ІПН (РНОКПП) — це унікальна послідовність цифр, яку громадянин України може отримати відразу після народження і яка буде супроводжувати його все життя. Двох однакових ідентифікаційних кодів не існує. Чому ІПН є одним з основних документів громадянина України розповідають експерти проєкту «Школа бізнесу Нова пошта».
Як і коли отримати ІПН (РНОКПП)?
Індивідуальний код може отримати будь-яка особа, громадянин України незалежно від віку та статі. Головне — мати на руках свідоцтво про народження дитини. Документ має бути готовий протягом 5 діб після звернення громадянина до фіскальної служби.
Навіщо він потрібен?
Індивідуальний податковий код потрібен і спеціалістам податкової служби або Пенсійного фонду, і самому громадянину України. Де він точно знадобиться:
- трудові відносини — роботодавець нараховує та перераховує податки за своїх працівників;
- для ФОПів — це його ідентифікатор для фіскальних органів, банків, інших підприємців;
- користувачам банківських послуг — отримувачам кредитів, для оформлення банківських карток;
- купівля/продаж будинків, автомобілів, вартісних предметів інтер’єру;
- оформлення соціальних виплат — лікарняних листів, допомоги для малозабезпечених, при народженні дитини, ВПО.
Хто може отримати ІПН?
Отримати податковий код може повнолітній громадянин України (що знаходиться у країні або за кордоном), батьки (опікуни) дитини, якій не виповнилося 18 років, нерезидент, що бажає сплачувати податки у нашій країні.
Документи, що потрібно надати у фіскальні органи:
- облікова картка відповідно до форми № 1ДР (вона ж є заявою);
- паспорт, інший документ, що засвідчує особу — і для громадян України, і для іноземців;
- копії документів, що засвідчують особи батьків або опікунів — якщо вони отримують ІПН для неповнолітньої дитини.
Зверніть увагу! Якщо ви надаєте документи не на державній (українській) мові, то потрібно зробити їх переклад та завірити його у нотаріуса. Його та копію також надаєте у податкову службу разом з оригіналом паспорта. Після отримання ідентифікаційного коду нотаріально завірений переклад повертається власнику.
Чи можна відмовитися від ІПН?
Так, це можливо. Причина — лише релігійні переконання. У цьому випадку громадянин має звернутися до фіскальних органів та надати відповідну заяву.
Його особисті дані — номер та серія паспорта, ім’я, прізвище та по батькові буде внесено в окремий реєстр, надано офіційний документ. Крім цього, у паспорті буде зроблена відмітка, що громадянин використовує його серію та номер замість ідентифікаційного коду.
Зверніть увагу! Відмова від ІПН може створити певні клопоти. В деяких випадках доведеться надавати окремі довідки, швидкість обробки запитів, надання соціальних послуг може зменшитися.
Поширені запитання
- Я втратив ІПН. Що робити? Звернутися до фіскальних органів за місцем проживання. Вам нададуть дублікат документа.
- Я вийшла заміж. Чи потрібно мені міняти ІПН? Ні, він залишиться з вами протягом усього життя. Але зверніться у податкову службу, спеціалісти внесуть зміни до внутрішніх реєстрів та нададуть вам ІПН з новим прізвищем.
- Чи можу я взагалі не отримувати ІПН? Кримінальна відповідальність за відмову від ідентифікаційного коду відсутня.