Херсонська громадська організація «А що зробив ти?» ініціювала збір на пункт обігріву для Херсону. Детальніше про нього та діяльність організації з початку повномасштабного вторгнення вдалося проговорити з командою активної молоді міста.
Матеріал створений за підтримки «Місто змін» — акселератора з краудфандингу для громадських організацій та активістів від команди платформи «Моє Місто». Акселератор «Місто змін» реалізовується за сприяння Європейського фонду за демократію (EED) та за підтримки групи IT-компаній Netpeak Group.
«А що зробив ти? – назва, на яку звертаєш увагу. Коли я побачила в соцмережах цю організацію, сама замислилася над цим питанням. Бо, дійсно, наче і вчитель початкових класів, працюю з дітьми, але чи зробила я ще щось корисне для громади і того місця де я живу?», – розповідає волонтерка ГО «А що зробив ти?» Ірина Ільїна.
Чим займається ГО «А що зробив ти?»
Ми зустрілися в гуманітарному штабі ГО «А що зробив ти?», в одному з мікрорайонів міста. Херсонцям добре знайома команда активної молоді, яка реалізовує соціальні проєкти з власної ініціативи. За плечима команди: «Сонячне дерево» для підзарядки гаджетів в центрі Херсона, прибирання Дніпра на байдарках, закупівля спеціальних гаджетів за програмою «Будь моїми очима» для людей з вадами зору, організація заходу для дітей з вадами слуху, в якому вони змогли провзаємодіяти з тваринками з контактного зоопарку, «IT-academy» – навчання для дітей із вразливих категорій населення, «Банк одягу», благодійні фотосесії, арттерапія та інше.
Почалося все ще у 2013 році, коли кілька студентів місцевого вищого навчального закладу вирішили робити корисні справи для міста. Почали зі спільного прибирання. Далі працювали з дитбудинками, садили дерева, реалізовували екопроєкти. До команди доєднувались однодумці, організація довгий час існувала як ініціативна група.
З 2018 року напрямки роботи розширились на волонтерство та організацію заходів: прибирання, виставки, волонтерський рух. Ініціативна група отримала відзнаку «Янгол добра». Щотижня різні заходи для волонтерів та небайдужих людей активізували херсонців до дій та спільного прагнення корисних змін. Команда росла і з часом досягала 50 людей!
Робота в окупованому Херсоні
«З 24 лютого я тут, в Херсоні. Оскільки у нас була база даних людей, які потребують допомоги, то навіть за умов повної відсутності світла та зв’язку ми йшли пішки і адресно доставляли допомогу. Ці дані нам дуже допомогли. Ми згуртувалися, провели обʼємну роботу й продовжуємо робити це і надалі», – розповідає Ірина.
Під час окупації, Ірина лишалась в місті і допомагала людям. Частина команди виїхала на підконтрольну територію України. Вони збирали гроші, налаштували процес роботи з перевізниками, це дало змогу організації продовжувати роботу в самому Херсоні..
«З команди я лишилась одна в місті, можливо, то і на краще, бо одна – значить непомітна. Харчові набори разом з друзями фасувала вночі. Вдень – розвозили або розносили по місту і селами. Географічно, ми доставляли свою допомогу і в Бериславський район, і на лівий берег Херсонщини. Також, продовжувалась робота «Банку одягу», що на Центральному ринку. Його ми відкрили ще до вторгнення. Туди люди могли принести свої речі і безплатно або обміняти, або просто лишити», – каже Ірина.
За її словами, найбільший страх під час окупації – вивіска «Единая Россия» на штабі. Адже росіяни змушували волонтерів працювати від їх імені. Цього не сталося, бо Ірина вчасно встигла закрити «Банк одягу». Він пропрацював майже до кінця жовтня.
«Емоційно було важко. Згодом звикли. Ми трималися на вірі, що нас звільнять
Люди з кожним днем відсіювалися і часом здавалося, що я тут одна. Але коли йдеш містом і бачиш жовто-блакитні стрічки, ти розумієш, що ти не одна. Одного разу, я їхала в маршрутці і привʼязала стрічку на задньому сидінні. На той момент відчувалося таке піднесення, наче я пів Херсона звільнила. Ти сам собі знаходив позитив і на цьому виживав», – згадує Ірина.
Майже всі волонтери побували «на підвалі».
«Я була в центрі уваги і розуміла, що моїх знайомих вже забрали, хоча люди просто роздавали харчі. Більшість і досі не розуміє за що, бо це ж просто була допомога іншим. Та все ж, всі розуміли звідки гроші на цю допомогу. Ці гроші надходили з підконтрольної території і, зрозуміло, що волонтери допомагали ЗСУ», – пояснює Ірина.
Перейматися Ірині було за що. Поки вона вела свою роботу в окупації, команда «А що зробив ти?» вела свою діяльність, спрямовуючи допомогу людям в окупації та підтримуючи Сили оборони України. Втілювалися проєкти із закупівлі ліків, допомоги армії, розмінування територій (бронежилети для собак).
Після звільнення
11 листопада Херсон звільнили і для хлопців та дівчат з «А що зробив ти?» почався новий етап корисної та плідної роботи. На своє звичне місце роботи в «Банку одягу» вони повернутись не можуть. Двічі Центральний ринок був обстріляний російською армією.
«Оскільки кожного місяця нам постачають продукти, одяг та необхідні речі для людей, яким ми адресно розвозимо, нам потрібно місце зберігання цих речей, та допомога в сортуванні їх волонтерами. Ми знайшли вихід та знайшли приміщення, яке вимушені сплачувати. Нас підтримують партнери, що є представниками середнього бізнесу з міста Херсон. Але постійних партнерів ми не маємо. Наскільки довго ми протримаємось в оплаті, невідомо», – розповідає про нові реалії роботи команди Ірина.
Робота ведеться невеличкою командою з 12 людей. Це все нові люди в організації. Втім частина «А що зробив ти?», яка працювала до вторгнення, наразі перебуває в ролі засновників та донорів.
У базі організації 5000 жителів деокупованої частини області.
«Ми забезпечуємо дітей та людей з інвалідністю. Малозабезпечені, багатодітні родини, жінок, які самі виховують дітей. Адресне доставлення маломобільним, самотнім пенсіонерам, лежачим. Звичайно, хотілося б допомагати ВПО, але фізично, не можемо. Якби ми на пів року вперед мали постійне фінансування, звісно, категорії розширили б. Але якщо до нас приходять люди і просять допомоги, ми не відмовляємо нікому», – зазначає Ірина.
Вона додала, що також проблемою Херсону є покинуті тварини, і повз цієї проблеми «А що зробив ти?» пройти не можуть.
«Дякуючи нашим партнерам зоозахисникам, які допомагають з кормом, наші волонтери годують безпритульних тварин кожного дня. Найнебезпечніший район міста – Корабел, де під опікою наших волонтерів понад 300 тварин, і вони потребують індивідуального захисту (бронежилет та аптечку), через те, що вже двічі попадали під обстріли», – говорить Ірина.
«Подаруй світло»
Наразі команда «А що зробив ти?» продовжує свою роботу в місті і водночас з гуманітарною діяльністю прагне реалізувати нові проєкти для міста. Один із головних проєктів – пункт обігріву для мешканців Херсону «Подаруй світло».
Пункт обігріву у Херсоні має значний соціальний вплив на жителів міста. Він націлений на підтримку мешканців прифронтового міста, надаючи їм можливість підзарядити телефони, погрітися, відпочити, поїсти та посушити речі. Крім того, простір буде обладнаний дитячою зоною, бібліотекою, зоною з ліжками для сну та пуфами для сидіння. Проєкт сприяє зміцненню спільноти та підтримує моральний дух місцевого населення в умовах війни.
«Ми хочемо, щоб в цьому пункті швидкого реагування, люди могли зігрітися, випити гарячого чаю, підзарядити гаджети, під’єднатися до онлайн-школи, попрати речі», – ділиться деталями проєкту «Подаруй світло» Ірина.
Херсон у прифронтовій зоні і постійно обстрілюється. Тут немає стабільного електропостачання та опалення через пошкодження теплоелектроцентралі, більшість людей втратили можливість забезпечити навіть базові потреби своєї сім’ї, а з настанням ще більших холодів ситуація загостриться.
Загальний бюджет проєкту 107 600 грн. Організації вдалося зібрати необхідну суму.
«Ми в постійних пошуках партнерів. Тому що постійних донорів і спонсорів не маємо. Дуже хотілося б, щоб до реалізації наших проєктів долучалося ще більше людей і ми змогли допомогти великій кількості херсонців», – наголошує Ірина.
Збір коштів відбувся на краудфандинговій платформі «Моє Місто».
«Її особливість в тому, що можна побачити повний кошторис проєкту та його опис. На сайті видно поточний прогрес збору, є підтримка від команди «Моє місто», можна подовжувати строк збору, і всі процеси максимально прозорі. Завершується все звітністю по проєкту, тому доброчинці можуть бути певні в цільовому використанні коштів», – пояснює нам Ірина.
Про можливість команда «А що зробив ти?» дізналась завдяки навчанню від платформи «Моє місто» – «Місто змін». Програма включає лекції, воркшопи, регулярні менторські консультації, запуск краудфандингової кампанії на платформі «Моє Місто», збір коштів на проєкт та його безпосередню реалізацію.
Зараз команда «А що зробив ти?» працює й над іншими проєктами. Зокрема, планують відкрити невелике підприємство з пошиття індивідуальних наборів для захисту цивільного населення (спальники, аптечки, ноші для евакуації поранених, багаторазових екосумок для продуктових наборів, щоб Херсон став чистішим від пластику); запустити реабілітаційний проєкт для діток з фізичними потребами, надання індивідуальних послуг з реабілітації; розмінування та інтеграція нових технічних рішень в процеси розмінування України.
«Херсон – наше місто. Ми його не покинемо. Ми працювали тут до повномасштабного вторгнення, і по сьогодення з тими ж людьми. Ми раді зустріти нових партнерів. Хочемо працювати з усіма, бо хочемо допомагати. Це одна спільна мета», – підсумовує свою розповідь Ірина.
Найбільша її мрія – звільнення лівого берега і відкриття нового офісу «А що зробив ти?» там. «Ми звернемо гори! Ми прагнемо робити більше для нашого міста та області загалом!» – щиро і з впевненістю мовила Ірина.