Після того як президент Росії Володимир Путін підписав указ, згідно з яким громадяни України, які перебувають у РФ (та на тимчасово окупованих територіях України, – МОСТ) без законних підстав, мають виїхати з країни або легалізувати свій статус, кількість охочих покинути окуповані території Херсонщини більшає.
Про це в інтерв’ю “Новинам Приазов’я” розповів співзасновник волонтерської ініціативи Humanity Стефан Воронцов.
За його словами, окрім того, що люди не хочуть брати російські документи, вони переконуються, що ніяких перспектив життя в окупації не дає.
“Зараз всім, хто не має російського паспорта, треба виїхати до 10 вересня. Вони (окупанти – ред.) спочатку давали 90 днів, зараз більше, але все одно – це депортація. Це вигнання українського народу з наших територій, з українських територій. Це те, що відбувається зараз в окупації. І через це також збільшилася кількість людей, які хочуть виїхати, збільшилася кількість людей саме молодих. Реально відчутно, що люди там «не вивозять» залишатися. Немає майбутнього у дітей там. Абсолютно. Нуль. Три роки сидіти в окупації без нормального навчання, без соціуму, без нічого просто, в постійному стресі. Хтось просто ламається вже і виїжджає. Погано, що люди ламаються, що до цього дійшло, але добра тенденція, що люди виїжджають. Ми маємо це підтримувати, наша основна ціль – це масштабуватися, потроху, щоб хоча б в думках людей масштабувати слово «окупація», щоб люди думали про неї, не забували, говорили й цікавилися, бо там досі лишаються наші люди”, – зауважив волонтер.
Як розповіла “Новинам Приазов’я” мешканка тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини, рішення про виїзд вона ухвалила напередодні третьої річниця повномасштабного вторгнення – прийшло усвідомлення, що все це надовго. Крім того, дітям-підліткам почали масово вручати повістки для постановки на військовий облік, і вона, переживаючи за своїх дітей, наважилась на виїзд.
Жінка звернулася до волонтерів. Вони організували маршрут, шлях яким тривав пʼять днів. З лівобережжя Херсонщини – в окупований Крим, далі до Ростова-на-Дону, потім через Мінськ і Брест до КПП “Мокрани-Доманове” на білорусько-українському кордоні. Найскладнішою для українки була фільтрація в Армянську окупованого Криму. Російські силовики перевіряли телефони, довго допитували – зокрема, цікавилися, чи є в жінки знайомі у ЗСУ, йдеться в матеріалі.
Нагадаємо, на початку березня у РФ заявили, що на захоплених територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей російські паспорти начебто отримали 3,5 мільйона людей.