Незважаючи на досить суворе регулювання збройової сфери, українські громадяни сьогодні мають доступ до широкого арсеналу нарізної зброї, серед якого, зокрема, є високотехнологічні та вкрай дорогі гвинтівки для наддальньої стрільби, близькі за своїми характеристиками до передових армійських снайперських комплексів.
Кожен тип полювання (ходове, із засідки, загінне) і вид дичини вимагають свого інструменту, що породжує різноманітність конструкцій нарізного вогнепалу та його калібрів. Якщо ви знаходитесь в пошуку свого першого карабіну, менеджери магазину “Мисливська зброя” допоможуть зробити оптимальний вибір. Попередньо ознайомитися з його асортиментом нарізної зброї можна на сторінці zbroya.store/zbroya/vognepalna-zbroya/narizna-zbroya/.
Види карабінів за типом перезарядки
Найбільш популярні види в Україні: самозарядні, з поздовжньо-ковзним поворотним затвором (болтовики), штуцери.
Самозарядні (напівавтоматичні)
Їх перезаряджання відбувається за рахунок енергії порохових газів. Для наступного пострілу стрілку достатньо ще раз натиснути на спусковий гачок. Це дає можливість зробити кілька пострілів поспіль із мінімальним проміжком часу. Напівавтомат – ідеальна зброя для загінного полювання, коли дичина з’являється перед мисливцем на лічені секунди, і не залишає часу на перезарядку. Також даний вид добре підійде мисливцям-початківцям, адже при неточному першому пострілі дає можливість встигнути зробити другий і добрати підранка.
В силу наявності газового механізму перезарядки, дані моделі більш вибагливі до обслуговування, менш надійні, і здебільшого мають меншу точність і кучність у порівнянні з болтовими карабінами.
В Україні великою популярністю користуються напівавтомати американської платформи AR (9, 10, 15), а також радянської АК. Представники останньої коштують значно дешевше і на українському ринку широко представлені конверсійними моделями автомата Калашникова.
З поздовжньо-ковзним поворотним затвором (“болтовики”)
У такій зброї досилання набоя у набійник і викид стріляної гільзи здійснюється стрільцем вручну за допомогою рукоятки затвора. З цієї причини “болтовик” не може скласти конкуренцію напівавтомату у швидкості перезаряджання. Тому це не найкращий варіант для загінного полювання. У той же час, дані карабіни через свою конструкцію є найбільш точними і кучними, що робить їх ідеальним інструментом для полювання на далекі дистанції. До речі, далекобійні армійські снайперські гвинтівки виконані за такою самою схемою.
Штуцери
Не такі поширені, як “болтовики” або напівавтомати. Є переломною зброєю, яка нерідко буває двоствольною комбінованою, один ствол якої зроблений гладким, наприклад, у калібрі 12×76 мм, а другий нарізним.
Штуцер з двома нарізними стволами має унікальну особливість – виняткову надійність (на відміну від напівавтоматів) і при цьому він дає можливість зробити 2 дуже швидкі постріли (на відміну від “болтовиків”). Це спеціалізована зброя для полювання на великих та небезпечних тварин на близьких та середніх дистанціях.
Основні калібри
Карабіни випускаються в багатьох калібрах, причому частина з них може мати кулі різної ваги. Деякі досвідчені мисливці займаються релоадингом – підбором кулі, навіски пороху та власноручним спорядженням набою під чітко визначене завдання. В Україні найбільш поширені такі калібри:
- .22LR. Найбільш популярний “мілкашечний” калібр, який через малу віддачу та невелику вартість боєприпасу ідеально підходить для тренувальної стрільби та навчання новачків поводженню із нарізною зброєю. Саме у цьому калібрі випускаються гвинтівки для біатлону. З карабінами в .22LR також полюють на дрібних хутрових звірів та борову дичину.
- .223 Rem, .243 Win. Ідеальні для полювання на козулю, дику козу, вовка, рись.
- .308 Win. Дуже популярний калібр, і завдяки широкій номенклатурі куль може бути використаний при полюванні як на зайця, так і на лося. Основна сфера застосування – хижаки та середні копитні.
- 7,62×39 мм, .30-06 Spr, .270 Win. Застосовуються для полювання на дичину вагою від 50 до 150 кг.
Популярні бренди
Вітчизняні виробники (КНВО “Форт”, “СОБР”, “Укроборонсервіс” та ін.) переважно займаються конверсією різних модифікацій автомата Калашникова. Мисливські карабіни на його базі порівняно недорогі, відносно невибагливі у обслуговуванні, а запасні частини до них не є дефіцитом. Західна зброя представлена всесвітньо відомими брендами – Browning, Sauer, Steyr Mannlicher, Winchester та багатьма іншими.
Українським громадянам сьогодні доступна нарізна зброя світового рівня, яка стане ідеальним інструментом як для мисливця, так і спортсмена-стрільця.