До залізничної станції Каховка їду з Херсону приміським поїздом, а зі станції – автобусом за 10 гривень. Хоча, можна доїхати швидше – пряма маршрутка коштує 70 гривень і їде на годину менше. У місті мене зустрічає місцевий координатор Мережі ЛЖВ Тетяна.
“Область декілька років була у списку чорних від корупції. Зараз ситуація трохи покращилася, але корупція, особливо у медицині, страшенна” – розповіла вона.
Тетяна має пройти обстеження на туберкульоз у лікарні. На її прикладі ми і перевіримо чи реально отримати цю послугу безкоштовно?
Трохи статистики. Каховська центральна лікарня з початку роботи ProZorro провела 84 закупівлі на загальну суму 8,5 млн гривень, з економією у 59,7 тисяч гривень, що становить 0,63% від загальної суми. Лікарня провела лише три успішних аукціони на суму у 705 тисяч гривень, зекономивши 33,7 тисячі гривень. “Ризикованих” допорогів, у яких до аукціону не вистачає до тисячі гривень, заклад не проводив.
Компанії, котрі виграли аукціони отримали додаткові угоди про підняття цін. Результат – лікарня отримала менше товарів, ніж планувала придбати.
У першому аукціоні на фармацептичну продукцію перемогла компанія “ХЕРСОН ФАРМА-ОПТ”, з відривом у 100 гривень від конкурента. Разом з тим, через додаткові угоди про підняття цін, лікарня закупила менше ліків ніж планувала, а саме на 12 флаконів глюкози, 218 флаконів натрію хлориду, 54 флаконів розчину Рингера, 5 флаконів Трисоля, що еквівалентно 1605 гривням.
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-21-002308-c
На другому аукціоні фармацептичної продукції, переможець “ФАР-МА” дав пропозицію на 1385 гривень меншу за конкурента., але внаслідок додаткових угод, лікарня знову закупила менше на 61 ампулу Морфій хлориду, 288 ампул Фентанілу, 5 ампул Трамадолу, 95 ампул Натрію Оксибутирату, 48 ампул Кетаміну, що еквівалентно
19 тисяч гривень.
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-07-001692-c
Третій аукціон був на дизельне паливо. Фірма-переможець запропонував ціну 690 гривень менше ніж конкурент – ТОВ Діском Юкрейн, але завдяки додатковим угодам, бензину закупили менше на 1120 літрів.
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-01-24-001039-a
Також у частини допорогів завантажені договори, а у частини – ні. Цікаво, чому?
Головний лікар вважає, що для завантаження договорів в систему потрібне відповідне рішення районної ради. Та і аукціони, за його словами, мають починатися з 250 тисяч, а не 200 як у законодавстві.
Що стосується рентгену – у 2017 році лікарня закупила 77 пачок плівки. Але Тетяна розповідає, що пацієнти купували завжди плівку самостійно у аптеці.
Вирушаємо з Тетяною за направленням у амбулаторне фтізіатричне відділення. Після того, як його отримали – йдемо до лікарні на рентген.
На дверях рентген-кабінету жодної інформації про наявність плівки та безкоштовність рентгену. Також у лікарні немає оголошень про гарячі лінії МОЗ та урядового контакт-центру, куди можна поскаржитись на вимагання коштів з пацієнтів.
Пацієнтам, які тестуються на туберкульоз вперше, потрібно зробити флюрографічну картку. ЇЇ роблять в сусідньому кабінеті безкоштовно. В кабінеті флюрографії просять оплати плівку. У пацієнта є два варіанти: купити в аптеці напроти за 35 гривень, або ж через касу закладу за 50 гривень, сплативши примусовий “благодійний” внесок.
“Детям до 18 бесплатно. Раньше пациенты с тубдиспансера не платили, а теперь платят. Дешевле купить пленку в аптеке через дорогу, она там 35 гривен” – з ухмилкою розповідає молодий лікар пацієнтці.
Ми дослухалися до порад лікаря і пішли купувати дешевше – у аптеку ПП “Лювіна” код едопоу 22733306, що розташована навпроти входу в лікарню.
Дійсно, в аптеці з нас взяли всього 35 гривень, але при цьому покупцям не видають плівку на руки. “Пленка в упаковках, если продавать поштучно, то она может засветиться. Мы передаем их напрямую в больницу пачками” – розповідає аптекар. Замість чеку вам видадуть ось такий талончик, який ви віддаєте рентгенологу.
Якщо не хочете морочитися та йти аж у аптеку, лікарня про ваші бажання потурбувалася. Поруч з флюрографічним кабінетом, розташована “каса”. Там пишете заяву на благодійний внесок та сплачуєте його. І хоча внесок на господарчі потреби, вам видають талончик, з яким ви йдете до лікаря. За таку послугу вже йде націнка у 15 гривень. Цікаво, а чи не продають за “благодійні внески” плівку, куплену за бюджетні кошти?
Чи є такі схеми порушенням? Можливо, але чи знає про них головний лікар?
Після вдалого рентгену, я вирішив взяти коментар у керівника закладу. Можливо, він не знав про порушення так само, як головлікар у Пісочині? Самого лікаря спочатку не виявилося на місці, але коли до адміністративного корпусу під’їхав позашляховик, я зрозумів: “ось він!” і побіг до нього. Я з ним розмовляв цілих 4 хвилини. На мою пропозицію піти напряму на поверх і побачити все на власні очі він відмовився, мотивуюючи тим, що зайнятий, хоча і у відпустці.
“Какие у вас вопросы? У нас порог по городу 200 тысяч, часть договоров мы подгружем, хотя на все это ждем решение сессии”. Щодо рентген-плівки я не отримав відповіді. Заступник головного лікаря Романенко Валерій Петрович в телефонній розмові повідомив, що у випадку, якщо у пацієнта є пільги, тоді йому треба йти до завідуючого відділенням, після чого йому випишуть і рукавиці і рентген-плівку. Цікаво, а звідки це має знати звичайний пацієнт?
Вирушаючи в Каховку, я по РroZorro подивився і інші закупівлі. Мою увагу привернула закупівля 86 тисяч одноразових рукавиць, адже це майже 45 тисяч пар.
Постачальник має передавати рукавиці протягом 5 днів після заявки лікарні. Разом з тим, пацієнтів з відділення хірургії при мені відправляли в аптеку купувати рукавиці.
” Та Вась, сколько раз я тут був то постійно треба було купувати ці одноразові рукавиці. Без них не приймали” – розповів Олег, який сидів у черзі до хірурга.
“Мы не можем обеспечить все потребности больницы, так как на обслуживание в день у нас тратится до 4 000 пар перчаток” – розповів головний лікар.
Чому тоді лікарня закупила рукавиць всього на 10 діб? Відповіді на це питання у мене немає.
PS .Цей текст хотів писати по приїзду з Каховки в Херсон, але стримався. Сів вже писати, коли емоції від відвідин Каховської ЦРЛ пройшли. Для мене дико, коли лікарі з хворих вимагають кошти, а самі жаліються на нестачу грошей