Російські окупанти встановили на тимчасово підконтрольній їм частині Херсонської області білборди з, як вони вважають, привітанням жінок з 8 березня.На окупованій частині Херсонщини росіяни вітають жінок з 8 березня портретом розпусника і цитатою з роману «Ідіот»
На одному з таких білбордів зображений російський князь Григорій Потьомкін, а на іншому – жінки у військовій формі, вказівник з написом «Херсон» і фраза «Краса врятує світ».
Обидва білборди – чудова ілюстрація відомого мему, який пішов в народ від ного російського політика: «Хотіли, як краще, вийшло, як завжди». Втім, і розуміння того «як краще» у росіян дуже специфічне. Тому з великою долею вірогідності можна припустити, що автори цих «шедевральних» привітань навіть і гадки не мали, що їх творіння матиме якийсь інший контекст, ніж то, який вони закладали.
А контекст авторів, напевне, це – російські імперські наративи (Потьомкін) і «вологі фантазії» про «визволення» (повторну російську окупацію) Херсона.
Портрет розпусника
Але якщо трохи «копнути глибше», то, навіть не дуже утруднюючи себе пошуками, можна з відкритих джерел дізнатися, що усе доросле життя російського князя Григорія Потьмкіна було суцільним порушенням біблійного заповіту «Не прелюбодій». Князь був коханцем імператриці Катерини Другої. Історики припускають наявність між ними закріпленого вінчанням морганатичного шлюбу, але документальних підтверджень цього немає. Офіційно Потьомкін ніколи не перебував у шлюбі.
Після охолодження почуттів між ним та Катериною Потьомкін, як зазначали шоковані сучасники та іноземні дипломати, влаштував особисте життя наступним чином: запросив жити до свого палацу племінниць, дочок своєї сестри Олени Енгельгардт, мав з ними стосунки, а потім через якийсь час видавав заміж.
«Спосіб, яким князь Потьомкін опікується своїми племінницями, – писав на батьківщину французький посланник Корберон, – дасть вам уявлення про стан звичаїв у России».
Коханками Потьомкіна були також дружина його племінника Олександра Самойлова і фрейліна Катерина Сенявіна – дочка адмірала Сенявіна. Того самого, який запропонував будувати корпуси суден під прикриттям укріплення Олександр-Шанц, на місці якого було засноване місто Херсон.
Неоднозначний вислів
А щодо вислову «краса врятує світ», то його можна зустріти в романі російського письменника Федора Достоєвського «Ідіот». Точніше, у третій частині п’ятого розділу. Один з персоніжів, 18-річний юнак Іполит Терентьєв, каже посилаючись на передані йому іншим персонажем, Миколою Іволгіним, слова головного герою твору князя Мишкіна:
«Правда, князю [Мишкін], що ви казали, що світ врятує «краса»? Панове, – закричав він [Іполит] голосно всім,- князь стверджує, що світ врятує краса! А я стверджую, що в нього тому такі грайливі думки, що він тепер закоханий. Господа, князь закоханий; недавно, тільки-но він увійшов, я в цьому переконався. Не червонійте, князю, мені вас шкода стане. Яка краса врятує світ? Мені це Коля переказав… Ви ревний християнин? Коля каже, що ви самі себе називаєте християнином».
Князь уважно розглядав його і не відповів йому».
Тобто, фраза, яка стала крилатим висловом в оригіналі подається як дуже суперечливий вислів. А в тій інтерпретації, в якій вислів поданий на білборді, вислів взагалі є знущанням над Достоєвським, який при всіх його вадах засуджував насильство і несправедливість.
У своїх «привітаннях» з 8 березня, розміщених на окупованій частині Херсонщини, росіяни, вдалися навіть до більшої дичини, ніж традиційні для них і засуджені в Україні сексистські привітання з цим святом.
Нагадаємо, також на окупованій частині Херсонщини 8 березня дівчат примусять брати участь в пропагандистському шоу