Залежно від палива є три основних типи електрогенераторів: бензинові, дизельні та газові. Порівняно з двома іншими, у газових є перевага у більшій екологічності. Проте через меншу доступність балонного газу вони не такі популярні, як бензинові або дизельні. Тому порівняємо два найпопулярніші типи: бензинові та дизельні.
Бензинові генератори
Генератор бензиновий загалом менш потужний, ніж дизельний, але більш мобільний та порівняно дешевий. Вартість одного кіловата електроенергії у них вища, ніж у дизельних, а моторесурс нижче, тому їхнє головне призначення — портативне джерело електроенергії на короткий час форс-мажору.
Основні характеристики:
- Потужність однофазних генераторів становить 0,8–16 кВА, а трифазних від 5 до 20 кВА.
- Рівень шуму — 55–72 дБ.
- Вартість 1 кВт/год — близько 21 грн.
- Малочутливі до якості палива.
- Мають невеликий моторесурс.
- Невеликі габарити, мобільні.
Дизельні генератори
Вони важчі, більш шумні та коштують дорожче. Проте дизельний генератор здатен стабільно працювати до кількох діб, а також бути основним джерелом живлення за умови відсутності стаціонарної електромережі.
Основні характеристики:
- Потужність — від 2,5 до 3500 кВА.
- Рівень шуму в діапазоні 70–100 дБ.
- Вартість 1 кВт/год — близько 10 грн.
- Мають великі габарити, тому частіше використовуються як стаціонарні, хоча є й мобільні моделі.
- Великий моторесурс.
Сфера застосування бензинових та дизельних генераторів
Бензинові генератори використовують для резервного живлення, оскільки для основного живлення вони не підходять через обмежений моторесурс і меншу економічність. Водночас є умови, у яких вони дуже зручні, а то й сказати незамінні. До найчастіших сфер їх застосування відносяться:
- Приватні будинки та дачі. Там, де часті аварійні відключення електроенергії, бензинові генератори забезпечують основні побутові потреби: водяна помпа, освітлення, електроприлади. Для цього достатньо потужності до 5 кВт.
- Будівництво та ремонтні майстерні. На будмайданчиках та у ремонтних майстернях бензинові генератори забезпечують роботу електричних інструментів: дрилі, шуруповерти, перфоратори, болгарки тощо.
- Невеликі магазини, кіоски, кав’ярні. В умовах аварійного відключення мережі саме бензинові генератори дають можливість працювати невеликим торговим точкам.
- Туризм, кемпінг. Для любителів активного відпочинку бензиновий генератор — знахідка. Він дає можливість відпочивати набагато комфортніше, забезпечуючи освітлення та роботу потрібних електроприладів, як от чайник та портативна електроплита.
Дизельні генератори використовуються дуже широко, в основному там, де потрібна велика потужність та тривалий час роботи. Це такі сфери:
- Будівництво. Дизельні генератори забезпечують роботу великої техніки будмайданчиків, освітлення, електропостачання побутівок.
- Виробництво. Підприємства використовують дизельні генератори для своєї безперебійної роботи, особливо ті, де раптове припинення подачі електроенергії може мати фатальні наслідки.
- Резервне електропостачання адміністративних та комерційних будівель: банки, вокзали, аеропорти, медичні установи, торгові центри, служби телекомунікації, автозаправні комплекси тощо.
- Резервне електропостачання військових, пожежних частин, екстрених служб.
- Сільське господарство. У агрокомплексах, що розташовані поза доступом стаціонарної мережі, дизельні генератори виступають основним джерелом електроенергії.
Висновок: бензинові та дизельні генератори мають різні характеристики, які зумовлюють різні сфери їх застосування, хоча в деяких випадках можуть бути взаємозамінними.