Злодії увірвались до музею 31 жовтня, повиймали картини з рам та завантажили їх у вантажівки.
Окупантам знадобилося чотири дні, щоб спустошити регіональний художній музей Херсона і вкрасти понад 10 000 робіт українських, російських та європейських художників, йдеться у матеріалі Global News.
“Вони вкрали все”, – сказала Аліна Доценко, директорка художнього музею, яка оцінила інцидент як гірший, ніж нацистський грабіж міста у 40 -х роках.
Для багатьох українців широко розповсюджені напади на культурні осередки є спробою знищення національної спадщини та, слідом за цим, насильницьким поглинанням з боку імперсько-налаштованої Росії.
Ганна Скрипка, заступниця Херсонського художнього музею підрахувала, що росіяни вкрали близько 85% колекції з 14 000 робіт, включаючи картини провідних українських митців і рідкісні зображення національного минулого.
Члени російської служби безпеки ФСБ приїхали до регіонального музею Херсона 24 жовтня і вкрали срібло, золото, грецькі вази та військові реліквії, повідомляє Human Rights Watch.
З архівів російські сили взяли документи 18 та 19 століття, карти, міські плани, довоєнні газети та майже все, що стосується дореволюційного періоду, зазначили у Human Rights Watch.
“Цей систематичний грабіж був спланованою операцією з пограбування українців своєї національної спадщини і становить військовий злочин, за який слід судити всіх причетних “.
Музей мистецтв без об’єктів мистецтва
У підвалі художнього музею Херсона лежать складені до стіни картини із золотим оздобленням та прикрашеною окантовкою. Це все, що залишили після себе росіяни.
Вранці росіяни почали наступати на Херсон з південної сторони річки. Саме тоді Доценко піднялась на дах і дивилась на Антонівський міст.
“У мене було бажання його підірвати “, – каже вона.
Але росіяни швидко захопили місто, і вона зосередилась на спробі врятувати свій музей. Доценко працювала там з моменту його відкриття в 1978 році, тому витвори мистецтва були для неї як діти.
“Це було справою мого життя”, – сказала вона.
У той час триповерхова споруда, будівля колишньої мерії, проходила реконструкцію. Вона була огороджена, і картини зберігались на складі.
Оскільки стіни галереї були здебільшого голими, Доценко намагалась підтримувати легенду, що твори мистецтва були переміщені через конструкцію.
І на деякий час це спрацювало.
Доценко лишила на роботі тих співробітників, кому вона цілком довіряла, а решту відправила працювати віддалено. Співробітники поліції Херсона в штатському, які були частиною партизанського руху міста, спокійно замінили охоронців музею, сказала вона.
2 травня росіяни влаштували пункт пропуску поблизу, і десяток бойовиків увійшли до галереї, зламавши двері. Вони наділи наручники на охорону, поклали його обличчям вниз і взяли ключі від музею.
Через два дні чоловік подзвонив Доценко і представився в рамках нової адміністрації Херсона. Він не дав би свого імені, якби не попросив її організувати виставку в урядовій будівлі.
Вона сказала йому, що музей порожній, але він відповів, що це брехня, і йому все відомо. Він сказав їй прийти до нього в офіс о 9:00. “Ми навчимо вас поважати нові органи влади”, – сказав він.
Вона знала, що це означає. Вона знала від своїх знайомих поліцейських, що росіяни заарештовують ворогів їхнього режиму та тримають їх у катівнях для подальших допитів та страти.
Тієї ночі вона зібрала речі та покинула місто, залишивши свою заступницю, Ганну Скрипку за старшу.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/02/image_2023-02-21_22-25-04-1024x699.png)
Доценко вважає, що музей зрадили двоє колишніх працівників, які співпрацювали з росіянами.
Наприкінці жовтня росіяни зателефонували Скрипці до музею і наказали їй скласти список усіх творів мистецтва. Вони замкнули її всередині музею і не дозволяли два дні його покидати, сказала вона.
Росіяни, які прийшли забирати картини, здавалися знавцями своєї справи. “Щоб ви розуміли, вони це робили так, ніби грабують музей далеко не вперше “, – сказала Скрипка.
Було залучено близько 70 учасників. Спочатку вони складали все обережно, але потім стали зовсім нерозсудливими, коли у них спливав час, та навіть не використовували рукавички.
Вулиці навколо музею були перекриті. Надворі були припарковані п’ять вантажівок та два шкільні автобуси. Всі витвори мистецтва було перенесено в транспортні засоби.
“Ми бачили, як вони все виносили, як сміття”, – сказала Доценко.
Доценко зневірилась, побачивши, як об’єкти справи всього її життя завантажуються в “брудні машини”. Це було як спостерігати за викраденням власних дітей, каже вона. “У мене було відчуття, що я вмираю”.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/02/image_2023-02-21_22-26-58-1024x558.png)
Картини, які були зняті, включали портрети, пейзажі та натюрморти, яким вже 100 років: “Козаки в степу” Сергія Васильківського; і “На Дніпрі. Херсон », Олексія Шовкуненка.
“Весь час росіяни намагаються знищити нашу культуру”, – сказала вона. “Це завжди так було”.
Скрипка також вважає, що росіяни не хотіли залишати після себе будь -які сліди української ідентичності, нічого, що б показало, як Україна відрізняється від Росії.
“Я думаю, що вони хочуть забрати будь-яку пам’ять”, – сказала вона.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/02/image_2023-02-21_22-30-13-1024x751.png)
Пограбування розірвало будь-яку згадку Херсона про його минуле, сказала вона. Вона хоче, щоб колекція повернулася. “Ми сподіваємось, що більшість наших творів повернуться”, – сказала вона.
“Так, ми маємо на це надію”.