Погодні страшилки, зв’язок із потойбіччям, вигадки про носіння масок: розповідаємо про маніпуляції в херсонських медіа

Погодні страшилки, зв’язок із потойбіччям, вигадки про носіння масок: розповідаємо про маніпуляції в херсонських медіа
26 октября

Минулого тижня аналітики проєкту Infocrime зафіксували новий рекорд за кількістю маніпулятивних матеріалів у місцевих медіа – 108 публікацій у період з 18 по 22 жовтня. Крім того, ми виявили два фейки. 

Лідером серед замовників політичної джинси знову став голова Херсонської ОДА і кандидат в депутати на проміжних виборах по 184 округу Сергій Козир.

Традиційно фіксували і комерційну джинсу: про магазини комп’ютерної техніки, ставки, супермаркети та інше. 

Минулий тиждень виявився врожайним на маніпулятивні заголовки. Наприклад, про виключення України з «зеленого списку» країн, чиї громадяни можуть відвідувати країни ЄС. Або текст про «шкідливі» поєднання продуктів без посилань на джерела чи будь які дослідження.

Найцікавіші приклади маніпуляцій і фейків розбираємо далі у дайджесті.

«Небезпечна» хмара діоксиду сірки

Ціла низка публікацій у місцевих медіа Херсона, Одеси і Харкова розповідали про «небезпечну» хмару оксида сірки, що зависла над цими регіонами.

У Херсоні таку новину поширили видання «Херсон онлайн», «Типичный Херсон», Херсон week

У текстах стверджується, що «херсонцам не рекомендуют выходить на прогулки до вечера, так как данный газ токсичен, а его предельная концентрация сегодня превышена в 10-12 раз». 

Усі медіа пов’язали появу хмари діоксида сірки з виверженням вулкана на о.Пальма і посилалися на сайт windy.com, на якому можна відстежувати метеорологічну ситуацію.

Дійсно, згідно з даними Українського гідрометцентру, за допомогою супутника вчені виявили переміщення територією Європи повітряних мас з підвищеним рівнем концентрації діоксиду сірки SO2, який виділяється при вулканічних виверженнях. Це справді пов’язано з виверження вулкана Кумбре-В'єха на Канарських островах.

Найінтенсивніше перенесення SO2 над територією України спостерігалося 21 жовтня. 

Однак, як зазначають вчені, хвилюватися не варто, адже перевищення концентрацій SO2 спостерігається не у приземному шарі атмосфери, а на значних висотах – 10-15 км.

За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, жодних негативних наслідків для здоров’я населення та стану екосистем не буде спостерігатися – SO2 переноситься занадто високо, щоб мати вплив на нижні шари атмосфери. 

Відтак, медіа, які поширювали рекомендації читачам, невиправдано нагнітали ситуацію і могли ввести людей в оману. Цікаво, що на сайті «Херсонці» та «Херсон онлайн» пізніше вийшло спростування цієї інформації з коментарем очільника обласного гідрометцентру. Хоча в цьому тексті не було посилання на попередній матеріал з маніпуляціями. Як і будь яких правок і позначень до попередньої новини. 

За весь період моніторингу ми вже не вперше спостерігаємо маніпуляції на темі погоди і стихійних явищ, які нібито загрожують людям. Такі публікації часто мають клікбейтні заголовки і мають одну мету – устримати вашу увагу, щоб перейти за посиланням, а отже – збільшити відвідуваність сайту. В таких випадках радимо користуватися інформацією від офіційних джерел, передусім від Укргідрометцентру. 

Про мертвих, які «зв’язуються» з живими

Цікавий фейк у стилі шоу «Битва екстрасенсів» опублікував сайт «Типичный Херсон». У матеріалі йдеться про те, що мертві люди зв’язуються з живими через різноманітні знаки. 

Наприклад, стверджується таке: 

«Чувство прикосновения очень распространено, особенно сразу после смерти любимого человека. Иногда вы можете почувствовать, что кто-то касается вашей спины или руки, когда вы одни. Также вы можете ощутить, будто вас обнимают. Это любимый способ умерших сообщить вам, что они все еще с вами».

Знаками, які свідчать про активність мертвих у тексті також називають голос, «дивну електричну активність», таємні телефонні дзвінки або об’єкти, які невідомим чином переміщуються зі звичайних місць.

Звичайно, кожен має право вірити у будь що, тому ми рідко описуємо приклади з релігійної тематики. Однак у згаданому тексті не наведено жодних посилань на дослідження чи факти, які б підтверджували описане. Натомість, судження і припущення подаються у статті як факти. Автор матеріалу теж невідомий. Тому такі публікації ми відносимо до фейків.


Маски розбрату

З минулого тижня Херсон знаходиться в червоній зоні. Тут, як і по всій країні, триває період загострення пандемії коронавірусу, і у ЗМІ в основному зустрічаємо заклики до вакцинації, самоізоляції, носіння масок та використання антисептиків. 

Проте не всі сайти новин розуміють серйозність ситуації. І спокійно поширюють фейки та конспірологічну маячню. 

Так, наприклад, зробив сайт “Kherson Life”, опублікувавши новину “Зачем нас заставляют носить маски в общественном месте”. В одну статтю автори вмістили купу фейків. 

Наприклад, в новині пишуть про те, що маски не є засобом індивідуального захисту. Хоча на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ саме маски йдуть першими в переліку ЗІЗ. 

Наведені далі “факти” навіть не потребують спростування: Людей приучают бездумно выполнять заведомо абсурдные требования. Таким способом подавляется воля и воспитывается покорность”; “Думая, что он закрывается от вируса, по факту человек закрывается от других людей”; “Слово «личность» произошло от слова «лицо». Лицо – это отражение личности человека, его индивидуальности. Маска стирает эти различия между людьми, все становятся обезличенной толпой биороботов. Происходит, так называемая, гомогенизация общества – превращение его в однородную обезличенную массу”; “По готовности носить неудобную, ненужную маску, власти могут определять, кто готов покорно принимать любые нововведения, а кто будет сопротивляться”. 

Окрім того, автори статті зазначають, що саме носіння масок залякує людей та підштовхує до “експерименту під назвою вакцинація”. А тих, хто вакцинувався від COVID-19, в статті називають людьми, що піддались на ковідний психоз, пропаганду та втратили здоровий глузд. 

Чому такі публікації є небезпечними? 

По-перше, такі статті покликані посіяти паніку та сумніви щодо щеплення від коронавірусу серед читачів. При цьому ситуація з вакцинацією в Україні і без того вкрай невтішна. 

По-друге, подібні матеріали тільки посилюють у людей відчуття незахищеності та тотальної змови.  

Сподіваємось, наші читачі довірятимуть перш за все медичним працівникам і не піддаватимуться фейкам. 


Як маніпулювали на зміні керівника глави Нацполу у Херсонській області 

Швидка та напівтаємна заміна керівника Головного управління Національної поліції у Херсонській області призвела до появи ряду маніпуляцій у місцевих медіа. 

Зранку 20 жовтня з’явилося перше повідомлення про відсторонення Олександра Прокудіна від посади із посиланням на джерело у поліції. Через декілька годин видання Любимий Херсон, посилаючись на свої джерела, повідомило прізвище нового тимчасового очільника обласного управління ГУНП – Руслан Онищенко.

 

По обіді видання Новий день опублікувало коментар самого Прокудіна, який спростував свою відставку та заявив, що він керує поліцією. 


 

При цьому, автор подав судження як факти, що є маніпуляцією. Наприклад, про “блогерів” та поганих “журналістів”.

 

Сам Прокудін повідомив, що просто «відбуває у відрядження». Але, на час виходу матеріалу, вже існував документ, який спростовує його слова.

 

20 жовтня заступник Олександра Прокудіна Денис Захарченко видав документ, який в той же день розіслали по райвідділах поліції. В документі Захарченко підписаний як т.в.о начальника. Отже, станом на 20 жовтня Олександр Прокудін вже не був начальником.

 

Як і зазначено у документі, 21 жовтня було представлено нового т.в.о. начальника ГУНП у Херсонській області Руслана Онищенка, який наступного дня повідомив про це у Фейсбук. 

Відмітимо, що навіть, якщо Олександр Прокудін на момент коментування інформації про його заміну ще не знав про існування наказу про таку заміну, то він міг повідомити автору статті про те, що ситуація змінилася.

Натомість, в тому числі і через закритість поліції, читачі отримали викривлену інформацію. 

Нагадаємо, що в інтернет-ЗМІ допускається подача протилежного погляду чи додаткової інформації не в цій самій новині, а в наступних. При чому, такі новини мають містити відповідний бекграунд і гіперпосилання на першу новину. У випадку із виданням МОСТ всі матеріали про цю подію було перелінковано та поданий коментар Прокудіна. 


Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Український південь, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. 


Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости