Окупаційна адміністрація Біосферного заповідника “Асканія-Нова” на Херсонщині здійснила незаконний обмін тварин між російським природним біосферним заповідником “Ростовський” та російською асоціацією “Жива природа степу”.
Про це повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.
Зокрема, відомо, що з “Асканія-Нова” були вивезені по декілька особин зебри Чапмана, бізона американського, коней Пржевальського та оленя Давида.
Ілюстративні зображення вивезених тварин представлені нижче:
Зазначається, що усі ці види є червонокнижними та занесені до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи зі статусом «зниклий з природи», «на межі зникнення» та «близький до тих, які знаходяться під загрозою знищення».
Натомість окупанти заявили, що до “Асканія-Нова” були завезені антилопи канна, яки свійські, верблюди двогорбі та один гуанако.
Як зазначив Руслан Стрілець, про цю ситуацію вже поінформовані відповідні відомства.
“Міндовкілля готує повторні ноти до секретаріатів природоохоронних конвенцій. Бернської, Рамсарської, ЮНЕСКО, Боннської Конвенції, Міжнародного союзу охорони природи та секретаріату CITES. Цей крок дозволить надати питанню широкого розголосу на міжнародній арені”, – наголосив міністр.
Нагадаємо, Біосферний заповідник “Асканія-Нова” ім. Фальц-Фейна — науково-дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, державний заповідник, заснований 1898 року німецьким герцогом Фрідріхом Фальц-Фейном.
У складі заповідника дендрологічний парк загальнодержавного значення, зоопарк, колекція тварин якого є національним надбанням України.
24 лютого 2022 територія заповідника перебуває під окупацією російських військ.
На початку вересня 2023 стало відомо, що окупанти розмістили на території “Асканія-Нова” 11 опорних точок армії, а саме засоби протиповітряної оборони й бронетанкові війська.
У листопаді 2023 року окупаційний директор заповідника Дмитро Мещеряков заявив про початок процесу переведення “Асканія-Нова” у федеральну власність.