Отруєння в шкільних їдальнях, сумнівні досягнення мера та російська пропаганда: як маніпулювали херсонські медіа минулого тижня

Отруєння в шкільних їдальнях, сумнівні досягнення мера та російська пропаганда: як маніпулювали херсонські медіа минулого тижня
22 сентября 2021 года.

Більше шістдесяти  маніпуляцій з різних тем, серед яких переважають проросійські наративи, політичну та комерційну джинсу під час моніторингу херсонських медіа у період з 13 по 17 вересня 2021 року виявили аналітики проєкту Infocrime.

Порівняно з попередніми двома тижнями, аналітики проєкту Infocrime відзначають збільшення загальної кількості маніпуляцій та проросійських наративів, які стабільно поширюють окремі медіа.

У цей дайджест потрапили приклади, які могли вводити читачів в оману через те, що медіа не перевіряли факти та використовували «гарячі» заголовки, а інколи навмисно брехали.

Маніпуляція про отруєння у херсонській школі 

Херсонські медіа розповсюдили маніпулятивну новину про отруєння дітей в одній з шкіл міста.

Джерелом став матеріал сайту Херсон Newscity, в якому йдеться про алергічну реакцію у дитини. І хоча, у матеріалі йдеться про один випадок, автор використав у заголовку словосполучення «отруїлися діти». 

Як доказ масовості наводяться скріншоти із вайбер чату, із затертими даними. 

Цей матеріал опублікували місцеві сайти Любимий Херсон та Типовий Херсон і навіть всеукраїнські видання. 

 

Але анонімні скріншоти з батьківського чату вони вже не публікували. 

Втім, як повідомив сайт міської ради, із посиланням на Держспоживслужбу, про жодне отруєння школярів офіційних повідомлень не було, як і звернень від батьків. 

Очевидно, що медіа зманіпулювали у заголовку, посилаючись на інше медіа, яке використало сумнівне джерело у вигляді батьківського чату для імітації масовості отруєння. 

Російські пропаганда та наративи

На минулому тижні місцеві сайти, що нерідко публікують проросійські наративи та пропагандистські меседжі, були нетипово активними. 

За п’ять днів моніторингу на двох сайтах ми зафіксували 17 таких матеріалів, при тому, що раніше за тиждень фіксували 5-7 таких матеріалів.

 

Здебільшого це звичайні передруки з проросійських та російських медіа, хоча зустрічаються і екзотичні матеріали про «хороших росіян, які можуть продавати Україні дешевий газ».

В Херсоні основним розповсюджувачем проросійських наративів, пропаганди та дезінформації є сайт Khersonlife. 

За тиждень тут зустрічається в середньому 30-50 матеріалів, які поширюють маніпуляції про те, що українські військові обстрілюють цивільні будинки на Сході України, меседжі проросійських політиків, які розповідають про Україну як «колиску фашизму», «злих націоналістів», величезні об’єми джинси Медведчука, Мураєва, Рабіновича, Бойка, думки російських політекспертів тощо. 

Окремої уваги заслуговує поширене нібито соціологічне дослідження, проведене невідомою компанією «Інститут соціології громадянського суспільства». 

Ключовим у результатах є твердження про те, що українці вважають арешт Медведчука незаконним. 

По-перше, у матеріалі написано, що опитування було проведене в перші дні вересня. Хоча таку ж новину наші аналітики знайшли на російському інформаційному ресурсі за липень

Про компанію під назвою «Інститут соціології громадянського суспільства» нашим експертам не вдалося знайти жодної інформації, як і про West market industrial llc, названу замовницею дослідження.

Головна відмінна особливість сайтів, що публікують такі матеріали – їх анонімність. Жодної згадки про авторів, власників чи редакторів на них ви не знайдете. Зате матеріали у цих «медіа» маскують під регіональні новини, що інколи може ввести читача в оману. 

 

Мер Херсона знайшов неіснуючу велодоріжку та похвалився досягненнями попередників

 

Херсонський міський голова Ігор Колихаєв декілька разів зманіпулював, даючи  інтерв’ю своїй прес-службі.

Посилаючись на свого заступника Володимира Пепеля, Ігор Колихаєв розповів історію про загублену велодоріжку. 

«В одному з районів міста під багаторічним шаром багнюки, на вулиці, яку комунальники завзято очищували кілька днів, знайшли … велосипедну доріжку. І це не жарт», - розповів він.

 Про те, що це маніпуляція, у відкритому листі до мера написали члени ГО «Велохерсон». 


 

Активісти попросили мера повідомити, на якій саме вулиці було знайдено велосипедну доріжку, адже за їх інформацією в Херсоні не існує жодної велодоріжки, окрім ще не позначеної відповідними дорожніми знаками велодоріжки перед шляхопроводом ХБК-Таврійський.

Окрім цього, відповідаючи на питання «Що Ви зробили за ці 10 місяців як глава нашої великої херсонської родини?», Ігор Колихаєв, серед іншого, розповів про:

 

  • реконструкцію будівлі школи № 26 у селищі Комишани
  • роботи з капітального ремонту гімназії № 3 на вул. Євгена Патона
  • будівництво окремої будівлі дитячого садка на території загальноосвітньої школи I-III ступенів №5 по вул. Сухарній, 9/4 в Херсоні
  • роботи з будівництва автономного джерела опалення школи № 31.

Усі ці проекти розпочали задовго до того, як Ігоря Колихаєва обрали міським головою.

 Школу у Комишанах почали будувати у жовтні 2016 року, а школу №3 ремонтують з 2019 року. В 2019 році почали зводити дитячий садок на Сухарній. 

 Єдиний проект, який Колихаєву дістався від попередників – це автономна котельня школи №31. Її почали будувати вже після старту виборів восени 2020 року

 

Моніторинг охоплює 14 місцевих онлайн-медіа (Херсон онлайн, Любимый Херсон, Херсонці, Херсонщина за день, Херсон нет, Вгору, Перший регіональний, Новий день, Херсон week, Надднепрянка, Кавун.City, Новости Херсонщины, Типичный Херсон, Kherson.life), 3 телеканали (Херсон плюс, ВТВ плюс, UA: Херсон), Facebook-сторінки міського голови Херсона, голови Херсонської ОДА та голови Херсонської обласної ради. 

 

Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

Теги: info crime
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости