Автори оприлюдненого в мережі відеопривітання з 60-річчям архієрея УПЦ МП, митрополита Херсонського і Таврійського Іоанна вирішили не згадувати перебування ювіляра в Українській Автокефальній Православній Церкві і в Українській Православній Церкві Києвського патріархату.
Відеопривітання, зокрема, оприлюднене в Facebook.
Почалося відеопривітання з того, що секретар Херсонської єпархії УПЦ МП архімандрит Афанасій (Бурдюх) розповів про біографію митрополита. В цій розповіді не було ані слова про період його життя з червня 1991 року по грудень 1993-го.
Згідно з даними, наявними у відкритих джерелах, у червні 1991 року Іоанн (тоді – священник Ігор Сіопко) перейшов до Української Автокефальної Православної Церкви. У 1992 році закінчив Львівську духовну семінарію і перейшов до Київського Патріархату, де у вересні 1992 року був висвячений на єпископа Хмельницького і Кам’янця-Подільського, вже через два місяці, у листопаді 1992 року переміщений на кафедру єпископа Чернігівського і Сумського, був призначений єпископом Яготинським, вікарієм Київської єпархії. А 14 грудня 1993 року разом з декількома іншими архієреями УПЦ КП написав звернення до митрополита Київського та всієї України Володимира (Сабодана) з проханням переходу в УПЦ (Московський патріархат), 30 грудня 1993 року в Києво-Печерській лаврі прийняв чернечий постриг з ім’ям Іоанн.
Про цей період архімандрит Афанасій (Бурдюх), який в титрах ролика вказаний як автор сценарію і головний редактор чомусь вирішив не згадувати. Біографія митрополита Херсонського і Таврійського Іоанна в цьому відеопривітанні виглядає так, ніби він був церковним діячом Московського патріархату від самого початку, коли у 1985 році був рукопокладений у сан диякона.
До речі, раніше онлайн-видання МОСТ писало, що архімандрита Афанасія (Бурдюха) звинувачують в нападі на херсонський храм, який перейшов до ПЦУ і пограбуванні його. Єпископ Херсонський і Таврійський Нікодим, Керуючий Херсонською єпархією ПЦУ зазначав, що архімандрит Афанасій (Бурдюх) вже неодноразово дозволяв собі агресивну поведінку.
В привітаннях на адресу митрополита Іоанна йшлося про його діяльність в релігійній сфері і про успіхи в поліпшенні умов функціонування тих єпархій, якими він керував. Але про те, в яких умовах зараз функціонує Херсонська єпархія УПЦ МП, було сказано лише однією фразою.
І знову – біль і сльози від тих обставин, в яких на сьогоднішній день живе вся ваша херсонська духовна сім’я, – сказав в своєму привітанні один з представників херсонського духовенства.
І говорив він це на фоні пошкодженого внаслідок одного з російських обстрілів Херсона Світо-Духівського кафедрального собору.
Війна, яку херсонські представники УПЦ МП трактують як “обставини”, присутня на цьому відео і звуком вибуху, який можна почути на 5-й хвилині і 53-й секунді.
Архієпископом Херсонським і Таврійським Іоанн призначений у 2006 році. У листопаді 2008 року Сіопка призначили архієпископом Сумським і Охтирським, а кількома днями пізніше – знову архієпископом Херсонським і Таврійським. З 9 липня по 9 вересня 2009 року — тимчасово керуючий Джанкойською єпархією. А архієписком Іоанн 17 серпня 2015 року возведений в сан митрополита.
Зараз Українська православна церква не має в своїй офіційній назві вказівки на приналежність до Московського патріархату. У травні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесла зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Але релігієзнавча експертиза Держслужби з етнополітики та свободи совісті свідчить: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви, і прийняття нової редакції Статуту і Постанова Собору УПЦ від 27 травня 2022 року не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою.
Митрополит Херсонський та Таврійський Іоан (Сіопко) зараз постійно не приживає в Херсоні. Так, влітку 2023 року його бачили в Одесі. Але більшу частину часу митрополит проводить на Закарпатті, куди виїхав ще під час російської окупації Херсона, іноді відвідуючи свою офіційну резиденцію. Після чергових відвідин Херсона та один з його найближчих соратників, вікарій Веніамін (Величко), вивезли із собою на Закарпаття церковне начиння, ікони та особисті речі.
На думку херсонського релігіознавця Олександра Кобеця, митрополит Іоанн і надалі перебуватиме в УПЦ МП.