ПР ООН і херсонське КП допоможуть Голій Пристані

ПР ООН і херсонське КП допоможуть Голій Пристані
12 декабря 2018 года.

У місті Гола Пристань - 56 багатоквартирних житлових будинків. З них у складі об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) - тільки 20. В усіх інших хазяйнують домові комітети, статус яких в українському законодавстві не визначений. Тому вони не можуть бути повноцінними балансоутримувачами будинків. Тобто і будинкам з домкомами треба або створювати свої ОСББ, або входити до складу існуючих. І саме створення у місті ефективно діючого руху ОСББ - шлях і до впорядкування системи відносин у житловому секторі. А також - до отримання допомоги на його розвиток як з бюджетних джерел, так і від донорських організацій.

Це питання міська влада Голої Пристані вирішує і власними силами, і з використанням досвіду інших міст, зокрема - Херсона. На запрошення місцевої влади місто відвідала делегація з обласного центру. У її складі були: Есма Умерова - координатор ПР ООН з досягнення Цілей сталого розвитку в Херсонській області і регіональний координатор проекту ЄСПР ООН «Об'єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень (HOUSES)» ; Лариса Леонова - директор комунального підприємства «Херсонська енергосервісна компанія» (КП «ХЕСКО»); Тетяна Яременко - голова громадської організації (ГО) «Міст єднання» і голова правління ОСББ «Велика сімка»; Євген Трощак - заступник голови ГО «Міст єднання» і голова правління ОСББ «Говардський»; Олена Кучеренко, член ГО «Міст єднання», голова правління ОСББ «Южанка-14».
Гості зустрілися з активними мешканцями міста, керівниками ОСББ, а також з керівниками і членами домових комітетів. У цій зустрічі брали участь і представники міської влади - Голопристанський міський голова Олександр Бабич і Дмитро Буренко - начальник відділу ЖКГ, благоустрою і охорони навколишнього природнього середовища та інфраструктури виконкому Голопристаньської міськради.
Головною метою зустрічі було переконання активних мешканців міста у тому, що створення у Голій Пристані значно більшої кількості ОСББ, ніж є зараз, і залучення цих ОСББ до програм, які фінансуються бюджетними коштами і коштами донорських організацій - єдиний шлях, який може забезпечити для житлового сектору міста сталий розвиток.

До речі, щодо співробітництва з донорськими організаціями. Тут місто Гола Пристань - у лідерах в Херсонській області. Це місто у 2014 році приєдналося до Європейської ініціативи «Угода мерів», і з того часу системно працює у напрямку енергоефективності. Результат - кілька великих проектів з термомодернізації бюджетних закладів, реалізованих за підтримки європейських та інших міжнародних донорських організацій. Навіть обласний центр поки що, на жаль, не може похвалитися такими успіхами. Тобто у Голої Пристані вже є непоганий доробок, який може стати заділом і для розвитку житлового сектору.
Під час зустрічі Есма Умерова розповіла про проект HOUSES.

«Щоб підтримати сталий розвиток міст та громад, - звернулася вона до присутніх, - а також задовольнити потребу людей у якісному житлі, ПР ООН розпочинає впровадження нового проекту, завдання якого - мобілізувати співвласників багатоквартирних будників в Україні та допомогти їм значно покращити енергоефективність будівель через зменшення споживання та вартості енергії. Європейський Союз надає фінансування розміром 4 млн. євро в рамках Програми підтримки енергоефективності в Україні. ПР ООН надаватиме технічну допомогу шляхом впровадження проекту «Об'єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень», який триватиме два роки. Щонайменше 2 тисячі нових ОСББ буде створено та загалом 4 тис. ОСББ пройдуть навчання з управління енергоефективними проектами».

Директор КП «ХЕСКО» Лариса Леонова розповіла про досвід підприємства у впровадженні енергоефективних заходів у житловому господарстві. При цьому вона зазначила, що перший етап таких заходів - це створення ОСББ, бо саме вони можуть акумулювати кошти, отримувати різні види допомоги і від держави, і від місцевої влади, і від міжнародних організацій.

«А у наступному році, - сказала Лариса Леонова, - для ОСББ з'явиться ще одна прекрасна можливість отримати чималі кошти для енергоефективних заходів: почне повноцінно працювати державний Фонд енергоефективності при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ».

Також Лариса Леонова розповіла про доробки КП «ХЕСКО», які будуть дуже корисними і для мешканців міста Гола Пристань, і для ОСББ, які вже існують чи будуть створені у місті. Зокрема, це - соціальна ініціатива КП «ХЕСКО» «Визнач серію будинку - зроби крок до енергоефективності». Питання про надання цій ініціативі статусу регіональної внесене до порядку денного сесії обласної ради, запланованої на 14 грудня.
«Для того, щоб у ОСББ була можливість претендувати на бюджетні або грантові кошти для проведення енергоефективних заходів, - розповіла Лариса Леонова, - потрібен енергоаудит будівлі або будівель. Це можуть кваліфіковано зробити фахівці КП «ХЕСКО». А участь міста і ваших ОСББ у ініціативі «Визнач серію будинку - зроби крок до енергоефективності» значно здешевить виконання цих робіт, бо значна частина наших багатоквартирних будинків побудовані за типовими проектами. І точна класифікація їх за будівельними серіями допомогає визначити певні моменти, які однакові для великої кількості будинків».
У своєму виступі Лариса Леонова наголошувала на тому, що дійсно хороші результати і зокрема відчутну економію коштів, які витрачаються на оплату енергоресурсів, дають лише комплексні енергоефективні заходи. Тобто коли вони робляться централізовано, для усього будинку, а не для його частини чи окремих квартир. А для цього потрібно створювати ОСББ і системно працювати з владою і донорськими організаціями.

Голопристанський міський голова Олександр Бабич розповів, що зараз у місті діє програма підтримки ОСББ, де передбачено співфінансування з міського бюджету проектів із ремонту і модернізації житла. У планах міської влади - створення револьверного фонду для надання ОСББ позик на пільгових умовах. Назва «револьверний» походить від слова «revolving» - поворотний. Суть цього виду фінансування полягає в наступному. ОСББ користується позиковими коштами, подібно револьверу, в «зворотному» режимі: бере в кредит суму, витрачає кошти за призначенням, потім повертає позику за рахунок грошей, зекономлених завдяки енергоефективним заходам. Через деякий час при необхідності ОСББ знову користується ресурсами револьверного фонду.

Керівники херсонських ОСББ - Тетяна Якименко, Євген Трощак та Олена Кучеренко - розповіли про власний досвід і відповіли на питання присутніх. А питань було чимало. І перш за все - про те, як працювати з пересічними мешканцями будинків. Чимало з них на початковому етапі, м'яко кажучи, не дуже хочуть створення ОСББ. А коли йдеться про необхідність для мешканців власними коштами брати участь у поліпшенні будинку, то ставлення людей взагалі може бути ворожим.

Від керівників херсонських ОСББ голопристанці почули, що створення ОСББ - нелегкий шлях. Доведеться і шукати союзників серед мешканців будинків, і переконувати скептиків, долати споживацькі настрої. І, що найголовніше, довго і наполегливо працювати, бути прикладом порядності і ставлення до справи. Але проходити цей шлях необхідно. Бо інакше про розвиток не варто і говорити.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости