наше місто, область і Україну, – таке побажання Олени землякам.

Марина Савченко

Розвиваємо проект за підтримки