Неінфекційні захворювання в Херсонській області: що робити з новими викликами?

Неінфекційні захворювання в Херсонській області: що робити з новими викликами?
28 / 09 / 2021

28 вересня, Херсон - 22 вересня за ініціативи україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров'я» відбулася зустріч керівників та фахівців області, представників проєкту та міжнародних організацій, щоб обговорити план дій щодо протидії неінфекційним захворюванням в Україні.

Щороку від неінфекційних захворювань (серцево-судинних, онкологічних захворювань, діабету та респіраторних хвороб) передчасно помирають сотні тисяч українців. Окрім того, неінфекційні захворювання (НІЗ) суттєво погіршують якість життя людей, які на них хворіють. В контексті пандемії COVID-19 неінфекційні захворювання створюють додаткові ризики, адже підвищують шанси заразитися вірусом і можуть ускладнювати перебіг захворювань. Понад 80% померлих від коронавірусу мали супутні хронічні захворювання.

Саме тому профілактика та контроль неінфекційних захворювань є основним фокусом україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров'я».

«Неінфекційні захворювання - загроза громадському здоров'ю у світовому масштабі та в Україні зокрема. У структурі смертності України НІЗ є причиною близько 90% смертей, і більшості із цих смертей можна запобігти. Про це варто пам'ятати державним посадовцям, коли вони планують національні і регіональні програми та бюджети, - розповідає керівник україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров'я» доктор Джума Худоназаров. - Наш проєкт створений, щоб допомогти державі у боротьбі з факторами ризику НІЗ, посилити систему громадського здоров'я та покращити здоров'я населення шляхом запровадження інтегрованого підходу протягом усього життя людини та зміни поведінки на більш здорову. Херсонська область - один із цільових регіонів україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров'я», тому ми обов'язково підтримаємо цей регіон у роботі з протидії поширеннню неінфекційних захворювань».

Голова Херсонської обласної державної адміністрації Сергій Козир зазначив: «Боротьба з неінфекційними захворюваннями - одне із основних завдань для Херсонщини. В Херсонській області лише від серцево-судинних хвороб помирає понад 90% населення. Разом з тим понад 2/3 цих смертей можна було б попередити шляхом скорочення основних факторів ризику - вживання тютюну та алкоголю, нездорового харчування та браку фізичної активності. Надмірна передчасна смертність та високий рівень захворюваності на НІЗ, серед іншого, є причиною додаткових витрат на систему охорони здоров'я та втрату продуктивності, що має негативний вплив на економіку регіону».

Керівники Херсонської ОДА, обласної ради, фахівці з медичних та навчальних закладів області, новоствореного Херсонського Центру контролю та профілактики хвороб разом з представниками проєкту, державних та міжнародних організацій обговорили проблеми, пов'язані з ситуацією з НІЗ загалом та для Херсонської області. Під час зустрічі визначили напрями роботи в межах реалізації проєкту у Херсонській області:
• навчання для фахівців громадського здоров'я, членів обласної міжсекторальної групи з НІЗ, медичних працівників первинної ланки, представників шкіл та громад;
• підтримка області у аналізі та оновленні обласного плану заходів щодо неінфекційних захворювань;
• створення обласного центру знань щодо неінфекційних захворювань на базі Херсонського ДУ «Центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»;
• підтримка шкіл області у впровадженні стратегії створення безпечного і здорового шкільного середовища;
• покрщення процесу надання послуг на рівні 4 пілотних медичних закладів первинної ланки;
• проведення інформаційних кампаній з питань профілактики діабету та серцево-судинних захворювань тощо.

Окрім того, під час наради було обговорено роботу на рівні громад, у тому числі, співпрацю з чотирма пілотними громадами проєкту, відібраними на конкурсній основі, - Чорнобаївська, Великокопанівська, Чаплинська і Милівська. Ці громади отримають від проєкту фінансову підтримку (гранти) на реалізацію активностей для профілактики НІЗ.

У нараді також взяли участь представники Центру громадського здоров'я МОЗ України, Всесвітньої організації охорони здоров'я, Світового банку.

Фахівець з питань неінфекційних захворювань Бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні Андрій Скіпальський наголосив: «У світовому та регіональному масштабах ми можемо говорити про пандемію НІЗ. Вплив основних факторів ризику НІЗ можна зменшити або взагалі прибрати. Для цього важливо об'єднати зусилля держав, міжнародних організацій, науковців, фахівців, громадськості та ЗМІ. Зі свого боку ВООЗ завжди готова підтримати ініціативи, спрямовані на боротбу з НІЗ, та реалізує низку заходів у цьому напрямі в Україні».

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости