Херсонське об’єднання співвласників багатоквартирного будинку оштрафували на 59 тисяч гривень за самовільне підключення електроустаткування. Але устаткування підключало не ОСББ, а ТОВ «Будпостач-СТСВ», яке в Херсоні отримало чимало замовлень від міської влади на облаштування та ремонти укриттів.
Після затримання колишнього керівника Олександра Новохацького та обшуків у нього вдома та в офісі ТОВ зникло з Херсона.
Штраф на ОСББ «Миру 26 Херсон» накладений згідно з актом № 33338, складеним 1 квітня 2025 року інспектором II категорії АТ «Херсоноблєнерго» Анатолієм Марковим. Суть порушення – «самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електромережі, що не с власністю оператора систем з порушенням схеми обміну».
Без жодного папірця
«Минулого року до нас звернулися з Дніпровської райради і запропонували облаштувати у нашому будинку укриття», – розповідає про початок цієї історії Віктор Пономаренко – мешканець будинку, який на громадських засадах допомагає ОСББ як юрист.
Роботи тривали з червня по жовтень 2024 року і обійшлися міському бюджету у 3,8 мільйонів гривень. Виконувало роботи ТОВ «Будпостач-СТСВ», яке, згідно з даними сервісу Prozorro, у період з 9 листопада 2023 року по 4 грудня 2024 року отримало від Херсонської міської військової адміністрації 39 підрядів на «послуги з поточного ремонту найпростішого укриття для колективного захисту населення». Загальна вартість цих підрядів – 133,7 мільйони гривень.
З високою долею ймовірності ця компанія повʼязана з Вадимом Глушком – колишнім радником начальника ХОВА, а зараз – людиною з команди ексначальника ХМВА. Глушко не має посад в Херсонській міській військовій адміністрації, але його часто бачили в приміщенні МВА, де він спілкувався із заступниками Романа Мрочка та керівниками напрямків.
«Коли роботи були закінчені, – розповідає Віктор Пономаренко, – ніхто не ввів укриття в експлуатацію, не відбулося офіційної передачі об’єкту на баланс ОСББ. Та через деякий час до нас прийшла співробітниця відділу з питань цивільного захисту Херсонської міської ради і почала вимагати, щоб ми відкрили укриття для людей. Але ж там – не нами встановлене обладнання. Якщо через якісь прорахунки виконавця робіт станеться аварія, нещасний випадок? Якщо хтось загине внаслідок цього? Хто відповідатиме? Керівництво ОСББ?».
За словами чоловіка, його здивувало те, що підрядник зробив за майже 4 мільйони гривень: «У приміщенні виконали оздоблення, встановили лавочки, облаштували санвузол і вентиляцію. Так, укриття вийшло пристойне, та все ж я думаю, що майже 4 мільйони гривень за це – трохи завищена ціна, якщо казати м’яко».

Віктор Пономаренко зазначив, що ані підрядник (ТОВ «Будпостач-СТСВ»), ані замовник робіт (відділ з питань цивільного захисту Херсонської міської ради) не надали ОСББ ніяких документів, згідно з якими підвальне приміщення набуло б статусу укриття і які підтверджували б проведення робіт на належному якісному рівні, підтверджували б, що об’єкт – безпечний і цілком придатний для експлуатації.

Зараз, як каже Віктор, єдиним наявним у ОСББ підтвердженням проведення робіт з облаштування укриття, є розміщені у відкритих джерелах дані про отриману підрядником оплату цих робіт.

«Непідйомний» штраф
Коли до ОСББ прийшов з перевіркою інспектор АТ «Херсонобленерго», спершу це сприйняли як звичайну перевірку, та потім…
«Інспектор, – розповідає Віктор Пономаренко, – каже нам, що в укритті є незаконно підключені установки, що це – порушення. Голова ОСББ Тетяна Пономаренко, моя дружина, повідомила, хто підключав. Інспектор попросив надати якісь документи, які підтверджували б факт проведення робіт і, зокрема, підключення. Ми не надали документи, бо їх просто не було. Інспектор, на наш подив, не відключив укриття, а зробив перепідключення. А потім склав акт і пішов».

Згодом голову ОСББ запросили взяти участь по відеозв’зку у засіданні комісії, яка розглядала ситуацію з підключенням. Брав участь у цьому заході і Віктор Пономаренко.
«Складалося враження, – каже він, – що посадовці «Херсонобленерго» заздалегідь знали, про що нас питати. Питали: «Чи є у вас документи, що підтверджують проведення робіт?». Я відповів, що ми поки що не можемо надати такі документи. І було прийняте рішення про накладення на ОСББ штрафу у 59 тисяч гривень. При цьому, нам не пояснили, чому хочуть стягнути саме таку суму. Не пояснили, як визначили розмір штрафу».
За словами Віктора Пономаренка, штраф, який і у мирний час – завеликий для ОСББ, у теперішніх умовах – взагалі «непідйомний»: «Значна частина мешканців будинку не живе тут зі зрозумілих причин. Заборгованість по внесках в ОСББ за період з 24 лютого 2022 року – близько 400 тисяч гривень. У нас, як думаю, і в усіх ОСББ Херсона, – величезні проблеми. У нас – навіть більші, ніж у декого, оскільки будинок – у Дніпровському районі, тобто, на найбільш небезпечній території».
Чоловік каже, що зараз ОСББ виживає лише завдяки внескам небагатьох мешканців будинку, переважно – пенсіонерів, які живуть там, і завдяки внескам тих мешканців, хто виїхав, у тому числі і за кордон, та все одно вносить платежі. На жаль, зазначає Віктор, серед тих, хто виїхав, свідомих небагато.
Документи віддадуть… після війни
Віктор Пономаренко розповідає, що, сподіваючись вирішити цю проблему, він та голова ОСББ пішли до Олександра Горіна – начальника відділу з питань цивільного захисту Херсонської міської ради.
«Розмова, – каже Віктор, – спочатку велася спокійно, а потім – на підвищених тонах. Ми розповіли про ситуацію і попросили надати проектно-кошторисну документацію на наше укриття, щоб мати можливість пояснити «Херсонобленерго», хто проводив роботи, хто робив підключення і до кого варто пред’являти претензії».

Та Олександр Горін, як розповідає Віктор, відповів, що не має права видавати третім особам проектно-кошторисну документацію на укриття до відповідного розпорядження міської влади. А таке розпорядження, за словами Горіна, може надійти лише після війни.
«Тобто, – говорить Віктор Пономаренко, – у нашому будинку проведені певні роботи без жодних формальностей, без передачі нам готового об’єкту, і, виходить, під відповідальність ОСББ за інциденти, які можуть статися через неякісну роботу чи якісь прорахунки виконавця. Це, як на мене, – нонсенс! Зараз ОСББ не захищене у разі претензій від інших служб, які теж можуть знайти порушення, виходячи з якихось своїх міркувань. І тоді нас «розірвуть» штрафами?».
Після розмови з Олександром Горіним голова ОСББ «Мира 26 Херсон» Тетяна Пономаренко направила Роману Мрочко, який на той момент був начальником ХМВА скаргу на дії начальника відділу з питань цивільного захисту.

Та той не встиг розглянути скаргу, бо 17 квітня був звільнений з посади.
«Херсонобленерго» і «Будпостач-СТСВ» не реагують
За словами начальника відділу з питань цивільного захисту Олександра Горіна, якого ми попросили прокоментувати ситуацію, першопричина проблеми – позиція АТ «Херсонобленерго».
«Там, – каже Олександр Горін, – парадоксальна ситуація. Зараз це підприємство не виконує роботи з підключення об’єктів, бо, як вони пояснюють, не мають такої можливості через війну, через необхідність ліквідувати наслідки обстрілів. Тобто, вони це пояснюють великим навантаженням. У той же час посилають інспекторів перевіряти об’єкти та штрафують за порушення, діючи у цьому сегменті своєї роботи так, ніби війни немає. Це дуже дивно».
За словами Горіна, усі питання, пов’язані з підключенням укриттів до електромережі, мав вирішувати підрядник, тобто, ТОВ «Будпостач-СТСВ».
«Я, – говорить начальник відділу, – не давав підряднику вказівок підключити об’єкт попри усе. Звісно, укриття повинно бути забезпечене електропостачанням, та вирішення цього питання – компетенція підрядника. Я попереджав підрядника, що з усіх питань щодо підключення електроенергії він має спілкуватися з «Херсонобленерго».

Олександр Горін вважає, що і ОСББ повинне було долучитися до процесу: «Проект підключення мав розробити балансоутримувач. Я не маю повноважень давати вказівки щодо, наприклад, кількості лампочок у тому чи іншому укритті. Наше управління не є балансоутримувачем укриттів».
На запитання щодо претензій ОСББ з приводу непередачі укриття на його баланс Горін відповів: «Так у них з балансу ніхто нічого не забирав. Роботи виконувалися у їх підвальному приміщенні, яке після цього набуло статусу найпростішого укриття. І зараз, під час війни, має використовуватися за цим призначенням. Після припинення бойових дій ОСББ може використовувати укриття як громадський простір. А у разі небезпеки приміщення знову стає укриттям».
Олександр Горін підтвердив, що не надав ОСББ ніякої документації про перетворення підвалу на укриття: «Я таку документацію не надавав нікому щодо жодного з укрить в Херсоні, бо не маю права робити це під час війни. Я пояснював це керівництву ОСББ, та вони перейшли на розмову на підвищених тонах, вимагали віддати документи».
Начальник відділу з питань цивільного захисту Херсонської міськради каже, що намагається вирішити проблеми, що звертався до ТОВ «Будпостач-СТСВ» і до АТ «Херсонобленерго». Та реакції поки що немає.
А нещодавно скандально відоме ТОВ “Будпостач-СТСВ” отримало новий підряд: 12 травня на порталі Prozorro було опубліковано договір між Обласним територіальним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф та ТОВ “Будпостач-СТСВ”. Згідно з договором за 1 043 213 грн компанія має провести ремонт приміщення для облаштування найпростішого укриття. Роботи мають бути завершені до 31 липня цього року.
Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.