Начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко приховав свою відповідь Міністерству розвитку громад та територій на запит про те, чи може виконувати свої функції Херсонська міська рада.
У відповіді на запит МОСТа його перша заступниця посилається на те, що відповідь міністерству є службовою інформацією, і розголошення відомостей про службу депутатів міськради у війську може заподіяти шкоду.
Слід зазначити, що редакція МОСТа не запитувала дані про службу депутатів. Її Юрій Стельмашенко, Андрій Калита та Вʼячеслав Білковський публікують в соцмережах самостійно.
Наш запит народився після публікації запиту Міністерства розвитку громад та територій до ОВА, яким кияни вирішили зʼясувати, які з місцевих рад Херсонщини мають кворум та можуть відновити роботу.
Херсонська ОВА розписала лист на всі громади області, яким зобовʼязала посадовців зібрати та узагальнити актуальні дані “щодо наявності в обласних, районних, районних у містах, міських селищних та сільських радах мінімально необхідної для прийняття рішень кількості депутатів”.
Саме відповідь на цей лист і цікавила нас, адже відомо, що велику кількість депутатів міськради ніхто не питав, де вони знаходяться і чи можуть приходити на сесії?
Це нам підтвердили депутати з різних фракцій, включаючи провладну “Слугу народу”.
Більше того, за словами джерела видання у Херсонській міській військовій адміністрації, Роман Мрочко направив до ОВА листа, в якому вказав, що кворуму в Херсонській міській раді немає.
Точних даних про те, як він це підрахував, ми не знаємо, але судячи з відповіді, такими, які не можуть брати участь у сесії, він порахував депутатів, які служать в Збройних силах України. Нагадаємо, наразі троє депутатів про це повідомляли у соцмережах.
Очевидно, що це так, у разі скликання засідання в офлайн режимі, але, якщо припустити можливість проведення сесій та комісій в онлайн режимі, як це роблять в Херсонській обласній раді, то 28 депутатів назбирати можна.
Відмітимо, що публікація запиту міністерства викликала пожвавлення серед депутатів міськради, які не працюють з лютого 2022 року. Частина з них навіть провела свої підрахунки. Ми бачили результати двох з них, і в обох є 29 депутатів. Щоправда, депутати чомусь враховують “слугу” Сергія Харченка як такого, який може брати участь у засіданнях, хоча це дуже дивно. Відомо, що Харченко ще в окупованому Херсоні почав співпрацю з росіянами, адже входив до групи покійного нардепа Олексія Ковальова.
Зараз він активно займається бізнесом на тимчасово окупованій території через підставних осіб та співпрацює з окупаційною адміністрацією.
Ми порахували депутатів самостійно і виявили, що гіпотетично, в режимі онлайн, брати участь у голосуванні зможуть 30 людей. Сюди, щоправда, врахували Костянтина Сивака, про якого писали як про потенційного колаборанта, який, щоправда, не отримував підозру і чисто гіпотетично може брат участь у засіданні.
Очевидно, що ми не опитували всіх депутатів, але цього не робив і Роман Мрочко. Тож наші підрахунки, схоже, засновані на однаковій методиці.
Ми також розуміємо, що регламент міської ради не передбачає проведення засідань в режимі онлайн, але цей документ, за бажання, може змінити сам Роман Мрочко, адже перед призначенням його на посаду начальника МВА Президент та Верховна Рада наділили його такими повноваженнями.
Очевидно, що він цього не зробить, бо тоді змушений буде рахуватися з обраними людьми депутатами, а не самостійно вирішувати як і куди витрачати бюджетні кошти і самостійно себе ж контролювати.
Є ще один варіант – зібрати засідання міської територіальної виборчої комісії та визнати обраними 15 депутатів, які йдуть за рейтинговими списками наступними за тими, хто склав повноваження.
Так, до речі, зробила у травні 2024 року обласна ТВК, увівши трьох депутатів замість тих, хто помер або втратив повноваження. Депутатами стали Оксана Галінська (“Нам тут жити!”), Олег Федак і Владислав Барахта (“Слуга Народу”). Галінська в облраді змінила померлого Геннадія Лагуту, а Федак і Барахта – Данила Репілевського і Юрія Ковальова.
Статися це може тільки тоді, коли Роман Мрочко отримає вказівку робити це з Офісу Президента, якщо там, звісно, потрібно буде показати існування місцевого самоврядування в Херсоні або провести якесь політичне голосування.