Підтримати

Так званий «референдум», організований Росією на окупованих українських територіях – гримуча суміш брехні і маніпуляцій. Усе, що супроводжує цей ганебний фарс, не має жодного відношення до правди і достовірності. У тому числі і розповіді про хід «народного волевиявлення».

Не має відношення цей фарс і до законності, в тому числі – навіть до російського законодавства. Цей «референдум» – царина брехні, маніпуляцій і беззаконня.

Що кажуть окупанти   

Так звана «голова виборчкому Херсонської області» Марина Захарова» заявила, що в перший день «референдуму» в голосуванні взяли участь 15,3% від облікового складу виборців, які живуть в області.

Також Захарова сказала, що «не було явних порушень на виборчих дільницях» і сказала про якісь «провокації в інформаційному полі», напевне, маючи на увазі висвітлення «референдуму» українськими ЗМІ або акції руху опору «Жовта стрічка».

Чому це брехня

Напередодні «референдуму» Марина Захарова казала про те, що нібито в ньому візьмуть участь 750 тисяч людей. Мабуть ця кількість і мається на увазі як обліковий склад виборців.

Нещодавно МОСТ писав, чому це твердження Захарової – стовідсоткова брехня.

І, варто зазначити, говорячи про підсумки першого дня «референдуму» безпосередньо в Херсонській області, ніхто з окупантів чи колаборантів не оприлюднював ніяких цифр, крім кількості відсотків. В той же час, говорячи про голосування в Росії, Захарова сказала, що там проголосували начебто 11 340 мешканців Херсонщини, які виїхали до ворожої країни.

Якщо виходити з того, що це мають бути 15,3% від 750 тисяч людей, то це 114 750 людей. Тобто, на кожну з 198 створених окупантами «виборчих комісій» прийшлися б по 579 людей. Але мешканці Херсонщини в місцевих пабліках повідомляли, що переважна більшість людей намагалися усіляко уникати участі в цьому фарсі.

Багатолюдно було лише там, де знімали пропагандистське кіно про «херсонців, які радо прагнуть в Росію». На усіх інших стаціонарних та мобільних дільницях не було навіть натяку на ентузіазм виборців.

До речі, мешканці окупованих територій, з якими ми спілкувалися, також розповідали, що ніякого ентузіазму немає й близько, люди в переважній більшості ігнорують «референдум».

Ситуація така, що навіть пропагандистам було важкувато створювати потрібні їм «картинки» з «масовим волевиявленням». Підтвердження цього – використання різними російськими, а також лояльними до окупантів херсонськими виданнями фото і відео, зроблених в одних і тих же місцях: «дільниці» в будівлях Херсонського театру імені Куліша, Палацу творчості молоді та студентів, музичного коледжу, офісу Херсонського морпоту, станції «Швидкої допомоги», мобільні «дільниці» на ринках в мікрорайонах ХБК, Таврійський і Острів.

При чому, ці відео зняті протягом одного і того ж проміжку часу, що підтверджується наявністю в кадрі одних і тих же «виборців». Це – скріншоти з відео, знятого пропагандистами вранці 24 вересня на мобільній «дільниці» на херсонському Дніпровському ринку.

Містяни розповідають, що незадовго до прибуття туди знімальних груп на місці зйомки зібралися кілька десятків людей, якими керували дві жінки. І деякі з цих людей, дізнавшись, що вони – масовка для пропагандистського «кіно», відмовилися від участі в фарсі. Злякалися проблем у майбутньому. Не всі херсонці вірять, що «Росія тут назавжди».

У пропагандистів є й проблеми з масовкою. Різні медіа використовують одних і тих же «акторів». Ось – приклад.

І ще – приклад. Тут виявилися спостережливими користувачі херсонських пабліків.

Скріншот з Телеграм-каналу
На кримському і донбаських “референдумах” 2014 року теж були “виборці”, які голосували на кільких “дільницях”.

Тому очевидно, що ніякої «масової участі» мешканців Херсонської області в «референдумі» немає й близько, а є імітація активності.

На користь твердження про реально мізерну справжню явку говорить і той факт, що ніде, навіть на стаціонарних «дільницях», не використовувалися великі скриньки для бюлетенів. Вистачало й портативних.

Щодо відсутності «явних порушень на виборчих дільницях» і взагалі порушень, варто згадати лише агітаційні заклики представників окупаційної влади Херсонської області. Цим вони порушили навіть «Федеральний конституційний закон «Про референдум Російської Федерації».

Пункт 5 статті 60 цього закону гласить (цитуємо мовою оригіналу): «Запрещается проводить агитацию по вопросам референдума, выпускать и распространять любые агитационные материалы: 1) органам государственной власти, иным государственным органам, органам местного самоуправления; 2) лицам, замещающим государственные и муниципальные должности, государственным и муниципальным служащим с использованием преимуществ должностного или служебного положения…».

А пункт 4 статті 62 гласить (цитуємо мовою оригіналу): «Проведение агитации по вопросам референдума в день, предшествующий дню голосования, и в день голосования запрещается».

Тобто, «йдучи в Росію», херсонські окупаційні чиновники, плювати хотіли на законодавство цієї країни. Втім, вони так само ставилися і до українського законодавства, але робили це обережніше. А зараз просто показали себе «в усій красі». Херсонці, робить висновки.

А Марина Захарова і пропагандисти, які її процитували, видали повнісіньку брехню від першого до останнього слова. Брехали й про «масовість».

Чому це важливо

Вже очевидно, що окупантам не вдалося переконати херсонців по-справжньому взяти участь у «референдумі» на рівні бодай більш-менш пристойного відсотка. Відсоток реальних учасників, як кажуть, на рівні статистичної похибки, якщо не менший. Але росіянам, яких вигнали на «мітинги на підтримку референдумів», треба показати, що на окупованих територіях є «велика  підтримка Росії».

А ще більше треба це показати тим мешканцям РФ, яких під час оголошеної Путіним «часткової мобілізації» женуть на забій, озброївши іржавими АК-74 або взагалі гвинтівками Мосіна (трьохлінійками). Перш за все для цих смертників і для їх рідних знімаються такі пропагандистські вистави. Бо правда – дуже і дуже неприємна для росіян. Як вони сприймуть те, що громадян країни женуть «захищати Росію»і вмирати туди, де її справді ненавидять як країну-агресора і країну-загарбника? Пояснення як в пропагандистській пісні «от Камчатки до Одессы у Москвы есть интересы» навряд чи влаштує людей.

Білборд російських окупантів в Новій Каховці
Окупанти засмітили такими бордами багато населених пунктів загарбаної Херсонщини. Цей – у Новій Каховці.

Росіянам треба якось пояснити, чому ту ж Херсонську область треба «захищати від фашистів». Тому пропагандисти й вистрибують із штанів, щоб показати, як херсонці «масово підтримують приєднання до Росії».

Але справді ніякої масовості там немає. Мешканці Херсонської області справді масово підтримують Україну і з нетерпінням чекають визволення від «антифашистів», які в дійсності діють самими що не є фашистськими методами.

Остап Шапіро

Цей матеріал було виготовлено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії в рамках проекту «Протидія інформаційній навалі Росії у Херсонській області» (як частина проекту «Голоси України»). Відповідальність за зміст цього документа несе ГО «Херсонська обласна агенція громадської журналістики «МІСТ», і за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Уряду Великої Британії».

Розвиваємо проект за підтримки