Цей матеріал було підготовлено, в тому числі, за вашої щирої підтримки. Якщо вам подобається те що ми робимо і ви хочете бачити більше подібних матеріалів, підтримайте нас за посиланням.
“Вулиця як живе? Ніяк не живе. Нікого тут фактично немає”, – каже Олександр Миколайович, затягуючись цигаркою.
Ми стоїмо на вулиці Чайковського у Корабельному районі – передостанньою вулицею перед річкою Кошова у Херсоні.
Коли росіяни підірвали у червні Каховську ГЕС, ця вулиця однією з перших пішла під воду. Кореспонденти МОСТа буквально бачили, як вода почала прибувати через вулицю Причальну і на очах затоплювала район. Ближче до вечера 6 червня вона тут уже знаходилася на рівні 2 метрів.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9819-—-velike-1024x682.jpeg)
Олександр Миколайович – один із місцевих. Охоче розказує про затоплення, показує свій будинок усередині. Це торчова, як тут кажуть, хата. Вона була побудована з місцевої глини, очерету та досок. Живого місця там немає: дах усіяний дірками від уламків снарядів, а стіни валяться від води, яка тут стояла.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9835-—-velike-1024x682.jpeg)
“Людей тоді звідси усіх евакуювали. Вода прибувала дуже швидко – мені вдалося врятувати дуже небагато. Фактично, все, що встигли схопити – те й наше. Була хата, а зараз…”, – махає рукою наш співрозмовник.
І додає, що дуже радий, що виніс своє професійне музичне обладнання. Олександр дуже любить музику – це видно по залишках якихось інструментів, мікрофонних стійок та мікрофонів, до яких він акуратно торкається, демонструючи нам.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9839-—-velike-1024x682.jpeg)
Тут же поряд, на вулиці, сохнуть притрушені пилюкою піджаки господаря.
У цьому домі Олександр Миколайович не живе – тільки навідується. Жити там неможливо – кожного дня, каже чоловік, щось валиться зі стін.
Живе він далі по вулиці – у будинку своїх друзів, які зараз за кордоном.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9859-—-velike-1024x682.jpeg)
“Додому я приходжу, аби викинути сміття”, – жаліється він.
Ми напросилися пройтися з ним до його тимчасового житла. Дорогою зустрічаємо Юрія Миколайовича.
Юрій Миколайович, у кепці захисного кольору, кудись іде, везучи за собою невелику тачку. Він – також місцевий. Зупиняється біля нас.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9864-—-velike-1024x682.jpeg)
“Ойойойо, – протяжно зітхає, – як ми живемо? Погано. Нікого нема, всі потікали. А ми, пенсіонери, інваліди, куди ми дінемся”?
Вулиця Чайковського, як і весь Корабельний район, регулярно потерпає від обстрілів. З обох боків вулиці нас оточують зруйновані чи напівзруйновані будинки. Ремонтувати їх тут немає кому.
У деяких будинках вгадується колишня добротність. Як от у цьому подвір’ї, де зараз мешкає наш перший герой.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9874-—-velike-1024x682.jpeg)
“Осюди місяць тому “Град” прилетів, – Олександр Миколайович показує слід від уламку на подвір’ї. – І ще – он туди, – киває головою в інший бік вулиці. – Там порвало трубу, такий фонтан бив… Але уже все заасфальтували. Дякую нашому водоканалу”.
Людей справді дуже мало на вулиці – вони хіба приходять перевірити свої господарства чи просушити будинки.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9826-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9849-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9871-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9879-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9885-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9919-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9916-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9913-—-velike-1024x682.jpeg)
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9912-—-velike-1024x682.jpeg)
По вулиці бігають собаки різних мастей та розмірів – покинуті господарями, які не змогли їх забрати з різних причин, вони шукають, до кого б прибитися.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9898-—-velike-1024x682.jpeg)
“Коли був потоп, ми своїх двох тварин встигли врятувати. А тоді якось так сталося, що прибилися ще три”, – ділиться ще одна мешканка району , яку ми зустрічаємо тут же – Людмила.
Собаки дивляться на нас з надією, махають хвостами, а тоді усі разом чимчикують слідом за хазяйкою, яка згодилася провести нам екскурсію своїм подвір’ям. На руках Людмила тримає кудалате цуценятко, яке постійно вертить головою.
“Ми у Херсоні 40 років живемо. Пробули тут всю окупацію. Пережили затоплення. Нікуди не виїжджали. Наш дім зовсім затопило – аж по самий дах. Що тут було тоді – страшно згадувать. Все у воді, тварини мертві… Кругом болото було”, – каже жінка.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9901-—-velike-1024x682.jpeg)
Додає, що вода знищила їхній гараж та машину.
Подвір’я, яким нас ведуть – доглянуте. Людмила каже, що після великої води вони зробили косметичний ремонт. Воду допомагали відкачувати волонтери з Рівненщини.
“Такі добрі діти, помогли нам. Як поїхали до себе додому, кидали мені фотографії – у них також там підвал затопило. Мені дівчинка-волонтерка писала, казала “Пані Людмило, нас теж підтопило, але, звісно, з вашим не зрівняється”, – каже наша співрозмовниця.
Показує свою господу, додає, що їм сюди також “прилітало”. Розбило фасад, літню кухню, гараж.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9910-—-velike-1024x682.jpeg)
На стіні дому бачимо дрібні отвори від уламків.
На питання, чи не хочуть виїхати, Людмила заперечливо хитає головою.
“Куди ми поїдемо? Це гроші треба… А тварин своїх куди дінемо? Їх же не забереш…”? – мале цуценя на руках у жінки допитливо крутить головою.
За парканом сусідський похилений будиночок – даху немає, вікна завалені.
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9889-—-velike-1024x682.jpeg)
Трохи далі із двору визирає жінка у картатій хустці – хліб привезли от, каже.
Про іншу допомогу, у тому числі і від місцевої влади, розповідає неохоче і з легкою роздратованістю:
![](https://most.ks.ua/wp-content/uploads/2023/12/img_9882-—-velike-1024x682.jpeg)
“Важко, дуже важко. Дали 40 тисяч на облаштування житла. Але що це за сума?.. Піску купила, і немає грошей…”, – жінка закриває хвіртку.
Вітер сумно хитає голі листопадові дерева на вулиці Чайковського.
Час рухатися далі, і було б непогано дістатися центру, поки не сіло сонце. І не активізувались росіяни з лівого берега.