На півдні України, зокрема на Херсонщині, стартував проєкт “Обійми 2.0”. Його головна мета — всебічна підтримка розвитку сімейних форм виховання, таких як опіка, піклування, усиновлення, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та патронат.
Про це МОСТу розповіла координаторка проєкту Олена Пристінська.
Проєкт “Обійми 2.0” — це не просто інформаційна ініціатива, а реальний шанс для кожної дитини, яка втратила батьківське піклування, знайти турботливий дім і люблячу родину. За словами Олени, це особливо актуально під час війни.
“Кожна дитина має право на сім’ю та безпечне оточення. І завдяки таким ініціативам це право стає реальністю, особливо зважаючи на партнерство зі службами у справах дітей і центрами соціальних служб міста Херсона і Херсонської області”, – зазначила Олена Пристінська.



Мобільна команда проєкту “Обійми 2.0”
Ключовим елементом “Обіймів 2.0” є мобільна команда, до якої входять:
- Олена Пристінська — координаторка проєкту;
- Володимир Куценко — юрист, який консультує з правових аспектів опіки й усиновлення;
- Олексій Книга — психолог-аніматор, який працює з дітьми, надаючи психологічну підтримку через ігри та спілкування.




Інформаційні заходи та безпека
Зважаючи на безпекову ситуацію, всі заходи проводяться в укриттях. Команда організовує інформаційні сесії, під час яких докладно розповідає про різні сімейні форми виховання.
Фахівці також інформують, які документи необхідно зібрати для оформлення опіки, піклування, усиновлення чи патронату, а також висвітлюють усі нюанси та вимоги, з якими можуть зіткнутися потенційні опікуни, усиновлювачі чи патронатні вихователі.
“Проєкт надихає людей брати активну участь у долі дітей. Навіть ті, хто раніше не розглядав можливість стати опікунами чи прийомними батьками, після зустрічей з командою змінюють свою думку. Наприклад, дідусі й бабусі дізнаються, що можуть офіційно оформити опіку над онуками, які позбавлені батьківського піклування, та отримати підтримку з боку держави та юридичний супровід від проєкту”, – зазначає Олена.





Патронатне виховання: механізм та підтримка
Однією з ключових тем зустрічей є патронатне виховання.
Механізм патронату передбачає, що особа, яка виявила бажання стати патронатним вихователем, проходить відповідне навчання та психологічну підготовку. Після цього вона укладає договір із соціальними службами, згідно з яким тимчасово приймає дитину/дітей у свою родину на період, необхідний для подолання кризової ситуації в біологічній сім’ї дитини або її влаштування в постійну сімейну форму виховання. Держава забезпечує фінансову підтримку та соціальні гарантії патронатним вихователям, що є винагородою за їхню працю та турботу про дітей.
На жаль, у деяких регіонах, зокрема в Херсоні, можливість створення патронатних сімей поки що обмежена через безпекову ситуацію. Однак херсонці, які тимчасово переїхали в інші області, можуть скористатися цією формою виховання.
Олена Пристінська додає, що херсонці, які мають статус внутрішньо переміщеної особи, можуть укласти договір згідно із законодавством і стати патронатним вихователем.
Ця діяльність розглядається як повноцінна робота, і патронатний вихователь, а також його помічник (за наявності), отримують від держави кошти на утримання дитини та оплату праці.


Як долучитися чи звернутися по допомогу?
На брошурах проєкту розміщені:
- QR-коди для зворотного зв’язку або звернень;

- Контактні дані мобільної бригади: Херсонська область +380 66 443 98 67, Миколаївська область +380 66 443 98 61, Одеська область +380 66 443 98 75.
- Гаряча лінія Львівського офісу, що обслуговує і Херсонську область: +38 050 731 96 85, [email protected]





Проєкт реалізується у Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Його ініціювала благодійна організація “Українська Освітня Платформа” за підтримки міжнародного донора – International Rescue Committee (IRC). Він стартував у березні цього року.
Успіх ініціативи також забезпечується тісною співпрацею з місцевими службами. Зокрема, службою у справах дітей, Центром соціальних служб, міською та обласною адміністраціями.
Реалізовані матеріали не завжди відповідають поглядам IRC.
Партнерський матеріал