Так званий «референдум», де може бути прийняте «всенародне рішення» про входження окупованої Херсонської області до складу Росії, начебто відбудеться 4 листопада, але це не точно.
«Примара» референдуму «вештається» окупованими Росією з 24 лютого територіями Херсонської, Запорізької, Луганської і Донецької областей. З Харківської області цю «примару» не так давно витурили.
Власне, 4 листопада – перша дата, про яку заявили представники окупаційної влади Херсонщини і Запоріжжя, а першим про неї сказав секретар генеральної ради партії «Єдина Росія» Андрій Турчак. Росія 4 листопада святкуватиме день народної єдності, і ця дата поки що виглядає дуже вірогідною, бо тримати «референдум» в стані «примари» вже, мабуть, незручно і самим росіянам. Але ця вірогідність – не стовідсоткова. Як це не парадоксально, але окупанти можуть не провести «референдум» і 4 листопада. Пояснення готово – «міркування безпеки» – в теперішніх умовах ця «відмазка» спрацьовує дуже непогано.
Російське видання ТАСС з інтервалом в два дні розмістило новину про відтермінування “референдуму” на Херсонщині на невизнечений строк і новину про його ймовірне проведення 4 листопада.
Якщо зверху таки надійде нова методичка: провести «референдум» будь що, то можна швидко «перевзутися в повітрі». І херсонці стануть «рішучими і незламними», які «попри погрози укронацистів і явну небезпеку» прийшли «проголосувати за возз’єднання з Росією». Простіше кажучи, буде шоу під девізом «Недоумство і відвага» з дешевими «акторами», яких напевне шукатимуть серед людей, ласих до легкого хоч і сумнівного заробітку.
Проблема з «масовкою»
Звісно окупанти, ніяк не зможуть провести навіть подобу справжнього волевиявлення з явкою на дільниці хоча б 20% від теперішніх мешканців Херсонщини у віці від 18 років. Навіть проросійські налаштовані люди, які охоче отримали паспорт країни-окупанта і охоче ходили на концерти підстаркуватих російських «зірок», будуть шукати усілякі приводи не піти на «референдум». Бо бояться, враховуючи успіхи ЗСУ і визволення загарбаних росіянами територій. Сподіваються, що, будучи колаборантами «на півгульки», зможуть уникнути відповідальності. Участь у «всенародному волевиявленні» – це проступок, серйозніший, ніж навіть отримання російського паспорту. Отримання паспорту можна при нагоді пояснити безгрошів’ям, необхідністю оформити окупантські пенсії або соціальні виплати. А ось участь в «референдумі» може дуже ускладнити становище і колосально зіпсувати карму.
Окупанти та їх посіпаки напевне чудово розуміють, що ані 4 листопада, ані пізніше не зможуть забезпечити більш-менш пристойну явку на «дільниці» навіть «ватного» контингенту.
Мабуть тому сформовані «комісії» лише по п’яти «дільницям». Принаймні, дані про ці «комісії» з’явилися в мережі. Можливо, «дільниць» більше, і поки що відомі дані не про всі «комісії», але їх точно набагато менше, ніж було під час виборів до війни.
Скоріше за все, росіяни відмовилися від наміру провести масштабне шоу, але хочуть зробити принаймні щось, пристойніше, ніж фарси в Криму та в «Л/ДНР» у 2014 році. Можливо, хочуть навіть залучити якихось «міжнародних спостерігачів», але це дуже проблематично. Бо європейці, які їздили в окупований Крим «спостерігіти» за «референдумом» та «виборами» в російську Держдуму, отримали в своїх та в міжнародних інституціях довічні «вивчи квитки». Наприклад чотири депутати Європарламенту від Франції за відвідування Криму були виведені з усіх місії цієї організації, що зробило їх членство в ній суто формальним.
А зараз, в умовах фактично повномасштабної війни Росії проти України, країні-агресору точно не вдасться залучити до «спостереження» когось не з кола європейських політиків-маргіналів. Тобто не вийде зробити навіть видимість легітимізації анексії окупованих територій.
Тому якщо окупанти і проведуть «референдум», то лише в форматі локального пропагандистського шоу, бо щось масштабніше зробити не зможуть.
Нещодавно начальник об’єднаного координаційного прес-центру сил оборони півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі національного телемарафону, що «російські загарбники й колабораціоністи на Херсонщині вже розуміють, що псевдо-референдум їм провести не вдасться». Але ці висновки, можливо, трохи поспішні.
Так, аналітики, і не лише українські, зокрема, американський Інститут дослідження війни (ISW), вважають, що у ЗСУ дуже непогані перспективи щодо визволення Херсонської області. Але поки що важко сказати, коли саме вдасться вигнати рашистів з регіону. І поки що, на превеликий жаль, є підстави для побоювань, що окупація може затягнутися. Бо дуже велике і військове, і політичне, і пропагандистське значення приділяє Росія своєму перебуванню на окупованій частині Херсонської області. Тому вірогідність проведення «референдуму» бодай в форматі пропагандистського шоу все ж є.
Які наслідки матиме «референдум»
«Референдум» на Херсонщині потрібен росіянам хоча б для того, щоб пропагандистські казки про «величезну підтримку місцевим населенням» входження області до складу РФ не виглядали повним маренням.
Саме «референдум» має стати логічним продовженням нещодавно оприлюднених результатів «соціологічних опитувань», згідно з якими, хочуть бачити Херсонщину у складі Росії нібито понад 70% мешканців.
Звісно, це – повна нісенітниця, враховуючи масштаби протестного руху в області навесні 2022 року, теперішні проукраїнські настрої переважної більшості мешканців і радісну зустріч ЗСУ на нещодавно визволених територіях Херсонщини. Але уся ця ганебна вистава з фейковими «соціологічними опитуваннями» і фейковим «референдумом» влаштовується не для херсонців і не для українців, а для тих росіян, які ще вірять пропаганді.
Тобто якщо на Херсонщині окупанти і проведуть «референдум», то ефект від нього буде суто пропагандистським, і не більше того. Але зараз для росіян і це дуже важливо. Бо потрібно бодай щось вагоме, щоб хоча б якось компенсувати відсутність успіхів на фронті. Очевидно, що звідти надходитимуть вісті, які не будуть радувати окупантів. Але постійне «промивання мозку» плебсу – неодмінна складова тоталітарного суспільства, і для цього потрібні гучні інформаційні приводи, з якими у Росії – великі проблеми.
Тому «референдум» можуть провести принаймні для того, щоб мати гучний привід для пропагандистського розголосу. Для нашого ворога це дуже цінно.
А ось чого точно не дасть «референдум», так це миру і спокою на Херсонщині, і не наблизить закінчення війни. Не стане після «референдуму», якщо він відбудеться, й безпечніше в області. А погіршення ситуації можливе. Бо в плани окупантів не входить створення на Херсонщині раю на Землі.
На жаль, неможна не визнавати, що тривала і виснажлива війна, а також наявність зовнішнього ворога вигідні російській владі, щоб відволікати людей від внутрішніх проблем країни. І бажано, щоб ворогом був не тільки вигаданий пропагандистами «колективний Захід», а й «укрофашисти», які, згідно із твердженнями пропагандистів, становлять «реальну загрозу Росії».
Бо саме наявність такого ворога краще за все відволікає людей від небезпечних для російської влади думок про справжнього винного у падінні економіки країни. Навіть згідно з оприлюдненими в пресі прогнозами аналітиків російського Центробанку, за підсумками 2022 року внутрішній валовий продукт (ВВП) Росії скоротиться на 4-6%, а у 2023-му році зниження складе 1-4%. Прогнози незалежних аналітиків куди песимістичніші. І згідно з цими прогнозами, саме у 2023 році почнеться та фаза падіння економіки, коли це дуже істотно відчують пересічні росіяни. У вигляді зростання цін, інфляції та інших «принад».
Є ймовірність, що «референдум» на окупованих українських територіях може розпочати нову фазу збройного конфлікту, коли загарбник буде називати захоплені ним землі «суверенні території Російської Федерації», а захист українцями своєї країни – «агресією проти Росії». Не виключені й офіційне оголошення війни, а також подальше загострення.
Але станом на теперішній час, усе це – припущення. Можливий й інший розвиток подій, де найкращий варіант – визволення Херсонщини від рашистів і через те – неможливість для них влаштовувати в області свої пропагандистські шоу. Ніколи більше.
Остап Шапіро
____________
Цей матеріал було виготовлено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії в рамках проекту «Протидія інформаційній навалі Росії у Херсонській області» (як частина проекту «Голоси України»). Відповідальність за зміст цього документа несе ГО «Херсонська обласна агенція громадської журналістики «МІСТ», і за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Уряду Великої Британії».