Мобільний госпіталь, кисень та вакцинація: як висвітлюють пандемію херсонські медіа?

Мобільний госпіталь, кисень та вакцинація: як висвітлюють пандемію херсонські медіа?
27 ноября 2021 года.

Робота мобільного шпиталю, недостаток кисню та хід вакцинації - головні теми новин, у яких херсонські медіа висвітлювали коронавірус та карантинні обмеження.

Такі результати моніторингу Інституту масової інформації, що проводився у листопаді. Загалом було проаналізовано 883 повідомлення сайтів ХерсонОнлайнХерсонці, Український південьХерсонщина за день та Любимый Херсон що були опубліковані з 1 по 5 листопада 2021 року.

Методологія дослідження включала аналіз кількості новин зі статистикою захворюваності/госпіталізацій/смертності, стану лікарень, перебігу вакцинації, отримання сертифікатів та карантинних обмежень. У ході дослідження також аналізувалися новини з антивакцинаторським контентом та кримінальними справами про підробки щеплень, порушень карантинних обмежень тощо.

Хто більше писав про «корону»?

11% новин у херсонських медіа містять інформацію про пандемію COVID-19, але більше половини з них опублікував один сайт.

Найбільше, 15% новин, присвяченій темі коронавірусу, містила стрічка сайту Херсон онлайн. Здебільшого це були передруки з інших медіа та офіційна інформація. Журналісти сайту опублікували 58 таких новин, тоді, як інші проаналізовані сайти, разом за тиждень написали менше новин по темі (разом 40). В середньому у день цей сайт публікував 11 новин про коронавірус та карантинні обмеження.

Трохи менше - 11,7%, від загальної кількості новин, присвятив цій темі сайт Любимий Херсон. Тут теж превалювали офіційні повідомлення та статистика.

Сайт Херсонці присвятив цій темі тільки 8% новин, «Український тиждень» та «Херсонщина за день» - по 6% новин в новинних стрічках медіа.

Така відносно мала кількість новин про коронавірус і все, що з ним пов'язано, тим більше дивна, адже на період моніторингу припала криза із дефіцитом кисню у лікарнях, розгортання мобільного госпіталю у Каховці та переведення шкіл міста на дистанційне навчання. Але не тільки ці теми стали темою новин.

Якою була тематика «коронавірусних» новин?

Згідно моніторингу, ми виділили вісім основних тем, за якими і розподілили усі новини.

Жодної новини у моніторинговий період місцеві медіа не присвятили тільки одній темі - антивакцинаторським тенденціям та рухам.

Зате популярним у ЗМІ темам кисню у лікарнях та зрештою стану справ у лікарнях медіа присвятили найбільше новин - 24, що скало 24,5% від усіх новин про коронавірус. Як ми вже зазначали, це пов'язано із тим, що Херсонщина першою з областей увійшла у «червону зону», стрімко зросла кількість госпіталізованих та лікарні опинилися на межі «кисневого дефіциту». Про що багато писали ЗМІ (всього 9 новин).

Встановлення мобільного шпиталю ДСНС у Каховці відбулося наприкінці жовтня, але на початку листопада загальноукраїнські та херсонські медіа фокусували увагу на його роботі. Окрім офіційної інформації, медіа передруковували матеріали UNICEF Ukraine про роботу госпіталю. Саме завдяки госпіталю ця тематика обійшла за популярністю питання вакцинації і всього, що з цим пов'язано. Таких новин ми зафіксували 21. А це 21,4% всіх новин про коронавірсу та пандемію.

Тут топ-темами тижня стало рішення Кабміну про майбутнє відсторонення працівників, які не вакцинувалися та умови, за якими школи міста почнуть працювати в офлайн режимі. Новини про високу ймовірність залишитися без роботи спровокували черги у центрах вакцинації, про що також писали місцеві медіа.

Трохи менше - 20 новин (20%) - це статистика захворюваності, госпіталізації та смертності. Цифри офіційної статистики вже півтори роки стали обов'язковою складовою медіаплану майже усіх місцевих медіа.

Увага на Херсонщині і зростаючій статистиці захворюваності та смертності не спала і у тиждень, коли ми проводили моніторинг, навіть попри певну стабілізацію. Місцеві медіа, окрім офіційної статистики, активно цитували керівника МОЗу Ляшка.

Не менш популярною була тема карантину та обмежень. Саме у цей період почався черговий етап активності «ковід-патрулів», а школи Херсонщини так і не вийшли на навчання, хоча у більшості з них, за офіційними повідомленнями, вакцинованими були понад 80% працівників. Саме у тиждень моніторингу освітяни Херсонщини почали визнавати, що причиною дистанційного навчання став не коронавірус, а відсутність газу для опалення шкіл. Таких новин ми зафіксували 16, або 16,3%.

Дивно, але при доволі високій кількості кримінальних новин у херсонських медіа, правопорушенням, пов'язаним з пандемією, карантинними обмеженнями та підробними сертифікатами, у новинах з'явилися усього 4 рази. Ще менше, 3 новини, а це трохи більше 3%, місцеві медіа присвятили застосунку Дія та сертифікатам.

Ще 10 новин ми віднесли до категорії «Інше», зокрема, матеріали, які не підпадають під інші категорії. Наприклад, матеріал із ознаками замовності від екс-президента та звіти про наради, на яких обговорювали питання, але не повідомили про ухвалені рішення чи проблему.

Підсумуємо, що при доволі вільному відношенні херсонських журналістів до стандартів, що фіксують зазвичай наші моніторинги, тему коронавірусу вони висвітлюють без надмірної емоційності та без зловживання клікбейтними заголовками. Як вже зазначалося, більшість матеріалів посилаються на офіційну інформацію, що вказує на розуміння медійниками відповідальності за висвітлення такої тендітної теми.

Сергій Нікітенко, регіональний представник Інституту масової інформації у Херсонській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов'язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews

 

Новости по теме
Комментарии (0)

Новости