Ті, хто стежить за європейськими новинами впродовж останніх місяців знає, що в них здебільшого згадується вартість життя. У цієї кризи декілька причин, разом із російським вторгненням в Україну й недалекоглядними рішеннями деяких урядів.
Пересічні американці, поки, не відчувають цієї кризи, проте експерти попереджають про те, що вона ще може постукати в їхні домівки. Ось, що потрібно про неї знати.
Що відбувається з вартістю життя?
Інфляція – це щорічне явище, але чому її показник зараз зростає так швидко? Є кілька чинників, проте головним є накладені на Росію санкції через війну в Україні.
Багато країн починають використовувати альтернативні (і дорожчі) джерела енергії, адже не бажають купувати російський газ. Показник інфляції також зростає через порушення ланцюгів постачання товарів у період пандемії COVID (ринку важко швидко зреагувати на бум витрат споживачів).
Через війну в Україні саме в Європі зараз спостерігається пік кризи вартості життя, але схоже, що скоро вона дійде й до США.
Що відбувається в США?
Наразі США має жити в умовах браку російського газу та інших подій, на кшталт вибуху «Північного потоку».
Через це восени газосховища не були повністю заповнені, тобто взимку запаси доведеться поповнювати. Але ж глобальна пропозиція цього товару зменшилася.
Це значить, що у всій країні доведеться підвищувати вартість електроенергії (у середньому на 17,2%), що матиме «ефект доміно» для витрат на проживання, а це позначиться на всіх сферах життя, від подорожей до гостинності.
Попри сильний долар зараз, на противагу євро й фунту стерлінга, у 2023 році цей факт може спровокувати ще більшу рецесію.
Чому це зараз така проблема?
Частково зараз витрати на проживання перетворилися на нагальну проблему через суттєве збільшення можливостей для витрачання коштів упродовж останніх десятиліть. На початку минулого століття люди витрачали все, що заробляли. Авжеж, були такі, що влізали в борги, разом із боргами через азартні ігри, але здебільшого люди жили з того, що заробляли, навіть якщо могли собі мало чого дозволити.
Зараз можна дуже просто купити речі, які нам не потрібні, через комп’ютери чи мобільні пристрої – лише за декілька кліків на Amazon можна стати власником наддорогого електронного пристрою, або скупити половину асортименту британського онлайн-магазину одягу та косметики ASOS.
У США дуже популярне кредитування, що лише погіршує ситуацію, адже заяву на кредит можна відправити безпосередньо з телефону. Банки здебільшого організовують перевірку кредитної історії й не дають кредитні картки людям із поганою кредитною «репутацією» (але дають тим, хто накопичив багато боргів!), взяти кредит можна без проблем через застосунки на кшталт Klarna.
Klarna – це застосунок із серії «купуй зараз, плати пізніше», і люди здебільшого накопичують чималі борги через такі застосунки, адже вони витрачають гроші, яких не мають, і яких не взмозі заробити. Нещодавно у Klarna з’явилася можливість «їсти зараз, платити пізніше» через Deliveroo. Проте кредити заганяють людей у ще скрутніші умови.
На телефоні зараз можна, навіть, грати в азартні ігри. Попри наявність у найкращих мобільних казино обмежень на максимальну суму поповнення рахунка, зазвичай це обмеження починаються з декількох тисяч гривень, що також може поставити людей у скрутне становище, якщо вартість усіх товарів почне зростати.
Як подолати енергетичну кризу?
Важко виділити єдиний варіант розв’язання проблеми, що нависла над усім світом. З Росії санкції, напевне, ще не скоро знімуть і постійно будуть запроваджувати нові, а це означає, що світу варто вчитися жити з іншими джерелами енергії, адже людство, здебільшого, споживає її дуже багато. Мало хто замислюється про те, що потрібно вимикати світло, коли виходиш із кімнати, або вимикати телевізор замість того, аби використовувати його фоном якоїсь роботи. Люди не замислюються над тим, як багато електроенергії вони споживають, тому їм потрібно й надалі роз’яснювати, як економити енергію і власні кошти. Можливо, відключення світла навчать деяких із нас заощаджувати електроенергію!
Існують і альтернативи – так звані «зелені» джерела енергії. Останніми роками про них замислюється дедалі більше людей, тому, можливо, поточна енергетична криза зможе, нарешті, розпочати «зелену революцію» й люди швидше переходитимуть на альтернативні джерела енергії, на кшталт енергії вітру чи сонця, що не шкодять довкіллю.
Авжеж, вартість генерації такої енергії вища, проте в довгостроковій перспективі вартість електроенергії виходить суттєво меншою.
Уряди деяких країн почали переглядати джерела газових надходжень, наприклад, Саудівська Аравія вже давно постачає газ до США, але сварка Джо Байдена із саудітами може поставити під сумнів майбутню співпрацю. Власні джерела природного газу є й в інших близьких друзів США, на кшталт Канади.
Що стосується витрат на проживання, то низка країн уже оприлюднила плани боротьби з бідністю, попри критику за те, що вони або недостатньо наполегливо працюють, або лише допомагають багатим ставати ще заможнішими.
Споживачам може бути моторошно через таку невизначеність, але, навіть такі прості кроки, як використання додаткового шару одягу чи відмова від розкоші, можуть суттєво допомогти подолати цю проблему.
Ми не взмозі подолати цю енергетичну кризу за день. Вона є результатом накопичуваного ефекту за останні 3 роки, тому спеціалісти здебільшого погоджуються з тим, що її можна розв’язати лише довгостроковою зміною різновидів джерел енергії. Хочеться сподіватися, що цей урок засвоять і уряди країн у всьому світі й пересічні громадяни.