Минулого року ми публікували матеріал про конфліктну ситуацію з детективними елементами у с. Надеждівка Чаплинського району. Якщо коротко пригадати суть, то селяни опинилися заручниками недобросовісних турецьких інвесторів. Після переділу бізнесу між Гумуштекіном Халдуном і Ахметом Коданом підприємства «Харистрон» і «Глобал-Інвест», які давали роботу і допомагали чи не більшій половині села, почали занепадати.
Люди не отримують обіцяну орендну плату, замість якісного зерна почали видавати сміття. Незадоволених – одразу звільняють із підприємства, затримують заробітну плату, закривають рота або вгамовують привезеними спортсменами з райцентру чи Херсона.
Днями в Надеждівці відбулися збори селян з представниками влади і силовиками. Від них вимагали врешті розібратися в ситуації і не допустити самосуду над деякими бізнесменами, які, за словами людей, поводяться з ними, як із худобою.
Останньою краплею, що ледь не штовхнула людей на крайнощі став візит обласних і районних поліцейських до місцевого фермера Ансара Ракібова з метою проведення обшуку.
Нинішні представники «Глобал-Інвесту» звинувачують його у викраденні тракторів. Однак селяни швидко стали на захист підприємця, оточили будинок Ансара і не дозволили поліцейським пройти всередину. Наразі Ракібов знаходиться за межами області. Селяни кажуть, не хоче, щоб його арештували за «пришитою» справою.
Тут варто зазначити, що після приходу Кодана з «Харистрона» і «Глобал-Інвесту» йде Ансар Ракібов – місцевий мешканець, який був правою рукою Гумуштекіна Халдуна. В цей же час Ракібов реєструє власне фермерське господарство «Оазис Півдня». Люди йому довіряють, тому одразу віддають свої землі в оренду. Довіряють, бо знають не один десяток років. Керуючи справами в підприємстві Халдуна, Ракібов завжди підтримував місцеву школу, дитсадок, допомагав сільраді в проведенні свят і різних заходів, давав техніку для загальносільських робіт. При ньому завжди вчасно платили обіцяні гроші.
Нове господарство Ракібова швидко розвивається, фермер знову допомагає селянам із працевлаштуванням та підтримує соціальну сферу. Переважна більшість власників паїв (близько 600 людей) вирішують змінити орендаря і віддати землі Ракібову.
Ще будучи уповноваженою особою від «Харистрона» і «Глобал-Інвесту», Ракібов зареєстрував додаткові угоди селян із підприємством про розірвання договорів оренди. Багато людей, не побачивши обіцяного, не хотіли тримати землі в «Глобал-Інвесті». Згодом Ракібов цим і скористався, взявши в оренду землю, яку через брак коштів і проблеми з керівництвом не обробляли «Харистрон» і «Глобал-Інвест».
Колишнім партнерам не подобається успіх Ракібова. А ще більше – втрата 3,5 гектарів землі. Наразі, згідно з Єдиним держреєстром юридичних осіб, проти «Харистрона» і «Глобал-Інвесту» порушені справи про банкрутство. Однак громадянин США Каракаш Еррол, який є кінцевим бенефіціаром і власником «Харистрона» і «Глобал-Інвесту» не збирається втрачати свої активи.
Представники Еррола і Кодана починають війну проти «Оазис Південь» в судах. Починають із підроблених документів. Вони оперують рішенням Керченського міського суду, який нібито ще у 2012 році постановив, що Ракібов не мав повноважень підписувати угоди від імені «Харистрона». Як відомо, фальшиві рішення судів – один з наслідків анексії Криму Російською Федерацією. Однак юристи «Оазис Півдня» отримали відповідь з керченського суду про те, що він не розглядав жодних справ, де фігурувало б прізвище Ракібова, а відповідного номера справи не існує.
На підставі фіктивного рішення суду представники «Глобал-Інвесту» звернулися зі скаргою в Міністерство юстиції з проханням визнати недійсною реєстрацію додаткових угод про розірвання договорів оренди селян із «Глобал-Інвестом». Мінюст відреагував дуже швидко і скаргу задовольнив. У відповідь юристи «Оазис Півдня» звернулися до суду з вимогою визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг у сфері державних реєстрацій, яка стала підставою рішення Мінюсту. На 7 червня призначено судове засідання, на якому розпочнеться розгляд справи по суті.
Поки тривають протистояння між юристами, у Надеждівці чи не кожного тижня спалахують реальні сутички. Сталося так, що землі селян зараз обробляють два господарства, між якими точаться суперечки. Дехто з селян вирішив працювати на полях самотужки.
Під час зборів від селян лунали емоційні випади в бік влади і поліцейських, які, на їх думку, захищають лише одну сторону.
Люди навіть вимагали виселити з Надеждівки представника «Глобал-Інвесту» Мамуржона Ахмедова. Саме він веде справи Еррола на місці. Він же не хоче йти з людьми на контакт і, кажуть селяни, всіляко їх принижує.
Голова Чаплинської РДА Олександр Бурейко попросив селян діяти лише в межах закону, не допускати бунту, адже триває судовий процес і лише суд може поставити крапку в цьому конфлікті.
Предствниця районної прокуратури говорить, що всі справи по даному конфлікту забрало слідче управління ГУ НП в Херсонській області. А щодо скарг на місцевих поліцейських, якими незадоволені селяни, запропонувала написати їй відповідні заяви.
Голова Хрестівської ОТГ, (до неї входить Надеждівка), Олексій Троян уважно слухав людей і пообіцяв підняти це питання на рівні голови Херсонської ОДА.
Не важко здогадатися, що такі меседжи не дуже втішили селян. Їх переповнюють емоції і вони вимагають рішучих кроків. «Інакше – ми самі тут наведемо порядок. Бо ми господарі на своїй землі», – заявляють обурені надеждівці.
Окрім емоцій, за підсумками зборів склали колективне звернення усіх присутніх (близько 150-200 осіб) до голови Херсонської ОДА, прокурора Херсонської області, начальника обласного управління Нацполіції. У зверненні люди просять дати змогу безперешкодно обробляти свою землю, провести розслідування щодо бездіяльності працівників місцевої та обласної поліції, зняти підозру з Ансара Ракібова та припинити тиск на його господарство.
Очевидно, війна за надеждівські землі триватиме ще не один місяць. У цій ситуації можна сподіватися на помірковане проміжне рішення суду: до вирішення питання по суті дати право селянам на свій розсуд користуватися власною землею і віддавати її в оренду тому господарству, якому вони хочуть. Інакше – соціальне напруження може призвести до непередбачуваних наслідків.