На Херсонщині через земельні оборудки селяни втрачають пасовища

На Херсонщині через земельні оборудки селяни втрачають пасовища
26 / 02 / 2021

Резонансна сходка відбулася в селі Правдине Білозерської територіальної громади. Люди просять місцевих депутатів захистити їх від земельних оборудок. Завдяки схемам, не новим для України, громада втрачає пасовища і не тільки. Кореспондент «Нового дня» побував на зібранні селян. Скажемо прямо: те, що відбувається на Білозерщині, достойне, як мінімум, прискіпливої уваги обласної прокуратури. І далеко не факт, що там немає приводу для відкриття кримінальних проваджень...

«А корів своїх сюди не водіть, бо земля ця вже хазяйська, і хазяїн проти» - почули недавно жителі Правдиного. Як же не випасати худобу, і де ж тоді її випасати? Селяни обурені, адже корів припинають тут пастися майже 30 років. На травень 1997-го, на момент розпаду місцевого КСП «Надія», у Правдиному налічувалося 3295,4 гектара землі. 97% роздали 714 колишнім працівникам господарства під паї. Решту, тобто 64,7 гектара, залишили під пасовиська та сіножаті, без яких не може обійтися село. У населеному пункті ще живі ті люди, котрі пам'ятають, як це все було. Пасовища правдинці цілком справедливо завжди вважали своїми. Ніколи нікому й на думку не спадало, що хтось може зазіхнути, по суті, на чужу малу батьківщину, на землю чужих дідів і прадідів. А дарма, «пробивши інформацію», люди були приголомшені: виявляється, їхні пасовища пішли з молотка... Як мінімум 50 гектарів землі через підставних осіб дісталися в одні руки, людині з неукраїнським корінням, котра до Правдиного не має жодного стосунку! Землю, спочатку декільком власникам, наділило Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області. Річ у тім, що до передачі земель у комунальну власність саме обласний Дежгеокадастр є розпорядником ділянок за межами населених пунктів.

- Землю у нас просто «віджали», це нормально? Ось прізвища зовсім сторонніх людей, тих, що забрали правдинські гектари. От керівник якоїсь фармацевтичної фірми з Херсона, от ще якийсь чужинець. І так все подерибанили, - розповідає житель села Микола Грудковський, тримаючи в руках роздруківки з кадастрової карти.

На сходці прозвучало, що чоловік, якому де-факто дісталося селянське пасовисько, з нового року працює юристом Білозерської ТГ. Тобто виходить, що на роботу взяли людину, котра в курсі земельних оборудок, знає, як обійти закон, і сама причетна до сумнівних схем. Люди кажуть, що отриману землю він розорав. Тобто пасовиська там вже немає і не буде... Цікаво, що в українському законодавстві не існує норми, за якою б пасовища і сіножаті могли перейти у ріллю. Це землі, цільове призначення яких не змінюється, зокрема, й у процесі передачі в оренду. Крім того, відповідно до ст. 37 Закону України «Про охорону земель» використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, заборонене. В кодексі про адміністративні правопорушення України за такі дії передбачена відповідальність.

Далі - більше. За спинами у селян в буквальному сенсі з молотка пішла вже й частина відмінної ріллі! На початку червня 2020 року ГУ Держгеокадастру в Херсонській області ініціювало електронні торги. На аукціон виставили ділянку у Правдиному - 60 гектарів під товарне сільгосппвиробництво. На цю землю було 5 претендентів. Торги щодо викупу права на довгострокову оренду даної ділянки виграло одне з фермерських господарств, яке з усіх учасників запропонувало найвищу ціну - 6,5 тисячі гривень за кожен гектар. І все б нічого, але бенефіціаром цього підприємства виступає депутат Білозерської селищної ради, який дуже скоро, обравшись на чергову каденцію, очолює земельну комісію ради.

До слова, сьогодні землю в Україні можливо отримати двома шляхами: або для ведення селянського господарства, не більше двох гектарів на людину, або шляхом аукціону. Для тих, хто має певний капітал, другий варіант просто бінго. Адже переможцю конкурсу не треба витрачатися на оформлення землі - усі витрати, пов'язані з процедурою, бере на себе організатор торгів, тобто ГУ Держгеокадастру. У Правдиному події розгорталися ще цікавіше. Бо, виконавши всі передбачені законом зобов'язання, буквально через місяць наказом керівника управління Держгеокадастру в Херсонській області угода з переможцем правдинських торгів розривається. Наступним наказом тодішній очільник Головного управління Олександр Паливода розділяє дану землю на три десятки ділянок! За дивним, чи не дуже, збігом обставин, земля наділяється людям із оточення того самого депутата, котрий викупив ділянку на аукціоні. А вже через місяць у відкритому електронному реєстрі висвічуються кадастрові номери ділянок. Це означає, що земля опинилася у приватних руках. Все просто: землю, виділену під особисте селянське господарство, в Україні можна купити. І тому спритні ділки ганяються саме за ділянками такого цільового призначення, які через «лівих» осіб заграбастуються в одні руки.

Дізнавшись про всі ці оборудки, правдинці звернулися до депутатського корпусу Білозерської територіальної громади. У колективному листі за підписом 58 жителів села обранців просять виїхати до населеного пункту, аби вирішити: як же бути далі, як повернути втрачену землю. Сходка у Правдиному відбулася минулого вікторка. Присутні на ній депутати, як і місцеві жителі, засумнівалися в законності процедур, під час яких втрачено землі за межами села, як пасовище, так і ріллю.

- Це все зробили дуже швидко, менше, ніж за рік - розпаювали під землю ОСГ. І люди отримали всі ліві, правдинців там немає. Ми хочемо звернутися до обласної прокуратури, до народного депутата. Але першим ділом треба зробити інвентаризацію всіх земель, які були і які залишилися. І тоді вже буде розуміння, як діяти далі, - розповів депутат Білозерської селищної ради Олексій Новак.

Після інвентаризації земель пропонується перевірити, яким чином в користування чи в приватну власність відійшла кожна ділянка. На цьому наполягають депутати. Люди згодні. Селяни не приховують: вони не знають усіх тонкощів законодавства, через що й постраждали. Але їхня позиція одностайна - заробляти з даної землі мають ті, хто тут живе. У Правдиному є учасники АТО, є родичі захисників, котрі, повернувшись із фронту, померли від хвороб, є молодь, яка хоче залишитися в селі. Словом, претендентів на землю достатньо і без чужаків.

- Стосовно угод, за якими вже виділені ділянки під ОСГ. Треба перевірити правильність використання землі. Скоріше за все, їх використовують для товарного виробництва, а це різні речі. Якщо вони використовуються не за умовами, то потрібно розглянути питання щодо розірвання цих угод і переведення земельних ділянок для укладання договорів під пасовища, сінокосіння і т. д. І забронювати залишок цих земель, - розповіла депутатка селищної ради Світлана Щербина.

Звісно, повернути незаконно відчужені землі, на які вже є кадастрові номери, без до суду не вдасться. За законом громада позиватися не може. До Феміди має звертатися посадова особа. Як відомо, у Білозерсій ТГ наразі криза влади. Голова громади перебуває в СІЗО, оскільки проходить підозрюваною у справі про отримання хабара. Секретаря ради через оголошення недовіри депутати зняли. Та вже на наступній сесії мають погодити нову кандидатуру секретаря. Якщо її затвердять, вже новообраний посадовець повинен звертатися до суду з вимогою відмінити скандальні рішення обласного управління Держгеокадастру.

правдиво

правдиво

Яка реакція буде обласної прокуратури, куди планують звернутися депутати, і чи буде, побачимо. У будь-якому разі люди чекають на покарання винних у тому, що їхню землю так підступно заграбастали. Чекають на повернення землі.

Марина САВЧЕНКО

Фото автора.

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости