Передвиборча «соціологія», пости Богданова, справа Гандзюк: найпомітніші маніпуляції в херсонських медіа за минулий тиждень

Передвиборча «соціологія», пости Богданова, справа Гандзюк: найпомітніші маніпуляції в херсонських медіа за минулий тиждень
29 сентября 2021 года.

Рівно 70 маніпулятивних матеріалів у херсонському інфопросторі зафіксували аналітики проєкту Infocrime у період з 20 по 24 вересня. 

З наближенням проміжних виборів на Херсонщині ми фіксуємо різні маніпуляції, пов’язані з кандидатами у депутати. Зокрема, політичну джинсу та маніпулятивну соціологію.

Крім того, другий тиждень поспіль окремі медіа активно поширюють на своїх сторінках проросійські наративи. Це переважно не оригінальні матеріали, а передруки зі всеукраїнських сайтів, які пишуть про «репресії» проти Медведчука, Північний потік-2, про «тоталітарний режим» в Україні та інші вигадки. 

Розберемо кілька характерних маніпуляцій цього тижня детальніше. 

Маніпулятивна соціологія напередодні виборів

31 жовтня цього року відбудуться проміжні вибори до Верховної Ради України по 184 округу, що на Херсонщині. До виборів ще понад місяць, а маніпулятивна соціологія уже з’явилася в місцевому інфопросторі. 

І хоча моніторинг виборів напряму не є ціллю даного проєкту, ми вирішили нагадати про деякі маніпулятивні прийоми, якими користуються в боротьбі за голоси громадян. 

На сторінці політичної партії «Нам тут жити» у Фейсбуці оприлюднили результати «соціологічного дослідження» від «Придніпровського центру досліджень та співробітництва» (). На представлених зображеннях кандидат від згаданої партії Геннадій Лагута «є безперечним лідером». Цю ж інформацію поширив і сайт «Херсонці».   Нагадаємо, згідно з Виборчим кодексом України (ст. 50), видання, які поширюють результати опитування громадської думки, пов'язаного з виборами, зобов'язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, час його проведення, територію, яку охоплювало опитування, соціологічну вибірку, метод опитування, точне формулювання питань та статистичну похибку. 

Як видно з публікації на сторінці партії «Нам тут жити» та на сайті «Херсонці», замовники опитування не вказані. Крім того, відсутня статистична похибка та метод опитування. 

Низка питань виникає і до організації, яка проводила опитування. Згідно з аналітичною системи YouControl, громадська організація зі співзвучною назвою зареєстрована у м. Дніпро. Скоріше за все, на сторінці партії в назві ГО загубили слово «міжнародний». Керівником організації є Сергєєв В’ячеслав Сергійович.   

Однак, у відкритих джерелах нам не вдалося знайти жодної згадки про цю ГО, де вона була б дотична до проведення соціологічних досліджень чи виявлення громадської думки в інший спосіб. До речі, такого виду діяльності немає і в реєстраційних документах ГО, які наявні у відкритому доступі. 

Маніпулятивна або й фейкова соціологія – одна з передвиборчих технологій. Політики користуються нею, створюючи ілюзію громадської думки про лідера передвиборчих перегонів.

Часто такі «дослідження» замовляють самі кандидати, а проводять їх сумнівні організації з непрозорою історією і без досвіду. 

«Депутатські канікули» та бюджетні кошти

Херсонські медіа вчергове послалися на ексдепутата Віталія Богданова та зманіпулювали фактами.  

 На початку минулого тижня сайт  «Херсон week» повідомив, що «14 депутатів Херсонської міської ради на чолі з скандальновідомою депутаткою від ОПЗЖ Оленою Мазур (очільниця Інспекції з благоустрою) та її колегою по фракції Антоном Хмаро вирушили до Харкова переймати досвід».

Матеріал передрукувало видання Херсон онлайн.

 

Медіа стверджували, що депутати їздили у відрядження за рахунок бюджету.

Насправді ж, з бюджету депутатам компенсують тільки кошти за проживання у готелі. Про це розповіла секретар міської ради Галина Лугова, яка була організаторкою візиту.

«Всі інші витрати на проїзд, харчування, подарунки приймаючій стороні депутати оплачували за свій кошт», – розповіла вона.

Гроші на покриття витрат під час таких візитів передбачені у бюджеті Херсонської міської ради. Але, як бачимо, покривають вони тільки частину витрат. Тож, твердження про фінансування поїздки з бюджету є маніпулятивними через неповноту. 

Журналістам слід пам’ятати, що дописи Віталія Богданова у соцмережах – не найдостовірніше джерело для новин. 

Карантинні маніпуляції  

22 вересня херсонські медіа, посилаючись на заступницю начальника управління освіти і науки Херсонської ОДА Олену Міхєєву, повідомили, що у жодному вищому навчальному закладі області не вакциновано 80% персоналу. Отже, як зазначили журналісти, вони мають перейти на дистанційне навчання. Про це, зокрема, написали сайти Вгору, Херсон нет, Херсон онлайн та Новини Херсонщини


 

Але це неправда. Рівень вакцинації у Херсонській державній морській академії станом на 22 вересня – 82,5%. Про це повідомляв проректор академії Олександр Шумей. Наразі цей ЗВО не переходив на дистанційну форму навчання. 

В цьому ж матеріалі журналісти сайту Херсон нет та Херсон онлайн, який їх передрукував, зманіпулювали в інший спосіб, написавши, що мова йде про повне закриття шкіл, у яких вакциновано менше 80% педагогів, а не про дистанційне навчання. 

Повідомлення про закриття не було, а мова на офіційному сайті Херсонської міської ради йшла саме про дистанційне навчання. 

Справа Гандзюк: нові маніпуляції від адвокатів Мангера

Сайт «Новости Херсонщины» опублікував одразу два замовних матеріали, які стосуються справи вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. 

У першій статті невідомого автора під назвою «Екатерина Гандзюк: Дело хотят передать в Херсонский суд. В группе «Хто замовив…» истерика» більше закидів на групу «Хто замовив Катю Гандзюк».  Є тут і ряд маніпуляцій, зокрема вигадки про так званих «кураторів»: «То, с какой настойчивостью участники группы хотят запроторить Владислава Мангера в тюрьму, лишь подчеркивает личную заинтересованность куратора данного сообщества в деле Гандзюк». 

Адвокати Мангера та Левіна часто озвучують інформацію про присутність “куратора” в ініціативі “Хто замовив Катю Гандзюк”, проте поки не надали жодних імен чи доказів. 

Наступного дня вийшов другий матеріал на цю ж тему-  «Неравенство в Верховном Суде или «когда просит Мангер то нельзя, а когда Закревская — то 100% можно»

У реченні «Но тут случилась интересная история — адвокат Закревская, которая в этом деле представляет потерпевших, обратилась в Верховный Суд с просьбой передать из Черкасс в Киев дело, которое тоже уже слушалось по сути. И Верховный Суд дело передал — несмотря на то, что дело слушалось по сути» міститься неправдива інформація. 

Дмитро Ільченко порівнює справу Владислава Мангера зі справою про вбивство майданівця та журналіста Василя Сергієнка, у вбивстві якого ймовірним замовником називають черкаського магната Геннадія Бобова.

У справі Сергієнка цей же Касаційний кримінальний суд вирішив передати розгляд із Черкаської області до Києва.

За словами Євгенії Закревської, яка представляє сторону потерпілих і у справі Гандзюк, і у справі Сергієнка, змінити підсудність можна лише до початку судового розгляду. В справі про вбивство Сергієнка так і було – ВС змінив підсудність в момент, коли кілька проваджень в цій справі об'єднали і мали почати судовий розгляд спочатку. Але ще не почали. А Ільченко просить змінити підсудність у справі, яка динамічно слухається вже рік Дніпровським судом в Києві

 

Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. 

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.
Теги: infocrime
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости