У селищі Новоолексіївка 18 травня 2015 року вшанували пам’ять депортованих радянською владою в 1944 році кримців. На площі біля регіонального меджлісу, який є одним з двох меджлісів, що після анексії Криму залишилися на території материкової України, відбувся мітинг пам’яті. В Новоолексіївсці завжди в цей день збирається багато людей на масові заходи, адже майже половину населення складають саме кримські татари. Як раніше заявляв голова місцевого меджлісу Асан Алієв, на мітинг чекали й гостей з Криму, де кримцям заборонили проводити свої заходи по вшануванню пам’яті жертв депортації, проте, чомусь ніхто так і не приїхав – на площі зібралися лише представники місцевої діаспори.
Особливої міграції переселенців з Криму загалом також не спостерігається – занадто важким був шлях цього народу на свою історичну Батьківщину, аби сьогодні її знову полишити. “Кримські татари показали, що вони є терплячий і витривалий народ, який не покине свою землю на радість агресору, але не зрадить Україні і ніколи не скориться перед путінською Росією,” – заявила заступник голови Генічеської РДА Гульнара Бекірова.
заступник голови Генічеської РДА Гульнара Бекірова
На жаль, попри спільну участь у заході ансамблів різних народів, на мітингу були майже виключно самі кримці. Ані активістів обласних організацій, ані звичайних громадян інших національностей, ані народних депутатів від цього регіону захід не цацікавив. На мітингу-реквіємі були присутні лише чиновники районної державної адміністрації на чолі з головою Олександром Воробйовим. “Я сьогодні сам зробив з паперу ластівку – символ кримськотатарського народу. Але зробив її білою. На знак того, що біди колись скінчаться,” – зазначив у виступі пан Олександр.
У своїй промові багато уваги тим бідам, які зараз випали на долю кримських татар, приділив і голова регіонального меджлісу Асан Алієв. Кримськотатарська громада з сумом і занепокоєнням сьогодні спостерігає за тим, що відбувається в Криму. “Агресор закрив єдний кримськотатарський телеканал – АТR. Це страшна образа для наших батьків, які вже колись переживали заборону нашої мови і нашої культури тоталітарним режимом. Але нічого, – сказав пан Алієв, – пережили Сталіна, переживем і те зло, яке зараз нищить наш народ – Путіна”.
Нагадаємо, що, депортація кримських татар почалася вранці 18 травня 1944 року. Людей виселяли вночі, депортованим давали на збори від декількох хвилин до півгодини. Так, загалом, кількість депортованих кримських татар становить 200 тисяч осіб. Зазначається, що їх з Бахчисарая, Джанкоя і Сімферополя ешелонами відправляли на схід СРСР.