На Херсонщині підбили підсумки поливного сезону 2014 року

На Херсонщині підбили підсумки поливного сезону 2014 року
1 декабря 2014 года.

27 листопада 2014 року Херсонське обласне управління водних ресурсів під час проведення зустрічі з громадськістю проінформувало присутніх про підсумки проведення поливного сезону у 2014 році та завдання на 2015 рік.

На даному засіданні були присутні голова СТОВ «Берегиня» Бериславського району Деркач В.А., директор ДПДГ «Інститут рису НААНУ» Дудченко В.В. та помічник директора Корнбергер В.Г., представники ПрАТ «Фрідом Фарм Інтернешнл» , спеціалісти облводресурсів та представники ЗМІ.

Відкрив захід начальник Херсонського облводресурсівЄгор Коваленко. Він ознайомив присутніх з особливостями водогосподарсько-меліоративного комплексу Херсонщини, з основним його характеристиками та показниками.

У своєму виступі Єгор Коваленко проінформував присутніх про те, що протягом поливного сезону водогосподарські організації забезпечили безперебійну водоподачу на зрошення від державних зрошувальних систем згідно заявок сільгосптоваровиробників. На сьогодні найбільші обсяги використання зрошення від Каховської зрошувальної системи, де в межах Херсонської області охоплено поливом 194,4 тис. га, або 80% до наявних зрошуваних земель, а в Горностаївському і Каховському районах області використовується 100% наявного зрошення.

Протягом останніх років в області впроваджуються сучасні методи та способи поливу сільгоспкультур, у тому числі краплинне зрошення. Збільшенню валового виробництва рослинництва сприяє розширення поливу богарних ділянок-«супутників». Їх полито на сьогодні 38,9 тис.га.

Єгор Коваленко наголосив, що державна зрошувальна мережа збережена, знаходиться в технічно-справному стані і в змозі забезпечити подачу воду на всю наявну площу. Але питання полягає в тому, що аграрії не можуть прийняти цю воду. Чому так сталося?

В результаті реформування аграрного сектору економіки зрошувані землі були розпайовані. Як наслідок, зрошувані масиви - землі від однієї насосної станції були подрібнені на 350-400 окремих паїв. Кожне поле, яке зрошується «Фрегатом» має відповідно 14-17 власників.

Подрібнення зрошуваних ділянок на сотні окремих власників «знищило» потужного землекористувача, внутрішньогосподарська зрошувальна мережа та дощувальна техніка фактично залишилися без господаря і розпочалося їх руйнування.

Там, де вдалося консолідувати зрошувані землі в потужні масиви і взяти їх в оренду, вони в повному обсязі використовуються за призначенням та задіяні у поливі. Херсонщина на сьогодні використовує наявний зрошуваний клин у 3,5 рази краще ніж сусідні області.

Для забезпечення відновлення та розширення площ зрошення потрібно першочергово вирішити ряд питань.

По перше на законодавчому рівні необхідно зрошуваним землям надати особливий статус, де врахувати особисту відповідальність власників і орендарів зрошуваних земель за їх використання не за цільовим призначенням - не тільки як земель сільськогосподарського призначення, а саме, як зрошуваних.

Це дасть змогу потужним землекористувачам консолідувати зрошувані землі до технологічних масивів.

По друге враховуючи тривалі терміни окупності коштів вкладених у відновлення зрошувальних мереж та придбання дощувальної техніки термін оренди зрошуваних земель має бути не менш 15 років.

По третє потребують впорядкування відносини у сфері власності на внутрішньогосподарські меліоративні системи.

Питання щодо функціонування водогосподарського комплексу Херсонської області та підвищення ефективності використання зрошуваних земель у поточному році неодноразово розглядались на нарадах.

Так на черговому засіданні Громадської ради, яка функціонує при Херсонському облводресурсів вже більше 1,5 роки, було прийняте рішення щодо розширення ії складу з метою створення партнерських відносин та поглиблення співробітництва між облводресурсів та водоземлекористувачами, створення умов для більш широкої участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики в сфері водного господарства.

Таким чином Громадською радою було прийняте рішення щодо створення секретаріату з метою розроблення проекту пропозицій за підтримки юридичних служб вже створених аграрних асоціацій області для внесення змін у діюче законодавство з питань цільового використання зрошуваних земель та надання ії у довгострокову оренду.

Також учасниками засідання було запропоновано створити Громадські ради при кожному районному управління облводресурсів, що дасть можливість чути громадську думку і бачення у досягненні основної нашої спільної мети - високоефективного використання зрошуваних земель та забезпечення продовольчої безпеки України. Прийнята пропозиція щодо створення громадської спілки «Асоціація користувачів водних ресурсів на зрошуваних землях Херсонської області» за басейновим принципом, що дозволить охопити всі зрошувані землі Херсонщини.

Також начальник облводресурсів зазначив, що у 2015 році маємо наміри щодо здійснення поливів сільськогосподарських культур на площі не менше рівня поточного року. Як і в попередні роки водогосподарський комплекс області буде підготовлений до роботи та забезпечить безперебійну водоподачу на зрошення від державних меліоративних систем у наступному поливному сезоні.

Теги: село, полив
Новости по теме
Комментарии (0)

Новости